ידיעה כתובה |

: הון במקום בריאות : עצרת אקלים בחיפה

סביבה נכתב על ידי

ביום שישי, 27.11.15, התקיימה עצרת אקלים ועצירת התעשיות המזהמות מול בניין העירייה בחיפה. בעצרת נכחו כמה עשרות תושבים שדרשו לעצור את הרחבת התעשייה הפטרוכימית (בה מיוצרים מוצרים כימיים שעיקר מקורם הוא דלקים מאובנים). הארגון "מגמה ירוקה" לקח חלק משמעותי בהובלת העצרת. העצרת נערכה כחלק ממצעדי האקלים בכל הארץ, לקראת וועדת האקלים בפריז בשבוע הבא.

המחדל הלאומי של זיהום האוויר והתחלואה העודפת במפרץ חיפה ונוכחותם של מפעלי תעשיות דלקים בסמיכות לשכונות מגורים ללא פיקוח ראוי – הפכו את חיפה למטרופולין הסרטן. במקום לשפר את המצב ולעבור לאנרגיות מתחדשות, מקדמים תכניות להרחבת תעשית הדלקים המזהמים, נפט וגז, שיחריפו את זיהום האוויר ויתרמו לתחלואה קשה בקרב התושבים, להרס סביבתי ולפגיעה באקלים בישראל. לדוגמא, מתכננים להרחיב את בתי הזיקוק ולשים מיכלי דלקים בסמוך לאזור מגורים צפוף.

בנוסף לסכנה העיקרית של זיהום האוויר בחיפה קיימות סכנות נוספות לפגיעה באקלים החיפאי: סירוב העירייה לקידום שבילי אופניים ותחבורת אופניים בעיר וקידום תוכניות בנייה באזורים מיוערים בכרמל במקום עיבוי שכונות העיר.

העצרת בחיפה נערכה כחלק ממצעדי האקלים בכל הארץ, לקראת וועדת האקלים בפריז בשבוע הבא. מצעד האקלים העולמי מהווה תנועת מחאה המאחדת מאות אלפי אנשים מכל העולם המפגינים נגד הרס אקלים. האקלים נהרס בשל פליטת גזי חממה בעיקר מתעשיות הנפט, הפחם והגז. אותן התעשיות שגורמות לזיהום אוויר במיוחד בחיפה. פעילי סביבה טוענים כי הפתרון הוא מעבר לאנרגיות מתחדשות.

שינוי האקלים מוגדר על ידי המומחים כסכנה מספר אחת לאנושות. "שינוי האקלים מחייב את סגירת התעשיות המזהמות – נפט, פחם וגז. בעלי החברות ידרשו לעבור למקורות אנרגיה אחרים – ועכשיו, כבר עכשיו! שינוי האקלים מוחשי ומאיים על כולם – אי אפשר לברוח ממנו לאף מקום. חיפה עומדת מול סכנה ממשית של הגברת זיהום אוויר פי כמה. וזה בעיר שהיא הכי מזוהמת בארץ גם ככה. הסכנה נובעת מכמה תכניות מגלומניות להרחבת התעשייה הפטרוכימית שמקדמות חברות הנפט והגז באזור. הבסיס להרחבה היא הקמת מארג פטרוכימי ענקי שיזהם פי כמה מהישן. לא יתכן שבזמן שכל העולם עובר לאנרגייה מתחדשת בחיפה יקריבו אנשים למען תעשייה מזהמת שבכל מקרה תסגר בקרוב." כך אמר אלכסנד סעודה, פעיל מגמה ירוקה ומארגן עצרת האקלים החיפאית.

שיקולי הון על חשבון חייהם ובריאותם של תושבי חיפה נהיו לדבר שבשגרה. אף על פי כן, מדברי הפעילות והפעילים משתקפת גם תקווה. ד"ר רויטל גולדשמיד, פעילת מגמה ירוקה : "ריחות הבנזן המתקתק והגופרית העבשה בשמי חיפה הפכו לדבר שבשגרה – ריח הסרטן החיפאי מגיע לכל השכונות, גם המרוחקות יותר. המציאות צריכה ויכולה להשתנות! אני קוראת לשר האנרגיה ולשר לאיכות הסביבה להפוך את ההר הירוק לריאה ירוקה ולעצור את התרחבות התעשיות המזהמות."

מייצג האקלים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מאות אלפי אנשים ברחבי העולם צעדו בשבוע שעבר, בדרישה לעבור לשימוש באנרגיה נקיה בלבד. מדובר בצעדה הגדולה בהיסטוריה למען איכות הסביבה, שהתקיימה ב-166 מדינות במקביל. הקריאה העולמית לפעולה שתתמודד עם שינויי האקלים, נעשתה מספר ימים לפני ועידת האקלים באו"ם.
הופק ע"י: | עלה ב: 30/09/2014

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס