תמלול הכתבה: שיקום "לפנים משורת הדין" של סייעני השב"כ

הקראה: ‫אני מרגיש זרוק מהחברה, נטוש, ולא מוצא בי כוחות. ‫כל הזהויות שניסיתי לבנות ‫ולדבוק בהן התמוססו, קרסו. ‫אני איש השב"כ, ‫אני שהצלתי אנשים רבים מפיגועים, ‫שלא מפחד מאתגרים וקושי, ‫כל זה היה כלא היה. ‫אז מי אני? מה אני?

 

קריינות: ‫הם חיים בישראל, ‫למדו עברית באולפן, ‫ומחזיקים בתעודות זהות כחולות, ‫עם סל קליטה שמוערך בין שניים ‫לחמישה מיליון שקלים למשפחה.

 

מיכאל טפלו: ‫זה לא כמו עולה חדש, ‫זה הרבה יותר מסובך מעולה חדש.

 

קריינות: ‫אלה משוקמי השב"כ. ‫כאלפיים סייענים פלסטינים ‫אשר תרומתם המודיעינית ‫והסכנה לחייהם בשטחים ‫מזכה אותם בחיים חדשים בישראל. ‫אך החיים האלה, כך נראה, ‫רחוקים מאידיליה.

 

אודי איילון: ‫עברתי אלימות קשה על ידי המשפחה, ‫ועברתי לגור... ‫לשוטט ברחובות ‫מגיל 12 עד גיל 18 בתוך ישראל. ‫והחלטתי להצטרף לשב"כ, ‫ומסתערב בלכידת מבוקשים ‫עם דם על הידיים. ‫ובחרתי את הבחירה הזאת ‫משתי סיבות: ‫סיבה אחת, כנקמה על מה שעברתי שם, ‫וסיבה שנייה, ‫כדי להרגיש שייך לאנשהו. ‫שאני כתף אל כתף ‫עם מסתערבים בתוך הכפר ‫חוטפים מחבל בשתיים בלילה, ‫אז אני שם נחשב למלך ישראל. ‫אבל כשאתה בארץ ואתה זה, ‫אתה ערבי סוג ב'.

 

כתבת: ‫סייען משוקם, איזה ראיות יש לו ‫להבטחות שהבטיחו לו ‫או אפילו לקשר שלו עם השב"כ?

 

מיכאל טפלו: ‫נאדה. אין שום הוכחות. זה, זה... ‫פשוט כל מה שהחתימו אותם ‫זה שמור בשב"כ. ‫לא נותנים העתקים. ‫פשוט, רוב הזמן הם אפילו ‫לא מבינים על מה הם חותמים. ‫חוץ מתאריך לידה הם לא יהיו ‫מוכנים להכיר בשום עובדה. ‫הסיבה שיש לי שטיח על הקיר ‫זה בגלל שאני דופק את הראש שלי ‫כל יום על הקיר מהעבודה הזו. ‫עיקר הבעיה זה שבאמת אין חוק. ‫זה לא כמו אצל צד"ל שיש חוק צד"ל, והגדירו את חבילת השיקום. ‫אין את זה אצל הסייענים ‫של יהודה, שומרון ועזה.

 

קריינות: ‫כעבור ארבע שנות פעילות, ‫אודי נכלא במוקטעה ‫באשמת שיתוף פעולה עם ישראל. ‫לאחר חודשים של עינויים, ‫הצליח לגנוב מדי סוהר ולהימלט, ‫והגיע לרכז השב"כ שהפעיל אותו.

 

אודי איילון: ‫הרכז יוצא עם 2,500 שקלים, ‫אומר לי: "‫קח את זה לכמה ימים ‫עד שאני אראה מה אנחנו עושים. ‫בינתיים לך תשכיר לך מקום, ‫אכסניה איפשהו בתל אביב. ‫אומרים לך: "אנחנו נסייע לך ‫לפנים משורת הדין, ‫לא חייבים לך כלום".

 

מיכאל טפלו: ‫זה מקפיץ אותי ‫כשאני שומע את הביטוי הזה אצלם. ‫כל הנושא של שיקום ‫זה לפנים משורת הדין. ‫מה, סליחה? לפנים משורת הדין? ‫לשמור על החיים שלי ושל ילדיי ‫זה לפנים משורת הדין? ‫איפה נפלת? ‫ועצם העובדה ‫שהם משתמשים בביטוי הזה ‫כדי לקבל, תסלח לי, ‫כיסוי תחת בבית המשפט, ‫זה אומר שהם לא מבינים ‫מה הם עושים.

 

קריינות: ‫הסיוע הכספי מהשב"כ הסתכם בסיוע ‫ב-6,800 שקלים לחודש ‫עבור מחיה ושכר דירה.

 

כתבת: ‫אתה בעצם לא עובד כל השנים האלה, ‫נכון?

 

אודי איילון: לא.

 

כתבת: ‫למה?

 

אודי איילון: אני סובל מפוסט טראומה ‫מאוד קשה. לא מתבייש להגיד את זה.

 

כתבת: ‫ואף אחד ב-12 השנה האלה ‫לא זיהה שאתה במצוקה נפשית?

 

אודי איילון: ‫זו מערכת גם שלא יודעת ‫לטפל באנשים במצב הזה. ‫היא יודעת תן וקח, ‫היא לא מבינה בדברים האלה אפילו. ‫מה רכז שב"כ מבין בפוסט טראומה? ‫עד שהגעתי לסדנה במשרד הביטחון ‫שרציתי להיכנס אליה, ‫ואז יש שם פוסט טראומתיים ‫חיילים, יהודים. ‫ואז אומרים לי: אתה לא יכול ‫להשתתף בסדנה הזאת ‫כי יש להם טראומה מהערבים, ‫ואתה לא יכול להיות איתם. ‫ואז התחלתי להתלונן. ‫עליתי לערוץ 12 ו-13, ‫תוכניות בוקר וזה. ‫ואז אתה מקבל טלפון מהרכז, ‫"בוא לפגישה". "‫הסיוע שלך יורד ל-1,400 שקלים ‫ושכר דירה 2,500 שקלים".

 

קריינות: ‫בשנת 2016, ‫הצטמצם שוב הסיוע מהשב"כ ‫ל-2,500 שקלים בלבד, ‫וב-2020 פסק לחלוטין. ‫מאז אודי מתקיים ‫מקצבת נכות של הביטוח הלאומי ‫ותמיכה ממשרד השיכון. ‫אולם לעיתים, ‫גם תמיכה זו אינה ודאית.

 

אודי איילון: ‫זכאות היא לארבע שנים, ‫בקושי עברה חצי שנה ופתאום נעצר, ‫מה הסיבה?

 

מענה טלפוני: ‫בדקנו, לא מפורט, לא ברור למה. ‫אז הם יבדקו מה הסיבה ‫כי יש סיבה, זה לא סתם.

 

אודי איילון: ‫אני לא הייתי ממליץ לאף אחד ‫להתעסק איתם (עם השב"כ). ‫אם הפלסטיני הזה ‫היה יודע על מפגע, ‫באמת שהייתי רוצה ‫שיחשוף את האיש הזה. ‫המחבל הוא מזיק ‫גם לפלסטינים וגם ליהודים. ‫אבל לגבי ההצטרפות לשב"כ, ‫זה חד-משמעית לא, ‫זה דבר שהוא לא אמין.

 

מיכאל טפלו: ‫בן אדם סיכן את החיים שלו, ‫לפעמים קרובי המשפחה שלו ‫איבדו את החיים שלהם ‫על זה שהוא שיתף פעולה. ‫הייתי רוצה לראות ‫מערכת קצת יותר רגישה.

 

כתבת:‫ בסולם מאחת עד עשר, ‫כמה השיקום שלך הצליח?

 

אודי איילון: ‫השיקום אפס. ‫מבחינת הצלחה ברור שזה אפס.

 

קריינות: ‫אכזבתו של אודי מהשיקום ‫הולידה את ספרו האוטוביוגרפי ‫"הוא משלנו".

 

כתבת: ‫בזכות הספר בעצם, הצלחת לקבל ‫חלק מההכרה הזאת שאתה רוצה...

 

אודי איילון: ‫מהאזרחים לא מהממשלה.

 

כתבת: ‫איזה תגובות קוראים ערבים ‫נותנים על הספר?

 

אודי איילון: ‫הם מזדעזעים, כמובן, ‫והראש נפתח להם יותר שהמצב ‫הוא יותר מורכב ממה שחשבו קודם. ‫שזה בגד בעם שלנו, ‫ויצא נגדנו והוא רוצח. ‫התמונה השתנתה להם לגמרי.

 

קריינות: ‫אודי ואני נמנים ‫על הישראלים המעטים שעיבדו לספר ‫את חוויית שירותם המבצעי ‫ביהודה ושומרון. ‫כך קיווינו להניח לזיכרונות ‫בין הדפים, בחיקו של מישהו אחר. ‫אבל לזיכרון חוקים משלו. ‫ללכת לצד אדם נוסף ‫שלמד זאת על בשרו ‫היא חוויה בלתי נשכחת.

 

אודי איילון: ‫תודה רבה, רבה לך.

 

כתבת: אני מצטערת שההקדשה בערבית, ‫אני מקווה שזה...

 

אודי איילון: למה, זה בסדר גמור. ‫וואי, יפה, תודה רבה רבה לך.

סוף תמלול הכתבה: שיקום "לפנים משורת הדין" של סייעני השב"כ
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס