ידיעה כתובה |

: יולי-אוגוסט בלי מים בדורא

מדינה נכתב על ידי

כתוצאה מקיצוץ באספקת המים ע"י ישראל וקריסת תשתיות משבר המים בגדה המערבית משאיר מאות אלפים בלי מים זורמים. בעיר הפלסטינית דורא ישנם בתים שמגיעים אליהם מים פעם ב40 יום.

אחמד עבד אלקאדר קזאז מהעיר דורא, שמדרום לחברון, סיפר לסוכנות הידיעות "ספא" כי על מנת להתמודד עם המחסור במים הוא קנה מים מהבארות בסביבה ואגר אותם בבריכת מים בביתו. אך כאן לא הסתיימה הבעיה, הבריכה התגלתה כמזוהמת והמים בלתי ניתנים לשתייה מה שאילץ אותו לקנות מים נקיים פעם נוספת, לנקות את הבריכה, ולמלא אותה מחדש.

בצל המחסור הקשה באספקת המים בברזים, תושבי דורא פנו לקנות מים מהמעיינות באזור, אך אלו זוהמו גם כן בגלל הבנייה באזור. מאז שחברת מקורות קיצצה את אספקת המים ליישובים הפלסטינים ב30%, אלפי משפחות בדורא משלמות סכום כפול על המים אותם הן צורכות עבור מיכליות אשר מגיעות על רכבי העירייה לבתים. שמונה קוב מים שהיו מגיעים בצינורות לבתים היו עולים 50 ש"ח ואילו אותה כמות במיכלים עולה 140 ש"ח.

קזאז סיפר כי בחודש שעבר הוא מצא עצמו מבקש מי שתייה מהשכנים לאחר שאספקת המים לביתו צומצמה לקוב אחד בלבד לאורך כל החודש (!). בחודש הנוכחי סופקו חמישה קוב, אך לדבריו הם "אינם מספיקים לשתייה".

ילד פלסטיני הולך למלא מים בבקבוקים בשל משבר המים המתמשך. קרדיט: safa.ps

ילד פלסטיני הולך למלא מים בבקבוקים בשל משבר המים המתמשך. קרדיט: safa.ps

תושב אחר של דורא, מוסא אלחרוב, אמר ל"ספא" כי הוא מאשים את עיריית דורא באפלייה כלפי האזור הספציפי בו הוא מתגורר בעיר. המים בשכונתו מגיעים לבתים פעם ב-40 יום ולחלק מהבתים לא מגיעים מים כלל.

עוד לפני המשבר הנוכחי, צריכת המים הממוצעת ליום לנפש אצל פלסטינים בגדה עמדה על 73 ליטר, בעוד אצל ישראלים היא עומדת על 183 ליטר. הרשות הפלסטינית מחוייבת לקנות מים מישראל על פי הסכמי אוסלו, וזכויות השאיבה שלה משלושת האקוויפרים בגדה מוגבלת ל-30% בלבד. כיום, כתוצאה ממדיניות הכיבוש והאפליה הממוסדת, המחסור החמיר, ומשבר המים הנוכחי הוביל גם להשבתת מפעלים, החרבת משתלות שלמות ופגיעה קשה בגידול בעלי חיים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס