ידיעה כתובה |

: עמותות במימון זר יוגדרו כ"סוכני חוץ"

חברה נכתב על ידי

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, יזם הצעת חוק שקוראת להגביר את הפיקוח על עמותות או אישים ישראלים הזוכים למימון של מדינות זרות, ולהגדיר אותם כ"סוכני חוץ".

על פי ההצעה, הארגונים יחוייבו להגיש דו"חות שוטפים למדינה, בנוסף, כל עמותה תחוייב לפרסם לצד הלוגו שלה כי היא משמשת כ"סוכן חוץ". ההצעה מהווה נסיון נוסף להצר את יכולתם של ארגוני זכויות אדם הפועלים בישראל לזכות במימון לצורך פעילותם. "נכון להיום, לא מוטלת על ארגונים אלו חובת גילוי נאות במסגרתה עליהם להציג את עצמם ככאלה המייצגים באופן מובהק אינטרסים זרים שאינם עולים בקנה אחד עם האינטרס הישראלי", נכתב בדברי ההסבר להצעה אותה יזמו חברי הכנסת איילת שקד, רוברט אילטוב ויריב לוין.

בקדנציה הקודמת ניסו חברי הכנסת אופיר אקוניס ופאינה קירשנבאום לקדם הצעת חוק שתאסור על עמותות לגייס סכום העולה על 20 אלף שקלים ממדינות זרות. החוק לא קודם בסופו של דבר. בתחילת כהונתה של הממשלה הנוכחית, הגישה הקואליציה הצעת חוק דומה, המטילה מס של 45% על תרומות שיועברו לעמותות ממדינות זרות בגין חמש עילות שונות. בין היתר, מדובר בעמותות הקוראות להעמיד לדין חיילי צה"ל בבתי דין בינלאומיים או לחרם על ישראל. החוק אושר בועדת השרים לחקיקה חרף ביקורת תקיפה של היועץ המשפטי לממשלה אך לא קודם עד כה להצבעות במליאת הכנסת.

 

ayelet shaked

ח"כ איילת שקל. צילום: מירי צחי

 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס