ידיעה כתובה |

: הסטודנטים מצטרפים למאבק עובדי/ות הניקיון

חברה נכתב על ידי

סטודנטים באוניברסיטת תל אביב החליטו להפגין בתמיכה במאבקן של עובדות ועובדי הניקיון.

עובדות ועובדי הניקיון באוניברסיטת תל אביב הם עובדי קבלן. מסיבה זו הם לא זוכים לתנאים הסוציאליים של שאר העובדים באוניברסיטה. אפילו על חצי שעה של הפסקת אוכל הם לא מקבלים תשלום. האוניברסיטה יכולה ללא התרעה מראש להחליף את חברת הקבלן. למעשה, היא מחליפה את המעסיק של העובדות והעובדים. הדבר עלול לגרור הלנות שכר (אי קבלת מלוא השכר במועד), אי קבלת תנאים סוציאליים והתחמקות מתשלום פיצויים. עובדות ועובדי הניקיון נאבקים למען העסקה ישירה של האוניברסיטה.

הופצה עצומת תמיכה במאבק של עובדות הניקיון. "כעובדות קבלן, עובדות הנקיון באוניברסיטת תל אביב מנוצלות דרך קבע, אינן זוכות לביטחון תעסוקתי וסופגות בתלוש המשכורת שלהן את ניגוד האינטרסים שבין הקבלן השואף להרוויח לבין האוניברסיטה השואפת לחסוך בהוצאות. באוניברסיטה מועסקות כ-140 עובדות נקיון באמצעות שתי חברות קבלן. הקבלנים מתחלפים אחת למספר שנים, אך העובדות נשארות ועוברות מקבלן לקבלן – זהו תנאי שהאוניברסיטה מציבה בפני כל קבלן, משום שמדובר בעובדות קבועות שנסיונן והיכרותן עם המקום חיוניים למוסד. הסיבה היחידה, אם כך, לעבודה עם קבלנים, היא האפשרות לחסוך כסף על חשבון העובדות."

בעצומה פרטו בין היתר על אחת הבעיות הנגרמות במקרים שונים מהעסקה קבלנית: אי תשלום על עד 16 שעות בחודש. רוב השעות הללו הן שעות נוספות בתעריף של 150%. העובדים לא מקבלים דו"חות שעות ולכן קשה להם להוכיח כי לא שילמו להם על כל השעות. נטען כי בשנה האחרונה בעיות מסוג זה נפתרו רק לאחר שארגון "כוח לעובדים" או "אגודת הסטודנטים" התערבו. "ניסיונות שונים לקבל עזרה מהאוניברסיטה בפתרון בעיות – למשל בבקשה כי האוניברסיטה תיאלץ את הקבלן למסור דוחות שעות לעובדים הטוענים שקיבלו תשלום חלקי בלבד – העלו חרס. מבנה העבודה הקבלנית מונע מעובדות הנקיון להתאגד, שכן הן עובדות בודדות בתוך חברות ענק המעסיקות אלפי עובדים ברחבי הארץ."

בנוסף לעצומה, פורסם סרטון הקורא להצטרף למאבק. ביום רביעי הקרוב, 09.03.16, סטודנטיות וסטודנטים יפגינו מול הנהלת אוניברסיטת תל אביב בתמיכה במאבקן של עובדות ועובדי הקבלן למען העסקה ישירה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס