ידיעה כתובה |

: האם שיסוי כלבים ומניעת טיפול אינם התעללות?

מדינה נכתב על ידי

צעיר פלסטיני ספג פציעות ונשיכות עמוקות במהלך מעצרו, לאחר שחיילים שיסו בו כלב למשך כרבע שעה. זאת לא הפעם הראשונה שבה עצורים פלסטינים עוברים התעללות קשה ונפצעים מנשיכות כלבים כחלק מפעילות הצבא ויחידת "עוקץ" בפרט.

קשה להבין למה חיילים משסים באדם כלב במשך רבע שעה ולאחר מכן מונעים ממנו טיפול רפואי. לא ברור למה מבחינת הרשויות המקרה הזה לא נחשב התעללות והן סוגרות תלונה שהוגשה בשם הצעיר, לאחר שנה של בדיקת הנושא.

ב-26.11.2014, הגיעו לביתו של מ', תושב כפר בגדה, מספר חיילים בכדי לעצור אותו. בשלב מסוים במהלך מעצרו, הם שיסו בו כלב במשך רבע שעה, במהלכה ספג נשיכות עמוקות בכל חלקי גופו בזמן שברור כי אינו מהווה יותר סכנה.

כשהותקף על ידי הכלב אמר מ' כי ביקש שיפסיק לתקוף אותו (ברגע הראשון לא קלט שמדובר בכלב וחשב שמדובר בחייל). מתוך התלונה: "בעת תקיפת הכלב כוח חיילים הקיף את מרשי וכל בקשותיו ותחנוניו של מרשי שיורידו את הכלב ממנו לא נענו. החיילים אמרו למרשי כי מחכים למדריך של הכלב".

dogbites

פציעותיו של מ' כתוצאה מתקיפת הכלב

במהלך תקיפת הכלב כמה חיילים החזיקו את מ' בכוח על הרצפה, כשתקיפת הכלב נמשכת במשך כמה דקות. כתוצאה מכך נגרמו למ' פצעים חמורים בגופו. בסופו של דבר כמה חיילים נאלצו להוריד ממנו את הכלב לאחר שהכלב לא שמע בקולו של המדריך.

החיילים אזקו את ידיו של מ'. הוא היה יחף ולבש בגדי שינה. בקשותיו לנעול נעלים ולהחליף בגדים לא נענו. ממקום המעצר הוא נלקח יחף עם חולצה קרועה בהליכה בגשם למרחק של כמה קילומטרים. אז כיסו את עיניו בפלנלית.

במהלך העברתו אמר מ' לקצין השב"כ שהתלווה למעצר שהוא פצוע והקצין הגיב כי "מי שרוצה להיות מניאק שיישא באחריות". מ' הוחזק במתקן כשהוא אזוק, מכוסה עיניים, יחף ורטוב וסובל מפצעים חמורים, כמעט יום שלם בלי מתן אוכל או שתייה או גישה לשירותים וחמור מכך בלי הענקת טיפול רפואי כלשהו.

בכניסה לבית הכלא, נציג שירות בתי הסוהר ראה את פצעי הנשיכות ולא הסכים לקבל את העצור. אחרי זמן מסוים הועבר לבית חולים והוחזר למעצר. במהלך המעצר נשאר העצור הפצוע עם הנשיכות בלי קבלת טיפול רפואי. הוא הואשם בזריקת אבנים, בקבוק תבערה והשתתפות בתהלוכה. עו"ד מאיסא אבו סאלח-אבו עכר, מהוועד הציבורי נגד עינויים, הגישה בשמו תלונה בהולה על התעללות בדצמבר 2014. לאחר שנה וארבעה חודשים, נמסר כי התלונה שהוגש נסגרה, ללא פתיחה בחקירה פלילית.

שימוש בכלבים נהוג ע"י הצבא כאשר החשוד מנסה להתנגד למעצר. ניתן להתווכח על הנחיצות בכלב לעומת האפשרות לעצור את האדם באמצעים אחרים, אבל המקרה הזה הוא מקרה ברור של התעללות ועל אחת כמה וכמה ההחלטה להשאיר אדם ללא טיפול רפואי.
איש לא ייתן את הדין על הפציעות הנרחבות שנגרמו למ' ואיש לא יוודא שמקרים כאלו לא יישנו.

  • צפו במקרה אחר של שיסוי כלב במפגין פלסטיני בכפר קדום:

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס