ידיעה כתובה |

: צה"ל עומד מנגד לנוכח אלימות כנגד פלסטינים

מדינה נכתב על ידי

בחודש וחצי האחרון ארעו בצפון הגדה מספר אירועים של אלימות כלפי פלסטינים, בהם אנשי כוחות הביטחון עמדו מנגד ולא עשו דבר לנוכח אלימות שהופנתה כנגד פלסטינים. עמותת רבנים למען זכויות האדם שלחה מכתב התרעה ושאילתות לצבא בדרישה לדעת מה נעשה על מנת לשרש את התופעה.

בשבועות האחרונים ארעה בצפון הגדה סדרה של שבעה אירועי התרשלות או עמידה מנגד מצד אנשי כוחות הביטחון לנוכח אלימות שהופנתה כנגד פלסטינים. שלשום (ב', 05.06.2017), שלחה עמותת רבנים למען זכויות האדם מכתב התרעה ושאילתות לצבא בדרישה לדעת מה נעשה מול גל מקרי עמידה מנגד של אנשי כוחות הביטחון לנוכח תקיפת פלסטינים. המכתב נשלח יום אחרי שרבנים למען זכויות האדם פרסמו סקירה מקיפה לגבי האפליה הגלומה במדיניות הביטחונית בגדה – לא לפי מידת האיום אלא לפי מוצא.

המכתב נשלח לאלוף פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, וליועמ"ש איו"ש, אל"מ אייל טולדנו, בדרישה לחקור את אירועי התרשלות או עמידה מנגד מצד כוחות הביטחון בעת שפלסטינים מותקפים למול עיניהם בידי מתנחלים קיצוניים. רוב האירועים הללו התרחשו באזור יצהר והסביבה ורובם מתועדים. במכתב טוענת העמותה כי: ההצטרפות של שבעה אירועים, העובדה ששרשרת אירועים זו מתרחשת בתוך כחודש וחצי, והעובדה שהיא מתרחשת בגזרה קטנה יחסית שידוע כי היא מועדת לאלימות, מעידים שלא מדובר בטעויות אלא במדיניות-בפועל – התנהלות שגורה של התעלמות או יחס פחות ופייסני לנוכח אלימות כנגד פלסטינים.

להלן דוגמאות לשניים מתוך שבעת האירועים אשר נחקרו בידי רבנים לזכויות אדם ואשר התרחשו בהפרש של שבוע ימים:

שבת, 22.04.17, עוריף וחאוורה
שלושה פצועים פלסטינים – שניים בראש אחד ביד. בחווארה, משעות הבוקר השתוללו כנופיות של מתנחלים, וכוחות הביטחון לא עשו מספיק כדי להיאבק בתופעה. אישה בת 70, בדייה עודה, נפצעה בראשה והובהלה לבית החולים ראפדייה בשכם.
בכפר עוריף שהותקף בשבת שלוש פעמים בידי מתנחלים, שמשות של רכב נופצו ובתים הושחתו. הפלסטינים השיבו ביידוי אבנים ופלסטיני אחד נפצע קל מכדור גומי שירה הצבא בתגובה. הפלסטינים טוענים כי צה"ל לא תפקד כראוי כדי להגן על  הכפר מהתוקפים. בתמונות המצורפות מטה ניתן לראות חיילים עומדים נינוחים בקרב מתנחלים רעולי פנים בזירת התקיפה, ולא ניכר שנעשה מאמץ לעקב מי מהמנתחלים התוקפים. לא ידוע על מעוכבים או עצורים באותה תקרית. לתיעוד המלא.

שבת, 29.04.17, עוריף
מתנחלים תקפו את הכפר הפלסטיני עוריף בצפון הגדה. מוניר סולימאן, תושב עוריף הותקף וסובל משברים בשתי רגליו. המתנחלים טוענים שההתקפה בוצעה בשל הצתה שיזמו פלסטינים ליד ההתנחלות. גם אם טענת המתנחלים נכונה וגם אם לאו, אין שום הצדקה להתקפה על ישוב פלסטיני שלם, שחורגת מהגנה עצמית. לפי טענות תושבים פלסטינים כוח צה"ל לא מנע ירידה של קבוצת מתנחלים קיצוניים לעבר הכפר למרות שניכר היה כי באו במטרת תקיפה.

בהינתן המצב ולאור האירועים החמורים, עלו במכתב מספר שאלות:

  • מה נעשה מול החיילים והקצינים בשטח מבחינת ענישה, הסברה, הרתעה וחקירה על מנת לשרש את תופעת העמידה מנגד?
  • כמה מתנחלים קיצוניים עוכבו ו\או נעצרו ע"י חיילים בהתייחס לכלל התקריות המתוארות מטה?
  • כמה חקירות מצ"ח פתוחות כרגע בהתייחס למקרי העמידה מנגד המתועדים מטה?

תקיפת פעילי תעאיוש על ידי מתנחלים (לדף הכתבה »)

מתנחלים תקפו בשבת (11-10-2014), פעילי שמאל של ארגון תעאיוש בעת שליוו חקלאים פלסטינים באזור מצפה יאיר. החיילים שהיו במקום לא מנעו את התקיפה ולא הגנו על הפעילים.

עלה ב: 13/10/2014

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס