ידיעה כתובה |

: המדד החברתי של הח"כים של הליכוד בכנסת ה-19

חברה נכתב על ידי

בנימין נתניהו במקום ה-16 בסיעת הליכוד ובמקום ה-119 בקרב כלל חברי הכנסת, עם ציון של 9.9-
דני דנון במקום ה-10 בסיעת הליכוד ובמקום ה-105 בקרב כלל חברי הכנסת, עם ציון 1.4
הח"כ החברתי ביותר בליכוד – יריב לוין
הח"כ האנטי-חברתי ביותר – זאב אלקין

graph1
באופן ממוצע, סיעת הליכוד נמצאת במקום הלפני אחרון מבחינת חברתיות
נוכחות הח"כים של הליכוד בהצבעות הנמוכה ביותר מבין הסיעות הגדולות והבינוניות
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמתמודד לראשות מפלגת הליכוד בפריימריז הקרובים, קיבל ציון 9.9-
(מינוס 9.9) ודורג במדד החברתי המאוחד של הכנסת ה-19 במקום ה-119 מתוך 124 ח"כים שדורגו (כתוצאה מהתפטרויות מהכנסת), כך עולה מנתוני המדד החברתי, שבוחן את אופן ההצבעה של חברי הכנסת על הצעות חוק חברתיות-כלכליות. מבין הח"כים שכיהנו לאורך כל קדנציית הכנסת, דורגו מתחת לנתניהו רק זאב אלקין, שדורג במקום הנמוך ביותר מבין הח"כים של הליכוד, ואבי וורצמן מהבית היהודי. נתניהו נמצא גם בתחתית דירוג הנוכחות של סיעת הליכוד, עם השתתפות ב-39 הצבעות, המהוות 5% מ-425 ההצבעות בנושאים חברתיים-כלכליים שהתקיימו בכנסת ה-19.
יריב לוין הוא הח"כ החברתי ביותר בליכוד, עם ציון של 58.2 במדד החברתי. לוין דורג במקום ה-36 מבין 124 חברי הכנסת והוא גם שיאן הנוכחות של סיעת הליכוד, עם השתתפות ב-378 הצבעות, המהוות 77% מכלל ההצבעות בנושאים חברתיים-כלכליים. אחרי לוין מדורגים ח"כ חיים כץ וח"כ גילה גמליאל.
המדד החברתי שמפרסם המשמר החברתי בתום כל כנס של הכנסת, בודק כיצד הצביעו חברי הכנסת על הצעות חוק בתחום החברתי-כלכלי. הצבעה בהתאם לערכי המדד החברתי תזכה את חבר הכנסת בנקודה חיובית; הצבעה הפוכה תזכה אותו בנקודה שלילית. אי הצבעה אינה נספרת. לקראת הבחירות לכנסת ה-20 חושב המדד החברתי עבור כל תקופת הכנסת המתפזרת (כשהציונים משקוללים לפי אורך כל כנס), והוא יפורסם בשלבים לפני הפריימריז בכל מפלגה שמקיימת בחירות לרשימה, במטרה להעמיד בפני מתפקדי המפלגות נתונים שיאפשרו בחירה מושכלת יותר.

graph2
המועמדים לראשות הליכוד
בנימין נתניהו
נתניהו לא התייצב להצבעות על הרוב המוחלט של הצעות החוק החברתיות המרכזיות בכנסת האחרונה, בהן חוק המזון, חוק הריכוזיות, חוק קרן רווחי הגז, הצעת חוק סיוע ריאלי בשכר דירה, הצעת חוק להגבלת ההכרה במס למשכורות עתק למנהלים בתאגידים שמנהלים את כספי הציבור, הצעת חוק להרחבת מעגל הילדים הזכאים לארוחה חמה במערכת החינוך, הצעת חוק שמחייבת בתי ספר להפעיל מנגנון השאלת ספרי לימוד, הצעת חוק חובת תשלום המדינה לספקים בתנאי שוטף פלוס שלושים והצעת החוק להרחבת התחולה של מס הכנסה שלילי.
לעומת זאת, נתניהו הצביע באופן לא חברתי בשורה של הצעות חוק, בהן הצבעה נגד הצעת חוק למע"מ מופחת על מוצרי יסוד, הצבעה בעד תיקון מס' 6 לחוק הדיור הציבורי, שהוגדר על ידי חברי כנסת כ"מכת מוות לדיור הציבורי" ונגנז בגלל התנגדות ציבורית, והצבעות נגד הצעות החוק להפסקת ההעסקה של עובדי קבלן בשירות הציבורי, נגד הקמת מקלטים לנשים מוכות בכל רשות מקומית, נגד ביטול האפליה בין גברים לנשים עקרות בית בקבלת קצבת נכות, נגד ההצעה למניעה, לחילוץ ולשיקום מעוני, שהתבססה על המלצות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני ונגד ההצעה להפטר מחובות לחייב מוגבל באמצעים.

דני דנון
דני דנון בלט לרעה בשיעור הנוכחות בהצבעות חברתיות-כלכליות. בעת כהונתו כסגן שר הביטחון, דנון נעדר מהצבעות חברתיות-כלכליות יותר מכל חבר כנסת אחר בליכוד, למעט ראש הממשלה נתניהו. הנוכחות שלו הלכה וירדה מ-30% בכנס הקיץ ב-2013, דרך 12% בחורף שאחריו ול-4% בכנס הקיץ האחרון. לאחר שפוטר מתפקידו במהלך מבצע "צוק איתן" הוא לא טרח להגיע לאף הצבעה בנושאים חברתיים-כלכליים. ועדת האתיקה של הכנסת אף שללה לדנון שני ימי שכר בגלל העדרויות בכנס החורף הקודם. במדד המאוחד לכל הכנסת ה-19, דני דנון דורג במקום ה-105 בקרב כלל חברי הכנסת, ובמקום השלושה-עשר בקרב הח"כים של הליכוד, עם ציון של 1.4.

graph3

הקשר שבין נוכחות לציון במדד החברתי
ממוצע הנוכחות של ח"כים מסיעת הליכוד בהצבעות חברתיות-כלכליות בכנסת ה-19 עמד על 105 הצבעות, אך לא קיים בהכרח קשר בין נוכחות בהצבעות לבין ציון המדד. אמנם שלושה משיאני הציונים במדד – חברי הכנסת יריב לוין, גילה גמליאל ומשה פייגלין מהווים את השלישיה הפותחת בנוכחות בהצבעות חברתיות-כלכליות בליכוד, אולם כשמנתחים את נוכחות הח"כים ניתן לראות כי נוכחות גבוהה (או לחילופין – נמוכה) אינה בהכרח מצביעה על גישה חברתית.
ח"כ חיים כץ: נמנע מלהצביע באופן לא-חברתי
בצמרת המדד החברתי בליכוד נמצאים הח"כים שנוכחים בהצבעות רבות ושמצביעים היטב. חריג מכלל זה הוא יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ. כץ נכח בפחות הצבעות חברתיות-כלכליות מהממוצע בסיעת הליכוד – אך שמר על דירוגו החברתי הגבוה משום שההצבעות מהן נעדר היו בנושאים לא-חברתיים. למעשה, כץ יודע להתחמק מאימת המשמעת הקואליציונית וכך להפעיל לחץ חברתי – להצביע בעד כשהקואליציה תמכה בהצעות חוק חברתיות ולהתחמק מהצבעה כשהקואליציה דרשה ממנו להצביע באופן לא-חברתי. כך עשה, למשל, בהצעת החוק להוצאת השר"פ מבתי החולים, בהצעת החוק להגבלת פינוי חייבים מבתיהם ובהצעת החוק להענקת פיצויי פיטורין מלאים לעובד מתפטר לאחר שנה – בכל המקרים הללו הצביעו נגד בין 10 ל-12 מחברי סיעת הליכוד, אולם כץ לא נכח בהצבעות.
מעל לממוצע הנוכחות: גילה גמליאל, ציפי חוטובלי ואופיר אקוניס
הנוכחות של שלושת חברי הכנסת הללו דומה למדי: גילה גמליאל נכחה ב-127 הצבעות, חוטובלי – ב-117 ואקוניס ב-111. אלא שהציונים שלהם שונים בתכלית: בעוד שגילה גמליאל דורגה שלישית בסיעה עם ציון 36.6, אופיר אקוניס קיבל ציון 4.6- (מינוס 4.6) וחוטובלי קיבלה ציון 7.9- (מינוס 7.9) ומדורגת בסיעת הליכוד במקום השלישי מהסוף. חוטובלי הצביעה נגד ההצעה למימון טיפולי שיניים, פה ולסת לבעלי שיתוק מוחין, נגד הצעת חוק לגילוי עניינים של נבחרי ציבור, נגד ההצעה לעידוד העסקת אנשים עם מוגבלות, נגד הגדלת היצע הדירות לדיור בר השגה ולדיור ציבורי ועוד.
מסביב לממוצע הנוכחות: יולי אדלשטיין, מירי רגב, צחי הנגבי, חיים כץ, סילבן שלום וזאב אלקין
קבוצת הח"כים שמסביב לממוצע הנוכחות מוכיחה שוב, כי אין בהכרח קשר בין הנוכחות לבין מידת החברתיות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס