ידיעה כתובה |

: המדד החברתי של מושב החורף הכנסת ה- 19

חברה נכתב על ידי

המשמר החברתי של "כנסת פתוחה" מציג את המדד החברתי של כנס החורף, ומתוכו עולה כי השר עם הנטייה החברתית הנמוכה ביותר הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין המועמדים לנשיאות הח"כ עם ציון המדד החברתי הגבוה מבין המועמדים הוא מאיר שטרית עם ניקוד 13 (בהשוואה לממוצע של 11.4 לכל הח"כים) והשר סילבן שלום הוא המועמד לנשיאות עם הדירוג הנמוך ביותר מבין יתר המועמדים וגם בהשוואה לממוצע של חברי הכנסת, והציון שלו במדד החברתי עומד על -3 (מינוס שלוש) בלבד. ח"כ רובי ריבלין הוא בעל הדירוג הגבוה ביותר מבין המועמדים לנשיאות בסרגל החריצות (נוכחות בהצבעות חברתיות- כלכליות)- 48% ואחריו מדורג ח"כ מאיר שטרית עם 36%, לעומת ממוצע של 34% לכל חברי הכנסת. הח"כים החברתיים ביותר בקואליציה הם דב ליפמן ובועז טופורובסקי מ"יש עתיד" עם ציון זהה והח"כ החברתי באופוזיציה: דב חנין מ"חד"ש". עוד עולה מהמדד החברתי לסיכום מושב החורף כי הסיעה החברתית ביותר היא "העבודה" והכי פחות חברתית – "הבית היהודי" עם ציון ממוצע של 3.2- (מינוס 3.2). זוהי גם הסיעה היחידה שאף אחד מהח"כים שלה לא קיבל ציון גבוה מ-10. על פי המדד הח"כ החרוץ ביותר בקואליציה ובכנסת בכלל הוא ח"כ דב ליפמן מ"יש עתיד", הח"כ החרוץ ביותר באופוזיציה – ח"כ איתן כבל מ"העבודה". כמו כן נמדדה ירידה חדה בחריצות הח"כים של "יש עתיד" ו"הבית היהודי" בהשוואה לכנס הקיץ, הח"כים (שאינם שרים/ סגני שרים) שנמצאו הכי פחות חרוצים אלי ישי, טלב אבו עראר ואברהים צרצור והכנסת באופן כללי פחות חרוצה מבעבר בהצבעות חברתיות-כלכליות.

המשמר החברתי של הכנסת מפרסם את המדד החברתי של מושב החורף 2014.

המשמר החברתי של הכנסת מפרסם את המדד החברתי של מושב החורף 2014.

בעז רקוץ', מנכ"ל המשמר החברתי, אמר כי- "מסתבר שהספיק לחברי הכנסת מושב אחד מאז שנבחרו לכנסת ה-19 כדי לרדת משמעותית בממוצע ההשתתפות שלהם בהצבעות על חוקים חברתיים במליאה. היינו מצפים מהח"כים לגלות את אותה נחישות בהצבעות על חוקים חברתיים כשם שגילו לפני שבועיים בהיעדרותם או בהצבעתם סביב חוקי המשילות, הגיוס ומשאל העם. עם זאת, משמח לראות סיעות שהייתה עליה בנוכחות הח"כים שלהן בהצבעות בכנס החורף ביחס לכנס הקיץ שעבר, ותמיד נעים לפרסגן לח"כים שהפגינו עליה בציוני הממד החברתי שלהם, בין אם הם מהקואליציה ובין אם מהאופוזיציה. בשונה מהכנסת הקודמת, אליה נכנסנו בשנתה האחרונה, אנחנו בוחנים את הכנסת ה-19 מיום השבעתה, והמדד החברתי שלנו מוכיח בצורה מדויקת מי מדבר חברתית ומי מחוקק חברתית."

בין הצעות החוק בעלות אופי חברתי שנפלו המושב הזה- הצעת חוק "הביטוח הלאומי" (תיקון – "קצבת נכות לעקרת-בית"), התשע"ג–2013: הצעת חוק זו נפלה בהפרש של עשרה קולות (44 נגד מול 34 בעד). בין המצביעות נגד הצעת החוק: יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ עליזה לביא, וכן חברות הכנסת מיש עתיד פנינה תמנו-שטה, יפעת קריב, רות קלדרון, עדי קול, רינה פרנקל, השרה סופה לנדבר וח"כ גילה גמליאל מהליכוד-ישראל ביתנו וחברות הכנסת של הבית היהודי איילת שקד, אורית סטרוק ושולי מועלם. יש לציין כי מספר חברות כנסות ושרות נעדרו מההצבעה. הצעת חוק "עידוד העסקת אנשים עם מוגבלות", התשע"ג–2013 נפלה בהפרש של שמונה קולות (32 נגד לעומת 24 בעד). יש לציין, כי ח"כ דוד רותם הצביע נגד הצעת החוק בעוד שח"כ קארין אלהרר נעדרה מן ההצבעה, ואילו ח"כ אילן גילאון, אשר הגיש את הצעת החוק, לא נכח בהצבעה כלל. הצעת חוק "גילויי עניינים של נבחרי ציבור", התשע"ג–2013 של ח"כ שלי יחימוביץ נפלה ברוב של 32 נגד לעומת 19 בעד. בין המצביעים נגד הצעת החוק אנשי "הפוליטיקה החדשה" שר האוצר יאיר לפיד, מאיר כהן ויעל גרמן. יו"ר סיעת יש עתיד בכנסת נעדר מההצבעה.

ח"כ בועז טופורובסקי- אביר "המדד החברתי" של הקואליציה

ח"כ בועז טופורובסקי- אביר "המדד החברתי" של הקואליציה

 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס