ידיעה כתובה |

: שביתת רעב של עצירים פלסטינים

מדינה נכתב על ידי

הרשויות בישראל חייבות לשחרר את כל העצירים המנהליים, אלא אם הם יואשמו באופן מיידי בעבירות פליליות מוכרות במישור הבינלאומי ויועמדו לדין בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים של משפט הוגן, אמר היום אמנסטי אינטרנשיונל.

למעלה מ-100 עצירים מנהליים החלו בשביתת רעב ללא הגבלת זמן ב-24 באפריל 2014 במטרה למחות על מעצרם ללא הגבלת זמן וללא הגשת כתב אישום או העמדה לדין. הם דורשים שישראל תחדל מהנוהג של מעצר מנהלי.

על פי מידע שסופק על ידי שירות בתי הסוהר (שב"ס), נכון לסוף אפריל הוחזקו במעצר מנהלי 191 פלסטינים. מעצר מנהלי הוא צורה של מעצר שרירותי, שאינו עומד בקנה אחד עם סטנדרטים בינלאומיים של משפט הוגן, ובו ישראל משתמשת נגד פעילים פוליטיים, חברי פרלמנט, אנשי אקדמיה ופלסטינים אחרים.

עצירים מנהליים מוחזקים על פי צו של מפקד צבאי, ללא שמוגש נגדם כתב אישום או שהם מועמדים לדין. לרוב, צו המעצר המנהלי הוא לתקופה של עד שישה חודשים, אך ניתן לחדשו ללא הגבלת זמן. צווי מעצר מנהליים מונפקים ומחודשים על בסיס מידע סודי, שאינו מוצג בפני העציר או עורך דינו. מאז 1967 אלפי פלסטינים מהשטחים הפלסטיניים הכבושים היו נתונים צווי מעצר מנהלי.

"העצירים המנהליים הפלסטיניים מסכנים את חייהם על מנת לדרוש סוף לחוסר הצדק החמור של המעצר המנהלי. על הרשויות בישראל להיענות לקריאתם לאלתר ולהגן על הזכויות שהוענקו להם במשפט הבינלאומי, על ידי הפסקת השימוש בפרקטיקה שרירותית זו", אמר יונתן גר, מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל.

"בנוסף, על הרשויות בישראל להבטיח, כי כל העצורים שובתי הרעב יקבלו יחס אנושי ותינתן להם גישה לעורכי דין ואנשי רפואה עצמאיים. הם לא צריכים להיענש בגין מחאה לא-אלימה על מעצרם הלא-צודק".

לדברי עורכי דין מארגון זכויות האדם אדאמיר, השב"ס כבר נוקט בצעדים שיטתיים כדי להעניש עצירים שובתי רעב ואסירים אחרים ששובתים בסולידריות, על מנת להפעיל עליהם לחץ לסיים את שביתות הרעב שלהם. על פי הדיווחים, מדובר בענישה הכוללת העברת עצירים לבידוד, מניעת גישתם לעורכי דינם ואיסור קבלת ביקורי משפחה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס