תמלול הכתבה: שלטון הפקידים

מגיש: הח"כים לא מפסיקים לשאול 'איפה הכסף?'. השבוע, התכנסה שדולת הצדק החברתי, בראשות חברת הכנסת סתיו שפיר, לכנס בנושא "שקיפות התקציב", בעקבות הגילויים האחרונים על סעיפי תקציב חסויים, קיומן של רזרבות בתקציב והעברות בין סעיפים באישון ליל.

סתיו שפיר: ברירת המחדל היא שמידע אמור להיות נגיש, חשוף, ברור שאין דבר שאנחנו לא יכולים ללמוד ואין שום ידע שאנחנו לא יכולים לצרוך, בחינם ובצורה כמה שיותר זמינה. זו זכות יסוד.
ובעוד הדור שלנו חיי בשנות ה- 2000 לעיתים זה מרגיש כאילו הממשלה עדין מתנהלת אי שם בשנות ה- 60 של המאה הקודמת.

אלעזר שטרן: אני יודע, יודע, שלא אומרים לי את כל האמת, וכחבר ועדת הכספים אני שבוי של הסכמים שאני לא מכיר אותם.

מגיש: הח"כים שנכחו במושב, הציפו גם בעיה מבנית באופן ניהול תקציב מדינת ישראל בידי הפקידים והסרת האחריות של השרים.

אבישי ברוורמן: פה תפקיד של רוה"מ ושר האוצר לעשות מהפך מבחינת איך בונים תקציב, מה האחריות של השר, שר יש לו תקציב, ואני חושב שפקיד אחראי על מסגרת התקציב אבל לא על התעסקות בפרטים הקטנים.
הדבר השני זה השקיפות, ניהלתי הרבה בחיים שלי ועמימות זה כלי אדיר והחברים שיושבים כאן יודעים.
שלעיתים את חושף כל דבר, לפעמים אתה רוצה לשמור שאתה מנהל רזרבות, שאתה לא סומך שכל דבר שאתה חושף אותו אז פתאום מישהו ינסה לחטוף אותו. מה שקרה אבל שהעמימות הזאת הפכה להיות כל כך גדולה, שבעצם באמת, הציבור לא מבין, ובגלל התקופה החדשה של נגישות ומערבות בציבור יש פה הזדמנות לשנות את כללי המשחק.

מגיש: אז מה עושים עם זה, אתם שואלים? שדולת הצדק החברתי כבר הגישה בשבועות האחרונים עתירה בנושא העברות בין סעיפים ללא שקיפות, ושוב המחוקק, בצר לו, פונה נואשות לערכאות העליונות.

סוף תמלול הכתבה: שלטון הפקידים

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס