ידיעה כתובה |

: הבוקר מתחדש מאבק מבקשי המקלט ב"חולות"

חברה נכתב על ידי

לקראת יום הפליט הבינ"ל שיתקיים בשישי הקרוב, ועידת מבקשי המקלט מודיעה על חידוש מאבקם של מבקשי המקלט הכלואים במתקן "חולות". ועידת מבקשי המקלט בחולות מוחה כנגד מדיניות הממשלה הבלתי הוגנת בכליאת הפליטים ומבקשי המקלט ללא סיבה וטוענת כי מתקן הכליאה אינו חוקי והפליטים אינם פושעים ולא מגיע להם להיכלא. "הגענו לחולות בעצמנו תוך שיתוף פעולה עם מדיניות הממשלה, למרות שאנחנו לא מסכימים אתה, מתוך אמונה כי הדברים עשויים להשתנות. בכל אופן, מאז שהגענו לחולות המצב רק מחמיר בכל יום שעובר. לכן החלטנו לפעול בעצמנו, ביחד, בידיעה שלבד לא נזכה בחירותנו, וכולנו צריכים לפעול למען צדק ושוויון", כך אומרים בוועידת מבקשי המקלט. כחלק מצעדי המחאה שלהם הודיעו מבקשי המקלט כי החל מהבוקר אף אחד מהם לא יחתום על יציאה או כניסה ממתקן הכליאה, אלא בנסיבות מיוחדות בלבד, עד להודעה חדשה. בנוסף איש מהכלואים לא יורשה לבצע כל עבודה כל עוד הוא מוחזק במתקן הכליאה.

מוטסים עלי, ממנהיגי המאבק, מספר ל"טלוויזיה החברתית" בראיון בלעדי מ"חולות" כי "כשהגענו ל'חולות' הכל היה מבולגן, התנאים שעליהם דיברו בכלל לא היו קיימים. לדוגמא- תרופות וטיפול רפואי. טענו שזה מתקן פתוח עם טיפול רפואי אבל למעשה ישנם כאן מאות אנשים עם בעיות רפואיות קשות שלא זוכים לטיפול או השגחה כלל והם יכולים למות בקלות ללא טיפול נמרץ. זה גם לא מתקן פתוח מהסיבה הפשוטה שאתה צריך לחתום שלוש פעמים ביום כך שאתה בעצם לא יכול ללכת לשום מקום כי 'חולות' מרוחקת מאוד מכל מקום יישוב. אז למעשה אנחנו מוחזקים כאן בתוך מתקן הכליאה בלי יכולת לזוז לשום מקום. הכל במטרה להפעיל עלינו לחץ ולהפוך אותנו לאומללים כדי שנרצה לעזוב את הארץ, כלומר שאנחנו לא רצויים במדינה הזאת. הסיבה שהחלטנו שלא לחתום יותר כי פשוט אנחנו לא יודעים מהי הסיבה שאנחנו כלואים כאן כפושעים".

-איך הצוות של הסוהרים מתייחס אליכם?

עלי: "אין לנו כל בעיה עם השב"ס, הם בסך הכל מבצעים את משימות השירות שלהם, הבעיה שלנו היא עם רשויות ההגירה, שלמעשה מייצגות את מדיניות הממשלה. בכל פעם שאתה ניגש לבקש אישור לחופשה הם ממררים לך את החיים, בכוונה, בחוסר הומניות, כדי שתרגיש לא רצוי".

-האם חידוש המאבק קשור ליום הפליטים הבינ"ל שיתקיים בשישי הקרוב?

עלי: "המאבק שלנו הוא יום יומי ויום הפליטים הוא רק הזדמנות עבורנו להפנות זרקור לבעייתנו, היינו מחדשים את המאבק גם אילולי היה מתקיים יום הפליטים הבינ"ל. אני לא יודע איך המאבק שלנו עשוי להתגלגל, הכל תלוי בתגובה של רשות ההגירה".

עוד אירועים לקראת יום הפליט הבינ"ל- המוקד לפליטים ומהגרים, האגודה לזכויות האזרח ואמנסטי ישראל מארגנים את אירועי "מבקשים מקלט על הבר" ביום חמישי 19.6.2014. ארבעה מקומות בילוי ברחבי תל אביב יעניקו הזדמנות להכיר מקרוב את עולמם המורכב של מבקשי המקלט בשיחה אישית ובלתי מתווכת על תל אביב, אפריקה, הקשיים, החלומות והמציאות. אירועי "מבקשי מקלט על הבר" יתקיימו ב- "הנסיך", נחלת בנימין 18, בשעה 19:00; "שאפה בר", רבי נחמן 2, בשעה 19:00; "ננוצ'קה", לילנבלום 30, בשעה 19:30; "הר סיני", הר סיני 3 , בשעה 19:30.

כמו כן, ביום שישי, 20.6.14, יתקיים אירוע הדלקת נרות בחולות לציון יום הפליט הבינ"ל. הסעות תעמודנה לשרות הציבור בפארק לווינסקי בשעה 10:00 בבוקר.

מוטסים עלי בשיחה ממתקן הכליאה חולות. מאבק הפליטים מתחדש

מוטסים עלי בשיחה ממתקן הכליאה חולות. מאבק הפליטים מתחדש

  כתבות ווידאו שחבל לפספס