ידיעה כתובה |

: תיעוד מצעד סיבוב השערים

חברה נכתב על ידי

"סיבוב השערים" הוא "חגיגה" קבועה ברובע המוסלמי בכל ראש חודש להסתה ולגזענות. משטרת ישראל לא רק שלא עוצרת את ההסתה והגזענות, אלא גם סוגרת את כל הרובע המוסלמי, כך שלא תישאר חנות פתוחה אחת או פלסטיני אחד ברחוב.

ב"סיבוב השערים" של חודש אוקטובר הצליחו לתעד את שירי ההסתה ("יישרף המסגד" ו"נקום אחת משתי עיני מפלסטין, יימח שמם") כאשר השוטרים מהנהנים בראשם לפי הקצב, קריאות לבנות את בית המקדש השלישי כבר בחודש הקרוב, דפיקות של הצועדים על דלתות הבתים והחנויות, כרוזים לשחרר את "הגיבורים שלנו" (פעילי ימין קיצוני שעצורים על רקע האשמתם במעורבות בטרור יהודי), וחולצות עם כיתוב לא להעסיק ערבים ("מפטרים היום את המחבלים של מחר") – הכל נעשה תחת אפם של השוטרים והקצינים.

בנוסף, במקום לטפל בהסתה ובגזענות, המשטרה מנעה את תיעוד המתרחש. המשטרה קיבלה החלטה לא להרשות לעיתונאים לתעד בתוך הצועדים, אלא רק במרחק של 50 מ' מהם. השוטרים אפילו סנוורו עם פנסים בכוונה את המצלמות.

בעקבות פנייה למפכ"ל המשטרה ולמפקד המחוז, הם גיבו את עמדת מפקד המרחב. לכן, הוגשה עתירה דחופה ע"י עו"ד איתי מק. בדיון בבית המשפט, המדינה נסוגה והודיעה כי יתאפשר לעיתונאים לתעד את המתרחש גם בתוך התהלוכה (ולא רק ממרחק 50 מ' בסוף או בהתחלה שלה).

ביהמ"ש נתן פס"ד בו קבע את זכות התיעוד של פעילי זכויות האדם, דחה את ניסיון המשטרה לקבוע מראש כללים קשיחים וקבועים המגבילים את חופש התיעוד, וקבע כי צריכה להיות גמישות על פי המציאות בשטח ("אנו יוצאים מן ההנחה כי מפקדי המשטרה, ששלום הציבור ועם זאת הבטחת חופש ההפגנה וחופש התיעוד הם באחריותם במציאות המורכבת, יתנו אל לבם באופן ראוי את הגמישות הנחוצה, אך כמובן תוך מימוש אחריותם למניעת חיכוכים העלולים לקרות").

בנוסף, על אף התנגדות המארגנים של "סיבוב השערים", ביהמ"ש כרך את "סיבוב השערים" עם "ריקוד הדגלים" והמתרחש בו.

רוקדים גזענות (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מצעד "ריקוד הדגלים" המסורתי שנערך ביום ירושלים נהיה במה לגזענות ושנאה ולוונדליזם בעיר העתיקה. ב-17.5.2015 נחגג יום ירושלים ה-48 בצעדה זו ממערב העיר, דרך הרובע המוסלמי לכותל המערבי. כנגד אירוע זה, התקיימה הפגנת נגד של "ירושלים לא שותקת לגזענות", ומצעד הפרחים של "פורום תג מאיר". להרחבה בנושא: הפרח ש(כמעט) סיכן את מצעד הדגלים בירושלים ב"שיחה מקומית"
הופק ע"י: | עלה ב: 19/05/2015

עו"ד איתי מק: מצער הדבר שעל אף שהמדינה והמשטרה לא טענו כי יש איום על המשתתפים "בסיבוב השערים" מצד פעילי זכויות האדם, ואף מתגובת המדינה ובדיון היה ברור כי האיום הינו רק כלפי פעילי זכויות האדם מצד המשתתפים המתנגדים לצילום ולעצם נוכחותם, ביהמ"ש בחר להשתמש בפסק הדין במילה לכאורה ניטרלית -"חיכוך", כאילו יש כאן שני צדדים שמתחככים ואלימים זה כלפי זה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס