ידיעה כתובה |

: היועמ"ש יגביל תביעות נגד ארגונים חברתיים

חברה נכתב על ידי

במהלך מצעד הגאווה שהתקיים בירושלים בשנת 2005 הותקף ונדקר אחד המשתתפים. הנפגע הגיש תביעה נזיקית נגד התוקף, עיריית ירושלים ומשטרת ישראל. המשטרה והעירייה הגישו תביעה (הודעות לצד שלישי) נגד עמותת הבית הפתוח בירושלים, שמארגנת את מצעדי הגאווה בעיר. בתביעה נטען כי הבית הפתוח התרשל בכך שהתעקש על קיום מצעד הגאווה בעיר, למרות האווירה האלימה נגדו, ואף פנה לבית המשפט המחוזי בבקשה שיורה על קיום המצעד.

בעקבות זאת, בפברואר 2014 הבית הפתוח והקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות באוניברסיטה העברית פנו ליועמ"ש בדרישה לבטל את התביעה נגד הבית הפתוח. באפריל 2014 האגודה לזכויות האזרח וארגונים נוספים פנו אף הם ליועץ המשפטי לממשלה וביקשו ממנו לפעול לביטול התובענות: "העמדת הבית הפתוח כנתבע בנזיקין בגין הליך משפטי לגיטימי בו נקט, תהווה מכה אנושה לארגוני החברה האזרחית ולאינטרס הציבורי עצמו שאותו אמורות הפרקליטות ועיריית ירושלים לייצג… התובענה שהגישה הפרקליטות מסבה פגיעה של ממש בזכות הגישה לערכאות, בשלטון החוק, במאבק למען זכויות האדם ובהשתתפות פעילה של אזרחים בהליך הדמוקרטי".

בתשובה מטעם היועץ המשפטי למממשלה נמסר על ביטול התביעה של המשטרה נגד הבית הפתוח. אמנם, נאמר בהודעה, "ארגונים לשינוי חברתי ככל אדם או גוף… אינם חסינים מפני תביעת נזיקין". יחד עם זאת, "באשר לחובת הזהירות המוטלת על מארגני הפגנה… יש לתת משקל נכבד … למעמד העל של האינטרס הציבורי במימוש חופש הביטוי, וכן בשים לב לחשש מיצירת אפקט מצנן על פעילותם הציבורית של ארגונים חברתיים… מהטעמים האמורים, וכדי להבטיח איזון הולם בין האינטרסים הציבוריים, הופצה על ידי המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים… הנחייה לכל הפרקליטים לפיה יש לקבל אישור פרקליט המחוז ואישור המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים, בכל מקרה שנשקלת הגשת תביעה מטעם המדינה או הגשת הודעה לצד ג' המעלה רגישות מבחינה ציבורית, ובכלל אלה הוזכרו במפורש גם תביעות או הודעות לצד ג' נגד ארגונים חברתיים בהתייחס לפעילותם הציבורית".

צפו בכתבה על מצעד הגאווה בירושלים 2014, ועל ההבדל בינו לבין המצעד התל-אביבי:

גאווה 2014 – ירושלים-תל אביב (לדף הכתבה »)

על ההבדלים בין מצעד הגאווה בירושלים למצעד הגאווה בתל אביב. חגיגה עירונית וססגונית בהפקה ושיווק של העירייה מחד ומאידך, אירוע פוליטי ששואף להעניק מקום לכל חברי הקהילה.
הופק ע"י: | עלה ב: 29/09/2014

  כתבות ווידאו שחבל לפספס