ידיעה כתובה |

: מיצג עוצמתי: "המשלוח האחרון"

סביבה נכתב על ידי

אתמול (6.5.2015) בתל-אביב: מיצג המדמה הובלת בעלי-חיים לשחיטה. פעילים להגנת בעלי-חיים, מחופשים ומאופרים, הצטופפו על רכב הובלה, במטרה להעלות את המודעות הציבורית לפגיעה בבעלי-חיים בתעשיית הבשר. בין המשתתפים: ד"ר אלכס הרשאפט, ניצול שואה, מהאבות המייסדים של התנועה העולמית לזכויות בעלי-חיים, שמבקר בישראל בימים אלו. לאחר מכן הפעילים ירדו מהרכב והחזיקו בדממה צילומים מחייו של עגל בתעשיית הבשר – מהינקות עד האטליז.

צילום: יואב בן-דב

צילום: יואב בן-דב

מהמארגנים נמסר: "רובנו מעדיפים להדחיק את סבלם של בעלי החיים הכלואים בלולים סגורים, ברפתות מרוחקות, הרחק מעינינו ומלבנו. אנחנו רואים אותם בעיקר על הכביש – ואז מבטנו נפגש במבטו המפוחד של עגל במשאית צפופה, ביום שרבי, בדרך שממנה לא יחזור. יותר ויותר ישראלים בוחרים שלא להסיט את מבטם, להסתכל לבעלי החיים בעיניים ולא לאכול את בשרם".

במיצג השתתף ד"ר אלכס הרשאפט, ניצול שואה, ממובילי התנועה העולמית לזכויות בעלי-חיים, שמבקר בימים אלו בישראל. שלשום (ג') נפגש הרשאפט עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, צמחוני ותיק, ועם מיקי חיימוביץ', מובילת קמפיין "יום שני ללא בשר". הרשאפט, יליד 1934, צמחוני מאז 1961 וטבעוני מאז 1981, הוא מייסד הארגון האמריקאי FARM, שמתמקד במאבק בהתעללות בבעלי-חיים במשקים תעשייתיים. הוא יזם את היום הבינלאומי להזדהות עם בעלי-חיים במשקים, המצוין זה 32 שנים בעשרות מדינות ב-2.10 (יום הולדתו של גנדי), ואת היום הבינלאומי ללא בשר (2.3). מדי שנה מארגן FARM את הוועידה השנתית של ארגוני בעלי החיים בארה"ב. כמו כן, הרשאפט חבר בהנהלת ארגון היהודים הצמחונים בצפון אמריקה.

צילום: יואב בן-דב

צילום: יואב בן-דב

הרשאפט מגיע לישראל כחלק ממסע הרצאות שהחל בארצות הברית תחת הכותרת "מגטו ורשה לחמלה לכל" . בהרצאתו הוא מספר על האופן שבו התמודד עם הטראומה והאבל על אובדן משפחתו, ועל האופן שעברו עיצב את ערכיו, את השקפת עולמו ואת מפעל חייו: "כשחיי כבר לא היו בסכנה, התחילו רגשות האשם על כך ששרדתי. השאלה ששאלתי את עצמי כל הזמן היתה למה ניצלתי כשכה רבים וטובים נספו, ואיך אני יכול להחזיר את חובי לחברה. התשובה הברורה היתה לעשות את המקום הזה טוב יותר לכל יושביו באמצעות הפחתת הרוע והשעבוד. בתחילת שנות ה-70 ביקרתי בבית מטבחיים. ראיתי ערימות של פרסות, עורות, לבבות, כבדים וגולגלות, נושאים עדות אילמת לישויות מודעות, חיות ומרגישות שכבר אינן. הבנתי ש'לעולם לא עוד' זה לא על מה שאסור לאחרים לעשות לנו, אלא על מה שאסור לנו לעשות לאחרים".

הרשאפט קיים השבוע הרצאות בבאר-שבע ובירושלים (בשיתוף ד"ר יובל נח הררי), ובהמשך הביקור ירצה בחיפה ובתל-אביב. הביקור בישראל נערך ביוזמתו של הרשאפט. בין מארגני הביקור: אורי שביט, עיתונאית ואקטיביסטית, עמותות אנונימוס לזכויות בעלי-חיים, תנו לחיות לחיות והאגודה נגד ניסויים בבעלי-חיים, ופעילים עצמאיים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס