ידיעה כתובה |

: אשרף אבו עלי יוצא למלחמה על הבית.

חברה נכתב על ידי

אשרף אבו עלי מתגורר עם משפחתו בשכונה בין קלנסואה לטיבה. בחודש האחרון הוצאו צווי הריסה לכ40 בתים בשכונה. כולם בני משפחה מורחבת אחת משפחת אשרף. השטח בין קלנסואה לטיבה אסור בבניה. כמו בישובים ערביים אחרים גם בטייבה וקלנסואה הוקפו בכבישים בין עירונים, שמורות טבע שבהן הבניה אסורה, וישובים יהודים. במשך שנים לא הופשרו שטחים לפיתוח ובניה בעקבות הגידול הטבעי, ושטחים בבעלות פרטית הופקעו ועליהם נבנו כבישים, שמורות טבע שחונקים את ההתפתחות עירונית של טייבה וקלנסואה. תוכלו לקרוא על כך כאן, וכאן. התושבים נאלצו לבנות ללא אישורים ועכשיו מגיעים גם צווי ההריסה.

דיברנו עם אבו עלי אשרף ובנן אשרף היום. אבו עלי פתח בשביתת רעב אתמול. בסרטונים הוא נראה מחזיק פח בנזין ומאיים בהתאבדות. הוא תושב האזור מאז שנולד, כמו גם שאר המשפחות שקבלו צווי הריסה. כמו צעירים ערביים אחרים הוא דחה את החתונה שלו עד שהצליח להקים בית בגיל 37, עכשיו שלחו לו צו הריסה. בסרטון הוא מראה את הבתים האחרים שקבלו צווים, בין השאר יש שם משפחה של סבתא וסבא שלו שניהם מבוגרים ונכים.

בנן אשרף סיפר לנו על המצוקה הקשה של התושבים. ועל כך שהתושבים יחד עם המועצה הגישו תכנית מתאר לשכונה כבר לפני שלוש ארבע שנים. התוכנית מעלה אבק במשרדי הועדה המחוזית, אך צווי ההריסה ממשיכים להגיע והצפיפות ממשיכה לגדול. מצד שני רואים התושבים איך באזור שלהם לא נותנים לבנות נבנו במשך השנים ישובים יהודים כמו שהם ואלעד, שם אפשר לקבל אישורי בניה, ויש שטחים פנויים לפיתוח.

בנן אשרף וגם אבו עלי חוזרים ואומרים שהם רואים את עצמם כאזרחים ישראלים, אך האפליה הנראית לעין במדיניות התכנונית חושפת את השיטה והמטרה, כמה שפחות ערבים על כמה שפחות שטח, בלי מבנים לצרכי ציבור בלי כבישים, עם מחסור חמור בכיתות, ועל "מותרות" כמו מגרשי ספורט אפשר רק לחלום.

עוד על המדיניות התכנונית המפלה ישובים ערביים בדו"ח המפורט של "במקום" : "התכנון המתארי ביישובים ערבים בישראל" .

ראיונות בערבית עם אשרף אבו עלי, צילום: "טייבה נט" (נשתדל להעלות תרגום בימים הקרובים)

 

 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס