ידיעה כתובה |

הבוקר הפגנה נגד הרפורמה בהוצל"פ

חברה נכתב על ידי

קבוצת המאבק לרפורמה בהוצאה לפועל למען גביית חובות אמת תקיים הבוקר, יום רבעי 7/5/2014, בשעה 8:45 , בגן הוורדים מול הכנסת. הקבוצה קוראת לעצור את 'מחטף הרפורמה' וטוענת ש"לא ניתן להעביר החלטה כל כך קריטית לנו ולעתיד ילדנו, אנחנו דורשים דיון מעמיק עם נציגי החייבים בהוצאה לפועל".

הממשלה מבקשת להקים מאגר אינטרנטי של חייבים אשר להם תיקים בהוצאה לפועל, כבר היום יתבקשו ח"כים להצביע בעניין זה על הצעת חוק שעולה להכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת חוקה חוק ומשפט. צעד כזה עשוי אכן להיות אפקטיבי כלפי אלו המשתמטים מתשלום חובות אמת אך יש בו כדי הבאשת שמו של אדם במאגר אינטרנטי כעונש לכל החיים. הליך כזה עשוי לדחוף רבים אל פי התהום – ואל ההתאבדות ממש – בשל חסימת יכולת הפרנסה וההשתקמות הכלכלית. בהינתן אי הסדרים המתקיימים כיום בהוצאה לפועל, טוענת הקבוצה, זו המדיניות הנדרשת. 93% מאלו המוגדרים "חייבים" בהוצאה לפועל כלל אינם מיוצגים ייצוג משפטי ולפיכך אינם מקבלים הזדמנות לברור מהות וגובה החוב ובתיקים רבים של ה"חייבים" רשומה יתרה שאין לה בסיס עובדתי. הא/נשים המוגדרים חייבים לא תמיד משתמטים מתשלומים. לעתים תיק ההוצאה לפועל נפתח על-ידי גורמים פליליים המנצלים את המערכת המשפטית לעשיית עושר שלא ביושר. כמו כן, א/נשים אשר נקלעו לחובות על רקע חולי ופיטורין, אלו שנפלה טעות בחישוב חובותיהם, אלו שהחוב שלהם נחשף לריביות לא סבירות – כל אלו, אזרחים ישרים העושים כל מאמץ לפרנסה בכבוד, זקוקים להגנתו של החוק ושל ההליכים המשפטיים והחוק המוצע לא לוקח אותם בחשבון.

חברי הקבוצה גם מספקים דוגמאות:  ב- 8/2005 נפתח תיק הוצל"פ בגין חוב משכנתא, ללא ידיעת החייב על סך 464,000 ש"ח. נדרשו 8 שנים להוכיח כי אין זה החוב. כעבור 8 שנים קשות הסתבר כי מדובר בטעות הקלדה במערכת ההוצל"פ וכי בנק למשכנתאות דרש חוב של 161,000 ש"ח.

כנגד ש', ערבה להלוואה,  נוהל תיק בהוצאה לפועל, לאורך שנתיים מאז שסולק החוב כולו.  לאותה "חייבת" עיקלו את חשבון הבנק בערב חג הפסח בגין ה"חוב". נדרשו לה שלושה שבועות לבטל את עיקול החשבון.

הרפורמה האמתית הנדרשת בהוצאה לפועל, לטענת חברי הקבוצה, היא לא העלאת הסנקציות נגד המוגדרים "חייבים" אלא ביצירת הליכי הגנה מגביית חובות מופרכים ומנופחים ויצירת אפשרויות לסילוק/הסדרי  חובות . החשש מההופעה במאגר ה"חייבים" עלול לדחוף עוד ועוד א/נשים לזרועות השוק האפור  – האם זהו רצונך? זוהי תפיסתך על מדינה מתוקנת? מדינה הנותנת יד להתחזקותם של גורמים פליליים?

 קישור לאירוע המחאה

הצעת החוק

  כתבות ווידאו שחבל לפספס