ידיעה כתובה |

: הדיון הסופי על הרחבת בז"ן

סביבה נכתב על ידי

בשלישי 14/07/15, בבית וגן בירושלים תתכנס ועדת הערר לדיון הסופי והמכריע על הסכנה בצפון: בתי הזיקוק יגדילו את הזיהום פי 3. הפגנת תושבי חיפה וארגון "מגמה ירוקה" תיערך במקום החל מהשעה 9:00 בדרישה לעצור את התעשייה המזהמת והתוכנית המתוכננת להרחבת בז"ן.
מאבקם של תושבי חיפה על צמצום זיהום האוויר וביטול תוכניות הרחבת בז"ן פי 3 יגיע לדיון המכריע ביום שלישי הקרוב. תוכנית פיתוח תעשייתי במפרץ חיפה כוללת את: הרחבת בז"ן, קרקעות הצפון והקמת נמל דלקים. שלוש תוכניות מזהמות אלה נפרשו בשיטת הסלמי לתוכניות משנה כדי לעבור מתחת לרדר הציבורי. בועדת חנין שהתכנסה כבר ביולי 2014 השכילו להבין כי שיש להתייחס לבעיות הסביבתיות שכבר קיימות במפרץ חיפה כמכלול שלם ולשלב את הממדים השונים של הבעיות הסביבתיות למבט כולל אחד. לא ניתן להתייחס בנפרד לכל אחת מהסוגיות בלי התייחסות להצטברות שלהן ולהשפעה הכוללת שנוצרת על תחומי החיים, הסביבה, והבריאות של מפרץ חיפה ותושביו.

צילום: מגמה ירוקה

צילום: מגמה ירוקה

בימים כמו היום, בו קרתה תקלת אמוניה במפעל רפאל בעכו, שאך בנס לא הסתיימה באסון גדול רב נפגעים, צפה ועולה העובדה כי לא ניתן להשלים יותר עם מצב שבו קימים אירועי חומרים מסוכנים כשיגרה באזור מפרץ חיפה. החשיבות שצריכה לעמוד כנגד עיני הוועדה היא: טיפול מיידי במפגעים הסביבתיים של מפרץ חיפה, שיקום המפרץ על פני הרחבת התעשיות המזהמות על חשבון בריאותם וחייהם של התושבים.

מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה: "הגענו לשלב ממנו אין דרך חזרה, למעלה מעשור שאנחנו ב"מגמה ירוקה" נאבקים יחד עם התושבים בניסיון להוציא את בתי הזיקוק מחיפה ולהכריז עליה כעיר מוכת זיהום, המשרד להגנת הסביבה יכול לעשות זאת מתוקף חוק אוויר נקי, ומחובתו לעשות זאת. התוכניות המדוברות להרחבת בז"ן והייצור בו פי 3 הן רק חלק משרשרת של טעויות ומחדלים בריאויתיים וסביבתיים הכוללים גם הקמת מתחם פטרוכימי נוסף בשם "קרקעות הצפון" והקמת נמל דלקים חדש. אני קורא לחברי הועדה לזכור שמדובר בסיכון חייהם של למעלה מ-800,000 תושבים שיותר מדיי זמן סופגים לגופם את נזקי התחלואה וזיהום האוויר,כדי שאנחנו והדורות הבאים נוכל להמשיך לחיות בשקט ללא דאגות מיותרות וחשש יומיומי מפני מחלות, על חברי הועדה במועצה הארצית לתכנון ובנייה לקבל את דרישתנו ולעצור את תוכנית ההרחבה, זה יהיה צעד ראשון ונכון בדרך לעתיד מבטיח ובריא יותר לתושבי חיפה והקריות".

צילום: מושון תמיר

צילום: מושון תמיר

רויטל גולדשמיד, ממובילי המאבק בהרחבת בז"ן מטעם מגמה ירוקה: "כאמא לשני ילדים ותושבת העיר צר לי להודות שבמציאות הקיימת כיום במפרץ חיפה בה אין דין ואין דיין בכל הנוגע לקיום חוק אויר נקי ואמנת שטוקהולם על ידי בז"ן: אין מערך ניטור לכלל החומרים המזהמים ולא קיימת שקיפות תוצאות המדידות לציבור, לא ניתן להסכים עם תוכנית הרחבת בז"ן פי 3 שתגביר בהכרח את רמת הזיהום והתחלואה הקיימת והחריגה. יש לעצור את התוכניות המזהמות ולהפנות את התקציבים לשיקום המפרץ ולהקמת מערך ניטור, פילטור ואכיפה כדי שלא להגדיל את מספר מקרי המוות ומימדי התחלואה בקרבנו, התושבים ובקרב ילדנו".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס