ידיעה כתובה |

: גרינפיס: "עוברים לשמש מונעים את האסון הבא"

סביבה נכתב על ידי

לקראת הדיון בעתירה נגד קידוחי הנפט ברמת הגולן שהגישו תושבי האזור יחד עם ארגון אדם טבע ודין, ביום שלישי, 23 בדצמבר, הגיעו פעילי גרינפיס לביהמ"ש העליון בירושלים ויצרו מיצג מתמונות האסון בעברונה בשילוב באנר הקורא "עוברים לשמש – מונעים את האסון הבא". הפעילים לבשו חליפות מגן הממחישות את הסכנה בנפט.

אילת כהן, דוברת גרינפיס ישראל אמרה כי "רצון הממשלה להשיג עצמאות אנרגטית לישראל לא יתממש בזכות הנפט. המשאבים המוגבלים של נפט בעולם והמחויבות הבילאומית הרחבה למגר את שינוי אקלים דוחפים לפתח אנרגיות מתחדשות ולהיגמל מנפט. להשקיע דווקא עכשיו בנפט מעיד על קוצר ראייה ועל תפיסה של כלכלה ישנה ומלוכלכת. במקום זאת, היה מוטב שהממשלה תתעסק בעמידה ביעדים שהיא מחויבת אליהם בפיתוח אנרגיות מתחדשות."

greenpeace-oil1

צילום: גרינפיס

עוד מוסיפה כהן כי אסון עברונה הוכיח כי המדינה אינה יודעת להתמודד עם הסיכונים האדירים שתעשיית הנפט מביאה עמה, במקרה של דליפת צינור קצא"א מדובר בכמות אדירה של נפט, שאינה מיועדת כלל לשימוש המשק המקומי והמחיר אותו אנו משלמים עולה בהרבה על התועלת. במקרה של קידוחי הנפט בגולן, מדובר בהרס של הקרקע, סיכון בריאותי אדיר שהתושבים נאלצים לקחת על עצמם וזיהום אפשרי למאגרי המים שמשמשים את כולנו, לטובת רווח של היזם.
הקידוחים שתמכננת לבצע חברת אפק בשטחי הגולן דורשים "פיצוח" של הסלע (פראקינג) – שיטה ניסיונית שהובילה לאסון בכל מקום שבו נוסתה. נמצאו עדויות לשימוש ב-652 חומרים כימיים בשיטה זו, רבים מהם מסרטנים ואחרים השפעתם לא ידועה מכיוון שמדובר בסודות מסחריים. מדובר באלפי קוב של חומרים רעילים שיגיעו ללב האדמה ועלולים להגיע גם למקורות המים שלנו, כמו הכינרת.

צילום: גרינפיס

צילום: גרינפיס


בגרינפיס מתנגדים לקידוחי נפט ברמת הגולן וסבורים כי אין לאשר כל שינוע או זיקוק של נפט בשטח ישראל אם נפט זה אינו מיועד בצורה ישירה לשימוש במשק הישראלי. זאת מאחר וההשלכות הסביבתיות, הבריאותיות והכלכליות של פעילות זו הן בעלות מחיר גבוה יותר מתועלת המיזם עצמו. קידוחי נפט ישנו את רמת הגולן מאזור עשיר בטבע, תיירות וחקלאות לאזור תעשייה פטרוכימי עמוס בכלי עבודה כבדים, זיהום האוויר יהיה כבד וערך הנד"ן יירד.

לטענת הפעילים בגרינפיס, ההשקעה במקורות אנרגיה מתכלים כמו נפט תדחה בשנים רבות את המחקר והפיתוח של אנרגיות מתחדשות. לכן על ישראל להיגמל מנפט ולבסס את צריכת האנרגיה שלה, בייצור חשמל כמו בתחבורה, על אנרגיות מתחדשות, נקיות שאינן מסוכנות. אנרגיה מתחדשת יכולה להזין תחבורה ציבורית ורכבים חשמליים ובכך להקטין בצורה ישירה את התלות של ישראל בנפט.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס