ידיעה כתובה |

: אמנסטי "כישלון האו"ם גורם למיליונים לברוח"

מדינה נכתב על ידי

מועצת הביטחון של האו"ם נכשלת "כישלון חרוץ" בשמירה על שלום וביטחון בינלאומיים, אמר היום (20/6) אמנסטי אינטרנשיונל לרגל יום הפליט הבינלאומי. הארגון הפציר בחברות מועצת הביטחון לפעול יותר בנחרצות כדי להגן על אזרחים ולמנוע ממיליונים נוספים מלהיות מוברחים מבתיהם.
"אדישות, בריתות פוליטיות וצבירת-נקודות חייבות להפסיק לגבור על דאגות לזכויות אדם, כאשר מדובר בקבלת החלטות במועצת הביטחון", אמר שריף אלסעיד-עלי, סגן מנהל נושאים גלובליים באמנסטי אינטרנשיונל, "בעוד דיפלומטים דנים בהערות לסדר, בתים נשרפים עד היסוד ומשפחות נאלצות להימלט. עיכובים ארוכים והחלטות וטו מפריעים ל'יד החזקה', כביכול, של האו"ם".
הפריסה המאוחרת של כוחות השלום של האו"ם לרפובליקה המרכז אפריקאית משמעותה שאלפים כבר אולצו לברוח לפני שהכוחות הגיעו.

הכישלון החוזר ונשנה של מועצת הביטחון להפנות את המצב בסוריה לבית הדין הפלילי הבינלאומי וחוסר האחריותיות כתוצאה מכך, תרמו למשבר העקירה הגדול בעולם. בינתיים, אותן המדינות שחסמו כל פעולה משמעותית לגבי סוריה תורמות הכי פחות למשבר הפליטים העולמי. רוסיה וסין יישבו מחדש אפס פליטים ב-2013. בארה"ב יושבו מחדש ב-2013 רק 36 פליטים סורים – למרות שהיא יישבה מחדש אלפים יותר ממדינות אחרות. 28 מדינות האיחוד האירופי התחייבו ליישב מחדש 30,498 סורים, אם כי רובם המכריע – 25,500 – ייושבו מחדש בגרמניה.
לעומת זאת, למרות החסרון הכלכלי היחסי שלהן, מדינות מתפתחות נושאות בנטל העיקרי של המשבר, כשאירן, ירדן, לבנון, טורקיה ופקיסטן הן חמשת המדינות המובילות באירוח פליטים. על פי הרישומים, ב-2013, שלוש ממדינות אלו – ירדן, לבנון וטורקיה – קיבלו בסך הכל 1,524,979 פליטים מסוריה לבדה.
"בהתחשב ביתרונות הכלכליים שיש למדינות עשירות על פני מדינות עניות, זה מזעזע כפליים לראות אותן מתחמקות מהאחריות שלהן להגן על פליטים במידה מגוחכת שכזו – זה חייב להסתיים", אמר שריף אלסעיד-עלי.
ולמרות המספר הנמוך של פליטים שהן צריכות להתמודד איתו, לעיתים קרובות מדינות בעולם המפותח מפירות את זכויותיהם של פליטים ומבקשי מקלט, מדינות כמו יוון בה מופגת אלימות והפחדה כלפי הפליטים והמהגרים, ואוסטרליה המסתירה הפרות חמורות של זכויות אדם של פליטים ומבקשי מקלט במרכזי הקליטה שלה בחופיה באיי נאורו ומאנוס, פפואה גינאה החדשה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס