ידיעה כתובה |

: פרס לייבוביץ' לשנת 2015

חברה נכתב על ידי

מדי שנה ושנה מוענק פרס על שם ישעיהו לייבוביץ מטעם תנועת יש גבול, על פעילות ציבורית למאבק בכיבוש ולחתירה מתמדת לשלום ברוח משנתו של פרופ’ ליבוביץ’. 
בשנת 1988 כתב פרופ' ישעיהו ליבוביץ': "אם ימשך המצב הקיים (מילת המפתח היא: 'אם'), תהיה החוליגניזציה – או שמא אף יהיה עלינו לומר: הנאציפיקציה – של העם והחברה בישראל, בלתי נמנעת." ליבוביץ' איננו, נוכל רק לשער איך היה מגיב על האירועים האחרונים. בימים קודרים אלה, אנו, המוקירים את זכרו, מנציחים את מורשתו בהענקת פרסים על שמו בעבור פעילות ציבורית ברוח משנתו.

כלות פרס ליבוביץ לשנת 2015 הן אילנה המרמן ועמירה הס.
אילנה המרמן היא עורכת ספרותית, מתרגמת ומחברת ספרי עיון ופעילת שמאל ישראלית. בשנת 2010 המרמן הקימה את ארגון הנשים "לא מצייתות" שפעילותיו מבריחות במכוניות שלהן, בניגוד לחוק, פלסטיניות מיהודה ושומרון לתוך הקו הירוק. לאחר שפרסמה המרמן את הפעילות במאמר בהארץ פנה "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" אל היועץ המשפטי לממשלה וזה הורה לפתוח בחקירה פלילית נגדה. בתחילת 2012 הודיעה על פרישתה מהוצאת "עם עובד", במחאה על מינויו של תת-ניצב בדימוס יעקב בריי למנכ"ל ההוצאה. היא נימקה זאת בכך שבריי "מייצג מעצם התפקיד הבכיר שכיהן בו במשטרה, הזדהות עם אידאולוגיה ומוסד שפועלים זה זמן רב לאכיפת חוקים לא מוסריים וגם לא חוקיים, בייחוד בגדה המערבית ובירושלים המזרחית.

לא מצייתות 1 (לדף הכתבה »)

המאבק של האוכלוסיה הישראלית נגד הכיבוש, החל בשנים האחרונות לקבל מימדים חדשים של אי ציות לחוק. אם עד לא מזמן נשמרה הפריבילגיה הזו בעיקר לגברים, אשר סרבו להתגייס לצבא או לשרת בשטחים הכבושים, באו פעילות השמאל והראו שגם להן יש דרכים יצירתיות למחאה. לכתבת המשך - לא מצייתות 2.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/10/2010

לא מצייתות 2 (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לפני יותר משנה פורסמה בטלוויזיה החברתית כתבה על נשים ישראליות שלא מצייתות למגבלות התנועה שהמדינה כופה על הפלסטינים ומבריחות לישראל נשים פלסטיניות עם ילדיהן לימי כייף באתרים שונים. מאז, קבוצת הנשים הלכה וגדלה ויחד איתה האיומים והחקירות שמפעילה נגדה המשטרה.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/02/2012

עמירה הָס היא עיתונאית ופובליציסטית ישראלית אשר במשך עשרות שנים כותבת, מסקרת ומנתחת את הכיבוש. עיתונאית הכותבת מלב השטחים הכבושים כתיבה עיתונאית ביקורתית על קודש הקודשים של מרכז החברה היהודית-ישראלית: פעילות צה"ל בשטחים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס