ידיעה כתובה |

: אין מועמדת בסיבוב השני בבחירות לנשיאות

חברה נכתב על ידי

ברגעים אלו נערכת ההצבעה החשאית במליאת הכנסת בסיבוב השני לבחירת נשיא המדינה הבא של מדינת ישראל. התהפוכות התדירות במערכת הבחירות הזו נתנו לרגע סיכוי ריאלי למועמדים/ות שעד כה היו אנדר דוג, לפחות להגיע לסיבוב השני, אך התוצאות הן כאמור שונות. רבות כבר דובר כי לראשונה, שתי נשים מועמדות לתפקיד הבכיר בישראל, ונדמה כי ארגוני הנשים והארגונים הפמיניסטים לא נרתמו לטובת הקמפיינים של הנשים המועמדות ולא הפעילו לובי בקרב חברות וחברי הכנסת לטובת הצבעה למועמדת אישה ונותרו ישובות על הגדר, דווקא בעניין מהותי זה המייצג את האג'נדה שלהן.  לילי בן עמי, מנהלת "מרכז מנהיגות נאורה" וממייסדות לובי "מתפקדות" לשוויון בין המינים, מוסרת לטלוויזיה החברתית: "ארגוני הנשים והארגונים הפמיניסטים אמנם פצחו כבר לפני שלושה חודשה במהלך של תמיכה במועמדת אישה לנשיאות בזמן שדליה איציק התמודדה מול ח"כ פואד בן אליעזר בתחילת המרוץ ואף בימים אלה שדולת הנשים מחתימה נשים לתמיכה במועמדות, אך אתה צודק שהוויב הוא נמוך. זה שיח מורכב. מי ראוי להיבחר לתפקיד, האם אנחנו צריכות לתמוך באישה רק בגלל שהיא אישה?"

"ארגוני הנשים שתקו במערכה על הנשיאות כי חששו לקיומם". לילי בן עמי

"ארגוני הנשים שתקו במערכה על הנשיאות כי חששו לקיומם". לילי בן עמי

–אז הסיבה היא שזהות המועמדות לא הייתה מספיק אטרקטיבית בעינכן?
בן עמי: "40 שנה מאז גולדה מאיר לא הייתה לנו רה"מ אישה, ועדיין, עד היום אומרים לי 'את רואה, הנה הייתה אישה כרה"מ והיא הביאה עלינו את מלחמת יום הכיפורים'. אז מה, כל ראשי הממשלות שנבחרו אחריה לא כשלו? ראה מקרה אולמרט או אחרים, אז כנראה שעדיין לגברים בתפקידים בכירים ישנה הפרבילגיה לטעות, מה שלא שמור לאישה באותם התפקידים. מתאים יהיה לצטט בהקשר הזה עיתונאית צרפתייה שאמרה, ששיווין אמתי יתממש גם כשנשים לא ראויות יגיעו לדרגים הבכירים. אנחנו צריכות לדחוף נשים מועמדות, גם במישור המוניציפלי, וזו בהחלט אמירה שקיימת בארגוני הנשים, אך יש עניין נוסף, שאין לנו יכולת כארגונים חברתיים לנקוב בשם של מועמד או של סיעה מסוימת, וזו הסיבה שלא תשמע ארגוני נשים שאומרות 'תתמכו בדליה דורנר' כי זה סיכון להמשך קיומן, כעמותות הנתמכות על ידי כספים זרים ומתערבות באופן בוטא בפוליטיקה.
-האם תמיכת החרדים היא זרע ראשון לפתיחת השורות לייצוג נשי גם בפוליטיקה החרדית?
בן עמי: "זו התחלה של שינוי משמעותי, הישג מדהים והיסטורי לדליה איציק שעצם זה שהיא הייתה מועמדת וזכתה לתמיכת הח"כים החרדים במועמדותה והשלכת המשנה של זה היתה רחבה הרבה יותר והיסטורית. יש לי חברה, רות קוליאן, פעילה פמיניסטית חרדית שהגישה בג"צ נגד המדינה על שסורבה להציג מועמדותה במסגרת הרשימה של ש"ס והיא פרסמה בפייסבוק שלה עד כמה היא מברכת על המהלך ורואה בזה שינוי שעשוי להוות גם הזדמנות עבורה. זה בהחלט סדק בחומת הבטון בכל מה שקשור לנשים חרדיות ברשימות חרדיות".

דליה דורנר מגייסת תמיכה ברחוב, עם משה איבגי. מתוך עמוד הפייסבוק שלה.

דליה דורנר מגייסת תמיכה ברחוב, עם משה איבגי. מתוך עמוד הפייסבוק שלה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס