ידיעה כתובה |

: חנין זועבי וברוך מרזל מורשים לרוץ בבחירות

חברה נכתב על ידי

בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) ולברוך מרזל (העם איתנו) להתמודד בבחירות לכנסת ה-20.

עו"ד חסן ג'בארין, מנכ"ל מרכז עדאלה, אשר ייצג את ח"כ זועבי נגד הפסילה, אמר כי "הפער שבין השיח המתלהם והגזעני בועדת הבחירות, שמתייג את חברי הכנסת הערבים כתומכי טרור, לבין החלטות בית המשפט אשר מבטלות את הפסילות פעם אחר פעם, מעיד על השיקולים הפסולים העומדים בבסיס החלטות הועדה. דיוני ועדת הבחירות והחלטותיה גורמות נזק עצום לא רק למפלגות ולמועמדים הערבים אלא פוגעת קשות בזכויות הבסיסיות של האזרחים הערבים ובראשם הזכות לייצוג פוליטי, לחופש ביטוי, לשוויון ולכבוד."

מהרשימה המשותפת נמסר כי "זו אינה הפעם הראשונה בה מנסים פוליטיקאים לפסול ח"כים ערבים מטעמים של גזענות ומניעים פוליטיים. אנו ערים לכך שהאווירה המתלהמת היא זו אשר יוצרת לח"כ זועבי תדמית שרחוקה מהמציאות, יחד עם זאת, אנו מכירים בעובדה שמאבקנו הפוליטי חורג מגבולות הקונצנזוס ואף מאתגר אותו, ואנו רואים זאת כזכותנו הדמוקרטית הטבעית. אנחנו מגנים את הפוליטיקה של עריצות הרוב, המתבצעת באמצעות ועדת הבחירות, וקוראים לשלול את סמכות הפסילה מועדת הבחירות של הכנסת, המורכבת מנציגי הסיעות, ואף נפעל לכך בעתיד בכלים הפרלמנטרים העומדים לרשותנו".

בבית המשפט נשמעו מפי עורכי הדין שמיצגים את בקשת הפסילה, טענות כמו הטענה ״לא בבית ספרנו״ אליהן הגיבה זועבי: "לא רק שאין לי רצון להיות בבית הספר של ליברמן, לוין ומרזל, אלא שאני רואה בו בית ספר המחנך לאנטי דמוקרטיה, שנאה והתנשאות אנושית גם בית המשפט ראה בדברי ומעשי כמעשים הכלולים בחופש הביטוי ובתוך מסגרת החוק. אני מקווה שהפסיקה תפתח פתח של הקשבה לדברי כפי שאני אומרת אותם ולא לדברי ההכפשה השקריים. בית המשפט חשף את הפער העצום שבין מה שיוחס לי לבין דברי כהווייתם”.

hanin-zoabi11

מרזל נפסל בטענה כי הוא מסית לגזענות ולא התנער מדרכה של כ"ך. המטה למאבק בגזענות, אשר הגיש את הבקשה לפסול את מרזל, מסר בעקבות החלטת ועדת הבחירות כי "מזל שולל את קיומה של המדינה כמדינה דמוקרטית, מסית לגזענות ואף מרבה להתבטא בזכות רעיונותיו של כהנא ובזכות דרכה של תנועת כ"ך ולפיכך כשם שתנועת כ"ך נפסלה מהשתתפות בבחירות, כך יש לפסול את מועמדותו מלרוץ לכנסת".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס