ידיעה כתובה |

: היום: הפגנה של הורי התלמידים "ויצמן"

חברה נכתב על ידי

סאגת "ויצמן" נמשכת: בעוד שמיליון וארבע מאות אלף תלמידי גנים ובתי ספר יסודיים חוגגים את תחילתו של החופש הגדול, תלמידים מבית הספר היסודי "ויצמן" והוריהם יפגינו היום (יום ב'), בשעה 14:00 מול בניין עיריית תל אביב לאחר שנודע להם בסוף השבוע שבכוונת העירייה לא לפתוח את שערי בית הספר בשנה הבאה.

יש לציין, כי אין זו הפעם הראשונה שבית הספר נועד לסגירה: עם פתיחת מבצע עופרת יצוקה בשנת 2008, הורים לילדים יהודים הלומדים בבית הספר בחרו להעביר את ילדיהם למוסדות אחרים. ובכך, התלמידים הערבים הפכו לרוב, וללא הרשמה מאסיבית של יהודים, היה חשש שבית הספר יהפוך למוסד ערבי ואולי אף ייסגר. בעירייה החליטו לפנות ליהדות הרפורמית – מרכז דניאל, ולאחר השתכנעות בחשיבות המיזם החינוכי, החליטו במרכז דניאל להתגייס למטרה ולהפעיל בבית הספר כיתות ברוח היהדות הרפורמית לילדי גן וכיתות א'. כשני שלישים מהתלמידים בכיתות היו יהודים ושליש ערבים. בכיתות הרגילות לעומת זאת, כ-85% מהתלמידים היו ערבים ורק 15% היו יהודים. בבית הספר דאז היו שלושה מבנים – האחד שימש את תלמידי הגנים וכיתות א'. האחר את כיתות ב'- ו' והשלישי שימש לשיעורי העשרה שונים. לקראת שנת הלימודים ביקשו הורים יהודים לילדים הלומדים במסלול של "בית דניאל" למנוע את העברתם למבנה הראשי של בית הספר, מחשש שילדיהם יהפכו למיעוט, ואף הציעו להפריד את כיתות הלימוד. הצעה זו עוררה זעם רב בקרב ההורים שזומנו לפגישה בעירייה בניסיון למצוא פיתרון למשבר. שם, בעירייה, הוחלט שכל מסלול ילמד בקומה נפרדת. אך גם ההצעה הזו לא צלחה.

כיום, לומדים בבית הספר כ-300 תלמידים יהודים וערבים, הגרים ביפו. למעלה ממחציתם דוברי ערבית, כשליש דוברי עברית כשפת אם והיתר דוברי רוסית ושפות אחרות. התלמידים מגיעים מרקע סוציו- אקונומי גבוה ונמוך. כמו כן, דווח על ירידה חדה בפיטורי מורים – 12 מורים עזבו בחמש השנים האחרונות בשל העדר תשתיות ומשאבים לפיתוח בית הספר. במקביל, בחמש השנים האחרונות עזבו אף 3 מנהלים.

"במשך שנים עיריית תל אביב מתנהלת בצורה שהיא אינה נכונה עבור בית הספר. הניסיון האחרון היה "בית דניאל", שנפתח וניסה להנציח הפרדה במקום, אך כעבור זמן מה התוכנית בוטלה. המדיניות הרשמית של העירייה היא לא לסגור בתי ספר, אלה לחנוק אותם לאט לאט" אומרת אופירה אוברוגר, ממובילות המחאה ואם לתלמיד שסיים היום (יום ב') כיתה א' בבית הספר "ויצמן". "בשבוע שעבר קיבל צוות המורים של בית הספר הודעה על הוראת העברה יזומה מבית הספר. עכשיו, אין לנו לאן לשלוח את הילדים" מוסיפה אוברוגר.

מעיריית תל אביב נמסך בתגובה כי אין כל כוונה לסגור את בית הספר.

30-6-2014 12-50-24 PM

צילום: yaffo.co.il

 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס