ידיעה כתובה |

: דרום סודן: האלימות גוברת, הרעב מאיים

חברה נכתב על ידי

דו"ח חדש של  ארגון אמנסטי אינטרנשיונל אודות העימות בדרום סודן חושף מעשי זוועה מחרידים, שבוצעו על ידי שני הצדדים לעימות. הדו"ח שמפורסם תחת הכותרת: "אף מקום אינו בטוח – אזרחים תחת התקפה בדרום סודן", מפרסם דיווחים ממקור ראשון של ניצולי טבח וקורבנות של התעללות מינית. על פי התיאורים, ההתקפות מכוונות כלפי אזרחים בשל מוצאם האתני והשתייכותם הפוליטית.

צילום מתוך הדוח. אמנסטי אינטרנשיונל.

צילום מתוך הדוח. אמנסטי אינטרנשיונל.

קצת רקע: מאז פרוץ הסכסוך בסוף 2013 בין שני הכוחות היריבים – מצד אחד הנאמנים לנשיא סלבה קיר ומצד שני הנאמנים לסגן הנשיא לשעבר ריק מצ'ר – אזרחים היוו מטרות לתקיפה באופן שיטתי בערים ובכפרים, כמו גם בכנסיות, מסגדים, בתי חולים ואפילו במתחמים של האו"ם, שאמורים היו לספק להם מקלט והגנה.

בדו"ח מצוין שחוקרי אמנסטי אינטרנשיונל, שביקרו באזור במרץ השנה, מצאו במקומות רבים באזור שלדים של בני אדם וגופות מרקיבות, שנאכלו על ידי כלבים. במקומות אחרים הם גילו קברי אחים ובתוכם מאות גופות. ניצול טבח אחד תיאר בפניהם כיצד כיתרו אותו חיילים בג'ובה (בירת דרום סודן – ש.פ.), והוא הוחזק יחד עם לפחות 300 גברים אחרים בחדרים צפופים בצריפים צבאיים. "היה כל כך חם ולא היו לנו מים. בסביבות 19:00-20:00 פתחנו את החלונות כדי לשאוף קצת אוויר. כשעשינו את זה, חיילים ירו לתוך החדר שלנו דרך החלונות. אנשים רבים נהרגו בחדר שלי. ניצולים שכבו בין המתים, העמידו פנים שגם הם מתו. החיילים ירו מהחלונות בכל מה שזז. היינו 12 ניצולים".

"דו"ח זה חושף את הסבל הבלתי נתפס של אזרחים רבים שלא הצליחו לברוח מהאלימות הגואה בדרום סודן. אזרחים נטבחו באותם מקומות שבהם חיפשו מקלט. ילדות ונשים בהריון נאנסו, וקשישים וחולים נורו למוות במיטות בתי החולים", אומרת מישל קגרי, סגנית מנהל אזור אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל עם פרסום הדו"ח ומוסיפה: "כוחות שני הצדדים התעלמו לחלוטין מהעקרונות הבסיסיים ביותר של משפט זכויות האדם הבינלאומי והמשפט ההומניטרי הבינלאומי. כל שרשרת הפיקוד של שני הצדדים לעימות אחראית לביצוע, הזמנה או הסכמה להפרות חמורות אלו, שחלקן מהוות פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות ועליה לתת את הדין על כך".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס