ידיעה כתובה |

: זועבי מגנה פוליטיקאיות בדיון על החלטה 1325

חברה נכתב על ידי

זועבי: "פוליטיקאיות קוראות לשילוב נשים ולא בוחלות באמצעים לפגוע ולהדיר חה״כ הערבייה היחידה, כלומר – נציגת הנשים הערביות היחידה בכנסת ישראל."

ח"כ חנין זועבי מחתה הבוקר בוועדה למעמד האשה על הרחקתה הפוליטית, בנאום שקרא בשמה ח"כ באסל גטאס (הנאום המלא בהמשך).
זועבי קוראת לארגוני הנשים למחות על ההדרה ומזמינה את הח"כים לנהל אתה דיון פוליטי במקום לעשות שימוש באמצעים פסולים של הרחקה.
"אני כועסת על פוליטיקאים גברים המסיתים נגדי וקוראים להרחקתי מפעילות פרלמנטרית". היא כותבת בנאומה, "אך פוליטיקאיות נשים המסיתות נגדי ראויות בעיני במיוחד לגנאי בגלל הצביעות שבמעשה הזה שלהן: קוראות לזכויות נשים ולשילוב נשים, מצד אחד ולא בוחלות לפגוע ולהדיר חה״כ הערבייה היחידה, כלומר – נציגת הנשים הערביות היחידה בכנסת ישראל".

היום, 28.10.2014, התכנסה הוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת ודנה בהחלטה 1325 של האו"ם, הקוראת לשילוב נשים במוקדי קבלת החלטות, בנושאי בטחון וביישוב סכסוכים. באופן אירוני, הודרה מהדיון ח"כ חנין זועבי על רקע הרחקתה מהכנסת ע"י יו"ר הכנסת וועדת האתיקה שהוא עומד בראשה, בגין אמירות פוליטיות שהדיון וסנקציות בגינן, אינם בתחום סמכותה של ועדת האתיקה של הכנסת.

היום, 28/10/2014 בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת

היום, 28/10/2014 בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת

"שנים אנחנו נלחמות כתף לכתף", היא כותבת לארגוני הנשים, "נגד הדרת נשים, השתקה, הרחקה ממוקדי קבלת החלטות ומאבקים על זכותן של נשים לחיות משוחררות מכיבוש מכל סוג שהוא. והנה, כעת, בגין אמירות פוליטיות שאכן קשות לעיכול, ככל האמירות על זכויות אדם באשר הן, אני משמשת קרבן לשימוש מניפולטיבי בחלקי אמירות המוצאות מהקשרן ומוצגות לציבור באופן כוזב – על מנת לעשות לי בדיוק את זה. אסור לנו להסכים לזה, כי היום זו אני – אתמול ומחר זה כולנו".

חנין זועבי על גבולות הדמוקרטיה הישראלית (לדף הכתבה »)

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד), צפויה להיחקר הבוקר (11-8-2014), בתחנת המשטרה בלוד בחשד להסתה, זאת לאחר שוועדת האתיקה של הכנסת השעתה אותה למשך חצי שנה מהשתתפות בדיוני ועדות הכנסת, בשל התבטאותה בנוגע לחטיפת נערי הישיבה וקריאותיה למאבק עממי בלתי אלים. ערב קודם (10/8/2014), נפגשה ח"כ חנין זועבי עם פעילים יהודים וערבים ביפו, לדיון תחת הכותרת: גבולות חופש הביטוי ב"דמוקרטיה" הישראלית. הנה עיקרי הדברים.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/08/2014

ניתן גם להאזין לתוכן של כתבה זו (מצב פודקסט) :

הנה הנאום המלא שהוקרא בשם חנין זועבי בפני חברות הועדה:
חברות וחברי הכנסת, נציגות ונציגים של ארגוני הנשים, וכל אלה שנאבקות למען זכויות ושילוב הנשים בכל תחומי החיים:
שילוב נשים במוקדי קבלת ההחלטות בענייני שלום וביטחון, ברוח החלטה 1325 כפי שנכתבה במקור, הוא דבר נכון, הוא דבר חשוב, כי עקרונית צריכים לשלב נשים בכל תחומי המרחב הציבור. אולם אסור שעניין מעמדן וכוחן של נשים ינוצל למען אותה מערכת פטריארכלית ואלימה שהגברים שולטים בה, ושהדרת נשים ממוקדי השפעה וממעורבות בתהליכי קבלת החלטות, היא לחם חוקה.

אני מאמינה שאסור ששילוב נשים יהפוך לעניין נטול ערכים: ערכי שוויון, דמוקרטיה וזכויות אדם. צריכים לשלב נשים, קודם כל בגלל שזו הזכות שלהן, אולם לא פחות חשוב, בכדי להטמיע ערכים פמיניסטיים בתהליך קבלת ההחלטות. השילוב לא צריך להיות רק על פי שיוך ביולוגי, הוא חייב להיות שילוב ערכי.

אני חושבת שאסור שנשים יסתירו ויתמכו בעוולות, ובדיכוי ובכיבוש, אסור במציאות של כיבוש להסתפק במונח הניטרלי "סכסוך", שמתעלם מהיות נשים באזורנו קרבן הן למלחמות והן לכיבוש. שילוב נשים במוקדי השפעה פוליטיים, שיחות ופתרון סכסוכים, התגבש כערך, בהנחה ששילוב קרבן, מעצם היותו קרבן יוביל לחתירה לצדק.

חלק מהעמותות הערביות הסתייגו והחרימו את הדיונים בישראל סביב ההחלטה, בגלל התעלמות הדיונים מהכיבוש ועיסוקם ב"סכסוך" באופן ניטרלי, מתוך תפיסת עולם לפיה נשים שמעודדות כיבוש אינן יכולות להיות חלק ממאבק פמיניסטי.

אנחנו עוד רחוקים משם, אם דווקא נשים שפועלות נגד אלימות ובעד שוויון וזכויות אדם של נשים ובכלל, מודרות ממוקדי קבלת החלטות בשל עמדות פוליטיות, הופכות להיות קרבן להסתה, ביזוי ואלימות, ונעשה שימוש בבירוקרטיה פרלמנטרית על מנת להשתיקן, במקום שערכי הדמוקרטיה יגברו על האג'נדות השונות.

כן, יש אבסורד בדרישה לייצוג שווה לנשים בשם החלטה 1325 ובאותו הבל פה – לתמוך בהרחקת חברת כנסת שנאבקת נגד האלימות נגד נשים. הרי ההחלטה 1325 מדברת על הגנה על נשים מפני אלימות ורצח. מניעת פעילות מחברת פרלמנט על רקע שונות פוליטית, הוא בעצמו הפרה ברורה של ההחלטה של האו״ם הקוראת לייצוג שווה ופלורליסטי.

אני כועסת על פוליטיקאים גברים המסיתים נגדי וקוראים להרחקתי מפעילות פרלמנטרית. אך פוליטיקאיות נשים המסיתות נגדי ראויות בעיני במיוחד לגנאי בגלל הצביעות שבמעשיהן: קוראות לזכויות נשים ולשילוב נשים, מצד אחד ולא בוחלות לפגוע ולהדיר את חה״כ הערבייה היחידה, כלומר – נציגת הנשים הערביות היחידה בכנסת ישראל.

אנו, בבל"ד, מיישמים ייצוג נשים הלכה למעשה, ונמשיך לעשות כן למרות כל המאמצים לא לאפשר לנו את זה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס