ידיעה כתובה |

: צווי הריסה בדמהש עדיין בתוקף

מדינה נכתב על ידי

ביום שני ה-15.9.2014, התקיים דיון בבית המשפט המחוזי על הריסת שלושה בתים של משפחת עאסף, מהכפר הלא מוכר דהמש, מתוך שישה עשר הבתים המיועדים להריסה. ביום שבת 13.9.2014 נערכה הפגנה למען מניעת הריסת הבתים. להפגנה הגיעו כ-500 איש.

הכפר דהמש, הנמצא בין לוד לרמלה, קיים עשרות שנים, עוד מלפני 1948 ומתגוררים בו יותר מ-600 איש. כבר יותר מעשור יש צווי הריסה על בתי הכפר כולו. העילה של בית המשפט המחוזי להריסת בתי הכפר, היא שהאדמה עליה קיים הכפר דהמש מיועדת לחקלאות ולא למגורים. זאת למרות, שאחדים מבתי דהמש נבנו עוד לפני קום המדינה ורוב המשפחות חיות בכפר כבר יותר מ-25 שנה ולכן אדמות הכפר שייכות לתושבים בטאבו. תושבי הכפר, משלמים מסי שבח ומקרקעין, אך לא משלמים ארנונה משום שהרשות האזורית עמק לוד, אשר תושבי הכפר נמצאים בתחום שיפוטה, מסרבת לגבות מהם ארנונה, כדי לא להכיר בהם.

הפגנת מחאה נגד הריסות הכפר דהמש. צילום: עלמה כץ

הפגנת מחאה נגד הריסות הכפר דהמש. צילום: עלמה כץ

מדברי עלמה כץ, פעילה למען זכויותיהם של תושבי דהמש: "ההפגנה הייתה נהדרת למרות שהמשטרה הגבילה את מרחב הפעולה שלנו. התושבים הראו המון כוח ונחישות ולכן הצלחנו לקיים את ההפגנה. אך למחרת בבוקר גילינו שהריסות היו מיועדות ליום ראשון (14.9.2014) ל-08:30, ההפגנה והתקשורת והח"כים הרבים שהיו ושיחות הטלפון לבכירים והלחצים מכל הכיוונים ובעיקר העובדה שוועדת המעקב הודיעה שהיא תתערב בכל הכוח ואפילו תארגן אירוע ארצי מרכזי בדהמש – כל אלו בלי ספק עצרו את ההריסות, אך למרבה הצער הבנו מהר מאוד שיש לנו מצב חדש להתמודד איתו שעדיין אינו תם ונפתר. שלושת ביתם של משפחת עאסף נמצאים בסכנת הריסה או בהסכם בזוי של 100,00 ש"ח ערבות עבור כל אחד משלושת הבתים, אנחנו עדיין חושבים איך להתמודד עם המצב הזה".

בדיון שנערך ב-15.9, בית המשפט המחוזי קבע כי צו ההריסה תקף על שלושת הבתים של משפחת עאסף, אלא אם המשפחה תשלם סכום של 100,000 ש"ח על כל בית. בקשת התשלום היא כערבות שיפסיקו לבנות, אך יש חשש שלמרות התשלום, יוחלט להרוס את הבתים והכסף לא יוחזר למשפחה. בסך הכל, משפחת עאסף תצטרך לשלם כ-300,000 ₪ על הדירות שברשותה. למשפחת עאסף אין את הסכומים הללו והם אינם יודעים מהיכן יגייסו סכומי עתק אלו. ב-02.10.2014 הכפר אמור לקבל תשובה בנוגע לעתירה לבג"צ שהגישו להכרה בכפר, בדיון בבג"צ אמורים לענות אם בכוונתם לדון בעניין הכפר והאם להכיר בו.

 

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס