ידיעה כתובה |

: אנרגיה נקייה עכשיו!

סביבה נכתב על ידי

ארגון גרינפיס בתוך דיון הועדה על עתיד תכנית קרקעות הצפון:
"תכנית קרקעות הצפון תהפוך את הגז לעסק מלוכלך – אנרגיה נקייה עכשיו!"

שלשום, שלישי ה-19 בפברואר, התכנסה הועדה הארצית בבית וגן בירושלים במטרה להכריע על גורל תכנית קרקעות הצפון. מדובר בערער על אישור הועדה שהגישו המועצה להגנה על החופים ותש"ן.
הקור הירושלמי לא מנע מארגון גרינפיס למחות נגד אישור תכנית קרקעות הצפון. פעילי גרינפיס חדרו לתוך חדר הועדה, עטו על עצמם מסכות גז מול חברי הועדה, כדי להמחיש את הסכנה בהגדלת שטח האחסון של תוצרי הנפט בפרויקט קרקעות הצפון.
מהי בעצם תכנית קרקעות הצפון?
"קרקעות הצפון" היא תוכנית לאחסון תוצרי נפט וגז. היא כוללת העתקה של תוצרי נפט המאוחסנים כיום באתר מכלי תש"ן (דרומית לקריית חיים), בנמל חיפה ובמקומות נוספים. כמו כן, היא תכלול גם אחסון של גפ"ם (גז פחמימני מעובה).
גפ"ם משמש לגז בישול וכסוג שלדלק להנעת רכבים. הוא מופק מקונדנסאטים,ומופק מהגז הגולמי באתרי הגז של ישראל. מאתרי הגז של ישראל, צפוים להיות מזוקקים 7,630 חביות גפ"ם מדי יום.

צילום: גרינפיס

צילום: גרינפיס

אז מה הבעיה?
העברת תוצרי נפט ממקום רגיש אחד למקום רגיש אחר: כיום, הנפט הנמצא במיכלי תש"ן גורם לנזקים בריאותיים לתושבי קריית חיים, אולם העתקתם לאזור בתי הזיקוק לנפט לא מהווה בשורה משמחת לבריאות הציבור. אמנם אחסון הנפט במיכלים חדשים בוודאי יקטין את כמות הפליטות, אבל סמיכותם לבתי הזיקוק לנפט מגדיל את הסיכון הבטיחותי פי כמה. בסה"כ מדובר בצעד שמעביר את הנפט מריכוז אוכלוסיה אחד לאחר.
אחסון גפ"ם יוצרת מפגע חדש: קונדנסאטים מזהמים יותר מנפט בצורה משמעותית (פי 21 ויותר). הפליטות השנתיות מחומרים אורגניים נדיפים צפויות לנוע בין 13 ל-41 אלף טון בשנה מה שיכפיל את פליטות התעשייה כפי שנמדדו ב-2005.הפליטות בבנזן צפויות להיות סביב 73 טון בשנה.
ד"ר יונתן אייקנבאום מארגון גרינפיס מסביר כי תכנית קרקעות הצפון מהווה איום על בריאות הציבור "חייבים להפחית את זיהום האוויר בחיפה ולא להגדיל אותו. אחוז התחלואה בסרטן בחיפה גבוה מהממוצע הארצי ב-15%, ואחוז הלדים החוליםבאסטמה גדול ב-130%. אחסון כמות אדירה של מזהמים, רק תחמיר את המצב הזה."
הפכו את ישראל למעצמה סולארית, לא פטרוכימית.

צילום: גרינפיס

צילום: גרינפיס

אישור קרקעות הצפון משמעותה הרחבת בז"ן – קרקעות הצפון יספקו לבז"ן תוצרי נפט ויקבלו מהם את התוצר הסופי של זיקוק הקונדנסאטים.
האחסון הוא למען ייצוא וכמעט לא מיועד לשימוש האוכלוסייה הישראלית: היום 30% מהנפט שמגיע לחיפה מיוצא לחו"ל, אם תכנית תוכנית קרקעות הצפון והרחבת יצאו לפועל בז"ן יגדילו את החלק הזה ל-70%.
עוד מוסיף ד"ר אייקנבאום כי "גז טבעי הוא אנרגיית מעבר לקראת אנרגיה נקייה באמת: בעולם של שינוי אקלים וזיהום אוויר מסוכן, אין מקום לדלקים פוסיליים כמו נפט וקונדנסאטים. על ישראל לא להפוך את הגז לעסק מלוכלך ולהשקיע באנרגיות נקיות באמת, כמו אנרגיית השמש."

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס