יום שישי   18-09-2020
עדכון חדשות |

: צעדת ההכרה מגיעה לירושלים | نسير للإعتراف

חברה נכתב על ידי

מסע מהכפרים הלא-מוכרים בנגב למשכן הנשיא בירושלים
אתמול הגיעה צעדת ההכרה בכפרים הלו מוכרים בנגב לירושלים, ונכנסה לעיר דרך כביש דרך יוסף וויץ. לאחר מסע של של למעלה ממאה קילומטרים שהחל בכפר הלא מוכר וואדי אל-נעם, ביום חמישי בבוקר, הצעדה תיכנס לירושלים ותצעד עד למשכן הנשיא.

kfar-lo-mokar

הכפרים הלא-מוכרים קיימים במשך דורות ארוכים ורובם הוקמו עוד לפני קום המדינה או שהועברו למיקומם הנוכחי על ידי המדינה. בכפרים מתגוררים כמאה אלף תושבים, אזרחי המדינה, בתנאי מחיה קשים ללא תשתיות בסיסיות – ללא חיבור לרשת המים והחשמל, ללא שירותי בריאות בסיסיים, ללא כבישים או דרכי גישה מוסדרות וברובם הגדול ללא מוסדות חינוך מה שמאלץ משפחות לשלוח את ילדיהם למרחקים ארוכים ובלתי סבירים על מנת לממש את זכותם הבסיסית לחינוך. תושבי הכפרים סובלים ממאות הריסות בתים בשנה, ואין באפשרותם שום דרך לבנות באופן חוקי את בתיהם בכפרים. תושבי הכפרים הלא מוכרים דורשים את הזכויות הבסיסיות של הכרה, שוויון וחיי כבוד במדינתם ובמולדתם.

בשעה שלוש הגיעה הצעדה למשכן הנשיא שם נערכה מסיבת עיתונאים בה הוצגה תכנית האב להכרה בכפרים הבדווים בנגב. תוכנית האב מתבססת על מחקר מקיף של המועצה האזורית לכפרים הלא-מוכרים, עמותת במקום – מתכננים למען זכויות תכנון ובשיתוף עם עמותת סידרה – עמותת נשים ערביות בדואיות בנגב והיא תוכנית אופרטיבית וישימה להכרה בכל הכפרים תוך שימת דגש על התועלת שבהכרה בכפרים לכלל אוכלוסיית הנגב ערבית ויהודית כאחד.

kfar-lo-mokar-2

עקב פטירתו של נשיא סינגפור, נשיא המדינה, מר רבלין לא ינכח במהלך הצגת התוכנית ביום ראשון אך לאחר חזרתו יפגוש הנשיא את יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה ונציגי הכפרים הלא-מוכרים והם יציגו בפניו את תוכנית האב להכרה בכל הכפרים הלא-מוכרים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס