ידיעה כתובה |

: ערב זכרון לרצח העם הארמני

חברה נכתב על ידי

ביום שלישי הקרוב, 22.4.14, החל בשעה 18:30, בבית בלגיה שבקמפוס גבעת רם בירושלים, התכנית ללימודים ארמניים, המרכז הירושלמי למניעת רצח עם באוניברסיטה העברית, בשיתוף עם הוועד למאבק ברצח עם, יציינו את זכרם של הנרצחים בני העם הארמני ואת זכר הקהילות הארמניות שנחרבו בערב אזכרה וסימפוזיון.
השנה מציינים הארמנים ברחבי העולם מלאת 99 שנים לרצח-העם שבוצע בהם בידי השלטונות הטורקיים של אותם הימים, ואשר החל ביום 24.4.1915. על-פי הערכות שונות, בין מיליון למיליון וחצי בני העם הארמני נהרגו במעשי רצח מאורגנים ובמהלך צעדות הגלייה ממולדתם ההיסטורית, בשטחי האימפריה העותמאנית, אל עבר המדבר הסורי. אלה שנותרו בחיים הפכו לפליטים שנפוצו ברחבי העולם, וחלקם הצטרף אל הקהילה הארמנית הוותיקה בירושלים.
מדינות רבות הכירו ברצח-העם הזה אחד ממעשי הזוועה המאורגנים של המאה העשרים, אשר הקדים בקרוב לשלושה עשורים את שואת העם היהודי. מדינת ישראל אינה נמצאת עדיין ברשימת המדינות הללו, אם כי בשנים האחרונות קיימה הכנסת דיונים בנושא, בהם הביעו ח"כים מכל הקשת הפוליטית את תמיכתם בהכרה כזו.
ערב הזיכרון מתקיים תוך שיתוף-פעולה עם הקהילה הארמנית בירושלים, הפטריארכיה הארמנית וקונסול הכבוד של ארמניה בירושלים. הדוברים המרכזיים בערב יהיו חוקר השואה פרופ' יהודה באואר, שידבר על "רצח העם הארמני והקשרו", ופרופ' אליהו ד. ריכטר מבית הספר לרפואה והמרכז הירושלמי למניעת רצח עם, שירצה על "הצל הארוך: מרופאים טורקים המרעילים בגז ילדים ארמנים לרפואה הנאצית". האירוע יכלול קטעי נגינה ושירה בשפה הארמנית, בביצוע חברים מהקהילה הארמנית בירושלים. כל הפרטים בהזמנה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס