ידיעה כתובה |

: הרצאה של "שוברים שתיקה": צוק איתן

מדינה נכתב על ידי

"זה פחות או יותר חלום רטוב של כל שריונר, כל נהג טנק, לדרוס מכונית." (מתוך העדויות שאספו "שוברים שתיקה" על מבצע צוק איתן)

היום, 16.09.15, תתקיים הרצאה של הארגון "שוברים שתיקה" בה יוצגו עדויות של לוחמים ולוחמות אשר השתתפו במבצע "צוק איתן". בנוסף, ידובר על הרקע למלחמה ועל עזה. בסופו של הערב יערך דיון עם המשתתפים.

ארגון "שוברים שתיקה" הוא ארגון שמטרתו להציף על פני השטח את מציאות הכיבוש היומיומית בשטחים ולהעלות לדיון ציבורי את שאלת המחיר המוסרי שגובה שליטה צבאית על אוכלוסייה אזרחית. הארגון מורכב מחיילים משוחררים ומחיילות משוחררות והחלק המשמעותי של פעולתו הינו איסוף עדויות מחיילות ומחיילים אשר שירתו בשטחים הכבושים.

צפו בעדות שפרסמו "שוברים שתיקה" על מבצע צוק איתן:

בקיץ האחרון צה"ל יצא למבצע נוסף בעזה, מבצע צוק איתן, בו ננקטה מדיניות ירי חסרת הבחנה שהובילה לפגיעה ולהרג של אזרחים חפים מפשע ולהרס חסר תקדים. בחודשים שלאחר המבצע נאספו על ידי "שוברים שתיקה" עדויות של עשרות קצינים וחיילים שלקחו חלק במבצע. מהעדויות עולה תמונה מדאיגה באשר להתנהגותם האישית של חיילים בשטח אך נראה כי המדיניות שהנחתה את חיילי וחיילות צה"ל בכל הדרגים והגזרות הייתה בעייתית מראש. עוד לפני הכניסה הקרקעית היה שימוש בכלי נשק כמו תותחים ומרגמות אשר במהותם אינם מאפשרים ירי נקודתי אלא מיועדים לתקיפת שטח נרחב. חיילים רבים העידו כי הוראות הפתיחה באש שניתנו להם לפני הכניסה לרצועת עזה היו עמומות ומתירניות. הנחת המוצא שתוארה על ידי חיילים וחיילות שונים הייתה כי התושבים הפלסטינים נטשו בעקבות אזהרות צה"ל את השכונות אליהן נכנסו הכוחות, לכן הם הבינו שמותר לפגוע בכל מי שנמצא באזור. היו מקרים בהם זו אפילו הייתה הוראה מפורשת.

ההרצאה תתקיים היום, 16.09.15, בשעה 20:00 בבר קיימא (מקום לשבט), המשביר 22 ת"א, בסופה תחולק החוברת "ככה נלחמנו בעזה 2014- צילומים ועדויות של חיילים ממבצע צוק איתן".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס