ידיעה כתובה |

: מאות השתתפו ב"סדר הפליטים"

חברה נכתב על ידי

מאות ישראלים ומבקשי מקלט השתתפו ב"סדר הפליטים"- סדר פסח סמלי שנערך בכלא חולות, בדרישה לסגור את המתקן ולשים קץ למדיניות של תת-תזונה והרעבה.

ביום שישי האחרון (15/04/16) השתתפו מאות ישראלים ומבקשי מקלט השתתפו ב"סדר הפליטים" שנערך בכלא חולות. בשבועות האחרונים יצאו דיווחים רבים על רעב, מחסור במזון, הרעלת מזון, ומחסור חמור בשירותי בריאות בחולות – לכאורה בגלל מדיניות מכוונת "להמיס עליהם את חייהם".

מאז 2007, בכל שנה בשבוע לפני חג הפסח, מתקיים "סדר הפליטים", סדר פסח סמלי ובין-תרבותי, שבו יושבים מסובין ישראלים ופליטים יחדיו, וכל אחד מספר את סיפור "יציאת מצרים" שלו. השנה, בפעם השלישית, האירוע התקיים מול כלא חולות, שבו כלואים כ-3300 מבקשי מקלט ללא משפט, תחת תנאים קשים, באמצע הנגב.

עומר עיסא, מבקש מקלט מדפרור, הכלוא בחולות, דיבר באירוע: "יש לנו הרבה במשותף – לנו – הפליטים ולעם היהודי. מה הוא חג הפסח? חג החירות, חג החופש, ההחג שבו השתחררו בני ישראל ממצרים, ובאו לארץ שלהם – לבית שלהם. אנחנו אורחים בבית של מי שהיו פעם פליטים. גם אותנו רוצים להרוג ולהשמיד. אבל ברחנו לכאן לבקש הגנה, ולהציל את נפשנו, וחשבנו שדווקא כאן יבינו אותנו היטב. והנה אנחנו כלואים ומגורשים. מתי יגיע חג הפסח שלנו, חג החופש שלנו?"

image003

מתוך סדר הפסח

הרב אריק אשרמן, נשיא ורב בכיר בארגון 'שומרי משפט-רבנים למען זכויות האדם':"כ-100 ישראלים וכ-200 כלואים בחולות חלמו על חירות, קראנו את הנבואה שה' יתן לנו לב חדש, התפללנו שבני/בנות עמינו יתחילו להתייחס למבקשי מקלט לא מפחדנו, אלא מערכנו, 'ואתם ידעתם את נפש הגר' התחייבנו לפעול למען החרות לכל מבקשי המקלט והפליטים. אם לא תהיה גאולה למבקשי מקלט, אין לנו גאולה שלימה. מרטין לות'ר קינג אמר "אי צדק באיזשהו מקום, מאיים על צדק בכל מקום."

image002

מתוך סדר הפסח

בימים אלה בג"ץ דן בעתירה בנושא האיסור על הכנסת מזון חיצוני לחולות, והמדינה אמורה לספק את תשובתה עד יום רביעי הקרוב (20/04/16).

  כתבות ווידאו שחבל לפספס