ידיעה כתובה |

: עצומה בעניין המשבר ההומניטרי הצפוי בעזה

מדינה נכתב על ידי

עצומה חדשה ביוזמת נשים בקריאה לאו"ם ולאיחוד האירופי, לחייב את ישראל לשאת באחריות ולהבטיח זכויות אדם לתושבי ותושבות עזה.

ארגונים ומוסדות בינלאומיים מזהירים כי עזה נמצאת על סף משבר הומניטרי למרות הסיוע ההומניטרי הניתן על ידי הקהילה הבינלאומית. עזה עומדת, כבר עכשיו, בפני משבר מים, זיהום קיצוני, מחסור בחשמל, גישה מוגבלת לשירותי בריאות וחינוך, בנוסף למצוקה הכלכלית. בעשור האחרון הוחרף ניתוקה של עזה מהגדה המערבית, עמה חולקים תושבי הרצועה קשרים חברתיים, כלכליים ומשפחתיים. כמו כן, עם סגירתו התכופה של מעבר רפיח למצרים, היחיד שאינו בשליטת ישראל, נחסמה כמעט לגמרי הגישה של תושבי הרצועה לעולם. כל הקשיים הללו הופכים את החיים למאבק יומיומי של הישרדות עבור תושבי עזה, נשים וגברים כאחד. בתוך כל זה, נשים מתמודדות עם מגוון רחב של אתגרים ייחודיים. למידע נוסף על המצב בעזה.

  • צפו בסיקור משט הנשים לעזה (ספטמבר 2016) אשר ניסה לשבור את המצור על עזה:

    סולידריות ותקווה על הזייתונה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

    משט הנשים לא הגיע לעזה, חיל הים עצר את הסירה "זייתונה" וגרר אותה לנמל אשדוד. צפו בחוויותיה של כתבתנו יהודית אילני מן ההפלגה בין אג'אצ'יו (קורסיקה, צרפת) למסינה (סיציליה, איטליה) על סיפון ה"זייתונה".
    הופק ע"י: | עלה ב: 06/10/2016

מצב זה הוא התוצאה המצטברת של המצור על עזה, בנוסף לסבבי ההתקפות הצבאיות התדירים על הרצועה מדי כמה שנים, ולניסיונות הכושלים לשיקום הרצועה בין סבבים אלה. בעזה אין עוד חיילים ישראליים בישיבת קבע, אך ישראל ממשיכה לשמר שליטה, אזרחית וצבאית, על מרכיבים מרכזיים בחיי תושבי הרצועה, ועל כן עזה, נמצא תחת כיבושה של ישראל. ישראל סירבה שוב ושוב למלא את התחייבויותיה כפי שמתחייב מכוח משפט הבינלאומי. לכן, חותמי/ות העצומה פונות ופונים לאו"ם ולאיחוד האירופי, לחייב את ישראל לשאת באחריות ולהבטיח זכויות אדם לתושבי ותושבות עזה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס