ידיעה כתובה |

: פרויקט חדש למען הזכות למים בבקעת הירדן

מדינה נכתב על ידי

בצפון בקעת הירדן חיים 27 אלף נתינים פלסטינים בישובים כפריים בתנאים קשים מאוד. למרות שהם נמצאים תחת ריבונות ישראלית בשטח C, הנתינים הפלסטינים לא מחוברים לתשתיות המים והחשמל והם לא מקבלים היתרים מהמשטר הצבאי לבנות מבנים כלשהם. הריסות בתים הם מקרים שכיחים עבור פלסטינים בבקעת הירדן. מאחר ואין תשתיות מים, התושבים נאלצים להביא מים מישובים גדולים ועירוניים יותר, שעולים למשפחה בין 16 ל-20 ש"ח לקוב.
על מצוקת המים בבקעת הירדן הפקנו כמה כתבות בעבר – ראו כאן וכאן.

בימים אלו הקמפיין "סולידריות בקעת הירדן" מבקש לסייע לתושבים הפלסטינים בצפון בקעת הירדן בעקבות מצוקת המים החמורה. אנו מביאים את הפניה של הקמפיין להצטרף לפרויקט הנחת צנרת לקהילות הפלסטיניות בצפון בקעת הירדן*:

חברים יקרים,
אנחנו רוצים לספר לכם על תוכנית שלנו לסייע לקהילת חומסה עם פרויקט מים, בתקווה שתרצו לשתף איתנו פעולה ולתמוך בפרויקט.

הקהילה הקטנה של חומסה עברה כמה וכמה הריסות מבנים, פינויים, והחרמות של מיכלי מים וחיות. זה ברור שכוחות הכיבוש מכוונים לדחוק אותם מאדמותיהם כדי לפנות שטחים להתרחבות של התנחלויות סמוכות.
הקהילה נחושה ביותר להפגין קביעות ולהישאר על אדמתם מאחר ואין להם לאן ללכת. כדי שיוכלו להתקיים בשטח באופן סביר, שיאפשר להם לעבד את שטחי הקרקע הקטנים שברשותם ולגדל את חיות המשק, עליהם להשיג מים בעצמם. למטרה זו הם החליטו לשתף פעולה עם "סולידריות בקעת הירדן", כדי להתקין צינור מים שיגיע למקום מושבה של הקהילה.

זה היה יכול להיות רעיון די פשוט בחלקים רבים של העולם, אבל עבור קהילות פלסטיניות בבקעת הירדן זה לא פשוט כלל וכלל. הם כפופים לחוק צבאי, שנכפה ונאכף על ידי כוחות הכיבוש. המשטר מונע מהם לבנות כל מבנה שיכול להיראות כמבנה קבע**.
ב-2009 דו"ח של אמנסטי אינטרנשיונל הסביר כיצד ישראל משתמשת בהגבלת גישה למים כדרך לדחיקת קהילות פלסטיניות לעזוב את בקעת הירדן. הדו"ח התייחס ספציפית גם לקהילות של חומסה וחדידייה***.
ההכרה במצוקה של קהילת חומסה לא תרמה ליכולתם להישאר על אדמתם. למעשה, התנאים של הקהילה התדרדרו עוד מאז. בינואר 2012 דירים בתפוסה של כ-300 כבשים הוחרבו על ידי הצבא. בנובמבר 2012 קהילות פלסטיניות לכל אורך בקעת הירדן, כולל חומסה וחדידייה, נאלצו לעזוב את בתיהם כדי לפנות מקום לאימונים משותפים של צבאות ישראל וארה"ב. רק חודש לאחר מכן, הם פונו בכוח לשלושה ימים כדי שהצבא יוכל להמשיך באימונים בשטח. באוגוסט ואפריל האחרונים היו עוד הריסות מבנים.

צפו בסרטון על בעיות המים בחומסה

מצב המים בחומסה שבבקעת הירדן (לדף הכתבה »)

סרטון וידאו לקמפיין של "סולידיות בקעת הירדן", המאגדת תנועות חברתיות של פלסטינים ופעילים בינלאומיים בבקעת הירדן. הקמפיין מבקש לסייע לתושבים הפלסטינים בצפון בקעת הירדן בעקבות מצוקת מים חמורה ומחסור בתשתיות המים והם נאלצים להביא מים מישובים גדולים ועירוניים יותר, שעולים למשפחה בין 16 ל-20 ש"ח לקוב. למידע נוסף על הקמפיין ו"סולידריות בקעת הירדן": www.jordanvalleysolidarity.org
עלה ב: 01/05/2014

פרויקט המים יניח צנרת מקהילה פלסטינית הנמצאת במרחק קילומטרים ספורים מחומסה.
כרגע יש 14 משפחות שחיות בחומסה (91 איש), אך הפרויקט ייטיב גם עם הקהילות השכנות של סמרה, מאקעול, ואל חדידייה, כ-600 איש סך הכול. רוב העבודה תיעשה על ידי מתנדבים, אך יהיו הוצאות על חומרים ועל חלק מהעבודה הכבדה יותר. התקציב שלנו לכל הפרויקט הוא 23 אלף שקל.
אנחנו מבקשים מכל תומכינו להצטרף אלינו לפרויקט זה, ונעריך כל תרומה, לא חשוב אם גדולה או קטנה.

חבריכם,
סולידריות בקעת הירדן.

לעוד מידע ולסיפורים השוטפים על הדיכוי הנמשך של חומסה ועוד קהילות פלסטיניות, מידע על בקעת הירדן ו"סולידריות בקעת הירדן": www.jordanvalleysolidarity.org

* תרגום מאנגלית: מיכל הרמתי.

** להסבר מלא על איך הצבא הישראלי מפנה בכוח פלסטינים בעמק הירדן – לחצו כאן.
***בדו"ח נכתב: "פלסטינים שחיים בחדידייה וחומסה ועוד קהילות מקומיות צריכים לנסוע מספר קילומטרים כדי לקנות מים, למרות שלפחות שיש לפחות באר אחת גדולה בקרבת מקום שהצבא הישראלי לא מרשה להם להשתמש בה, אפילו תמורת תשלום, מכיוון שזו נקדחה לטובתם הבלעדית של תושבי ההתנחלויות הסמוכות רועי, בקעות וחמדת. כמו התנחלויות אחרות באזור גם לאלו שטחי רחבים שמקבלים השקיה".
"בחדידייה וחומסה […] הצבא הישראלי הרס בתים והחרים מיכלי מים כדי ללחוץ על תושביו לפנות את השטח. כבר שלושה קייצים ברצף חיילים ישראלים החרימו מיכלי מים והגבילו כניסת אנשי הכפר למים על ידי הגבלת תנועתם באזור".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס