יום ראשון   20-09-2020
עדכון חדשות |

: צועדות נגד אלימות נגד נשים

חברה נכתב על ידי

ניתן לראות אלימות נגד נשים במרחבים רבים, בין אם הטרדות ופגיעות שחוות נשים ברחוב ובמקומות ציבוריים ובין אם אלימות במרחב הביתי, במקומות עבודה או ביחס התקשורת והמדיה שממשיכים בהשתקה של נשים והתבדחות על חשבונן. דוגמאות לכך בשנה האחרונה ניתן לראות ברצח של מספר נשים על ידי בעליהן, בפרסומות, בפרסום תמונות עירום, בהתייחסות התקשורת למקרי אונס ועוד.

מחר (ה-25.11) לציון היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים יתקיימו שתי צעדות, האחת צעדה מכיכר רבין לרחבת הסנימטק בקריאה "די לאלימות נגד נשים" והשנייה תצא מדרום תל אביב כדי לשים דגש על האלימות הרבה והלא מטופלת באזור זה של העיר. שתי הצעדות ייפגשו לעצרת ברחבת הסינמטק.

מתוך עמוד הפייסבוק של הצעדה מדרום תל אביב: "אנחנו חיות בחברה שמייצרת בעקביות אלימות נגד נשים כאמצעי שליטה בהן, בגופן, בכוח העבודה והיצירה שלהן, ברכושן, ברגשותיהן, וגם, אם יש כאלה, בילדיהן. זו אלימות שניזונה מהעידוד החברתי לשנאת נשים ולשליטה בהן, והיא מופעלת נגד נשים כנשים. אך בהרבה מאוד מקרים, מצטרפים לכך גם עידוד חברתי לשנאת אחרות ואחרים, שנאת זרות וזרים והרשאה חברתית לשליטה בכוח על מי שיוצאת או מוצאת מהגבולות הקווים החברתיים השולטים. אלימות מכופלת כזאת מופנית, למשל, נגד נשים שהם גם נשים והן גם כהות עור, או נגד נשים שהן גם נשים וגם עובדות תעשיית המין. היא מופנית, למשל, נגד נשים שמלבד היותן נשים הן גם מסורבות דיור ציבורי שחיות ברחוב, או נגד נשים שגם נשים וגם "סתם" עניות, או נגד כאלה שהן גם נשים וגם מזרחיות, או נגד נשים שהן גם קשישות, או נגד נשים שהן גם טרנסיות, או גם נשים וגם פלסטיניות, או גם נשים וגם מהגרות. במציאות של יפו-תל אביב, אלימות מוכפלת כזאת מתרכזת במיוחד בדרום, בחלקי העיר שמופעלת עליהם הזנחה מבנית מצד הרשויות. אותה הזנחה היא מעשה אלים בפני עצמה והמעשה הזה מתוחזק, בין היתר, במעשי אלימות מקומיים רבים של הארגונים שמופקדים כביכול על ביטחון האזרחיות – המשטרה לסוגיה, כולל הימ"מ, משטרת ההגירה ומג"ב והמשטרה המופרטת של חברות האבטחה. ביפו ובשכונות הדרומיות של תל אביב, גופים אלה נהנים מחסינות גורפת כשהם מפעילים אלימות, בקלות ובמהירות, נגד נשים שנושאות בזהויות שונות. ניסיונות של נשים פעילות לקרוא תגר על הקו הזה זוכים גם הם לטיפול אלים.

אלימות נגד נשים היא תופעה אחת והיא הרבה תופעות, בו זמנית. המאבק נגדה הוא מאבק לזיהוי המנגנונים שמאפשרים ומעודדים את קיומה כדי להתנגד להם. לא פחות מזה, הוא מאבק להבנת מנגנונים וגורמים שמעודדים אלימות נגד מי שנושאת (או נושא) זהויות ותיוגים נוספים על הזהות "אשה". האלימות שמופנית נגדנו מורכבת, רבת-רבדים, מושרשת ועזה. ניסיונות לשטח ולפשט אותה פוגעים בדרכי ההתנגדות ובשיתוף הפעולה הרחב שחיוני כל כך להצלחת המאבק."

מוזמנות ומוזמנים לצעדות מחר!

הצעדה שיוצאת מכיכר רבין

הצעדה שיוצאת מבית "אחותי"

  כתבות ווידאו שחבל לפספס