ידיעה כתובה |

: מגמת רגרסיה בחקיקת נשק

חברה נכתב על ידי

"האקדח על שולחן המטבח" הינו קמפיין ישראלי הפועל לצמצום ושליטה בנשקים במרחב הציבורי-פרטי, ובפרט פועל נגד החזקת נשק בבתים פרטיים. לדוגמה, בבתים של בעלי מקצוע אשר נושאים נשק מתוקף תפקידם. מעבר לכך, הקמפיין יוצא נגד ההשערה הרווחת, לפיה יותר נשק משמעו יותר בטחון.

השנה פרסם הארגון דו"ח שנתי, המעלה את תמונת המצב של ישראל בנושא נכון לשנת 2016. מהדו"ח עולה, בין השאר, כי קיימת בישראל מגמה רגרסיבית מבחינת חקיקה בנושא, מה שמוביל ליותר מקרי ירי ורצח.

בדו"ח מצויין כי השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, הרחיב את הקריטריונים לזכאות לרשיון נשק, והוסיף בכך לרשימת הזכאים, חיילים מדרגים נמוכים יותר, חקלאים, ומדריכי סיורים.


באפריל 2016, עבר בכנסת תיקון לחוק, המבטל בפועל את סעיף הפעילות בנשק, אשר אסר עד כה על חברות אבטחה פרטיות לאחסן נשקים בבתי מאבטחים. השר כעת מוסמך לאפשר למאבטחים לנשוא נשקי חברה מחוץ לשעות העבודה, בכך לכאורה, מגדיל אמצעי הגנה. תיקון זה לחוק, למעשה ייצר מחדש, לאחר 11 שנים, נסיבות המאפשרות 3 רציחות בשנה בממוצע, בבתים ובמשפחות.

הדו"ח מציג את הפעולות שננקטו בידי עמותות במסגרת הקמפיין כנגד המגמה, והן את את תכנון הדרך קדימה.

צפו בכתבתנו בנושא

כסת"ח לאקדח (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לאחר מקרי הרצח האחרונים של נשים על ידי בעליהן וחבריהן שעבדו בחברות אבטחה והשתמשו בנשק העבודה שלהם לצורך הרצח, עולה וצפה מחדש שאלת נשיאת הנשק על ידי מאבטחים לאחר סיום המשמרת. בשנת 2008, נאסר על מאבטחים לשאת עמם את נשקם מחוץ לשעות העבודה. האיסור הנו גורף, אך סעיף בחוק מאפשר למעסיק לספק לעובדיו אישור חריג לנשיאת הנשק, אישור אותו מספקים המעסיקים ללא אבחנה. הפתרון שמציע המשרד לביטחון פנים, שאחראי על רישוי כלי ירי, יצירתי במיוחד, אך האם הוא עובד? כסת"ח לאקדח - כתבתו של הילאל עלוש.

הופק ע"י: | עלה ב: 12/03/2013

  כתבות ווידאו שחבל לפספס