ידיעה כתובה |

: דרמה בטקס הפסח של השומרונים בשכם

חברה נכתב על ידי

כבכל שנה התכנסו מאות שומרונים ואורחים להשתתפות וצפייה בטקס זבח הפסח בהר גריזים שסמוך לשכם. אלא שהפעם הגיעו לנאום נציגי מועצת יש"ע וגרמו למהומה רבה. 

מאות דמויות ציבוריות פלסטיניות, נציגים מהמועצה האזורית של שכם כמו גם נציגים מהמנהל האזרחי נכחו בטקס כבכל שנה. אך רבים מהם עזבו במחאה לאחר שבאופן חסר תקדים הגיעו לאירוע גם חברי הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ונציגים של מועצת יש"ע שאף נשאו נאום רשמי לכבוד החג.

צפו ברגע היציאה מהחדר במהלך נאום נציג מועצת יש"ע

אכרם רג'וב, מהמועצה האזורית של שכם אמר ל"מען" כי: "אכן עזבנו את האירוע למרות שאנחנו מכבדים ומעריכים את העדה השומרונית, משתתפים בשמחתם ואנחנו אף מחשיבים אותם כחלק מהעם הפלסטיני. אבל מה שאנחנו לא מוכנים לקבל זה את נוכחות המתנחלים בטקס ונשיאת נאום מטעמם, מה שאילץ אותנו להחרים את הטקס הרשמי ולצאת ממנו. המתנחלים וההתנחלויות הם הבעיה האמיתית בשטחים הפלסטינים ואין לנו שום רצון לשוחח איתם, נוחכותם לא לגיטימית ואנחנו מתנגדים לה."

הטקס בהר גריזים. קרדיט: maannews.net

הטקס בהר גריזים. קרדיט: maannews.net

בשטחים הפלסטינים גרים כמה מאות שומרונים, דוברי ערבית, בעלי אזרחות ישראלית ופלסטינית גם יחד. הם מוכרים כעדה דתית נפרדת על ידי ישראל ועל ידי הרשות הפלסטינית ויש להם נציג במועצה הלאומית הפלסטינית. השומרונים מאמינים בתורה הכתובה בלבד וטקס זבח הפסח שבמהלכו נשחטות 50 כבשים בדרך המסורתית מושך אליו עיתונאים וסקרנים רבים בכל שנה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס