תמלול הכתבה: דיכוי מסריח

מגישה: נתחיל עם ירושלים. במהדורות הקודמות דיווחנו על השימוש המופרז שעושה המשטרה בהצבת מחסומים ובירי של גז מדמיע ללא אבחנה בשכונות הפלסטיניות שבירושלים המזרחית, דבר שמהווה ענישה קולקטיבית. בחודשים האחרונים, החלה המשטרה להשתמש גם בבואש - נשק לפיזור הפגנות שנפוץ בשימוש הצבא בהפגנות ברחבי הגדה. מדובר במשאית שנוסעת לעבר המפגינים ומתיזה עליהם נוזל מסריח שריחו נשאר ימים רבים. מסתבר, שהשימוש בבואש נעשה בירושלים המזרחית, לא פעם, בניגוד לכללים ולא באמת כדי לפזר מפגינים. מעדויות תושבים, הבואש מופעל בלילה כשאין כלל הפגנות, הנוזל המצחין מותז על מבנים, בתי מגורים וחנויות. התושבים, נאלצים לחיות ימים ארוכים עם צחנה כבדה המעוררת בחילה.

עו"ד אן סוצ'יו: הגיעו אלינו המון עדויות, צריך להבין, בחודשים האחרונים נעשה שימוש ב"בואש" כמעט לילה לילה בשכונות שונות, כמעט כל השכונות נפגעו מהשימוש ב"בואש", בעיקר עיסאוויה, ג'אבל מוכבר, צור באהר, א-טור והגיעו אלינו עדויות של משפחות שפשוט ישבו בבית לפני שהילדים הלכו לישון ופתאום החלון התנפץ, והריח המסריח הזה, הסילון של הבואש נכנס לתוך הבית ובעצם השפריץ על כל הסלון. הגיעו אלינו תלונות,על אנשים חולים שפשוט לא יכלו להישאר בבית שאליו הבואש חדר. הגיעו אפילו עדויות מבי"ח אל-מוקאסד במזרח ירושלים, שהבואש ירה ממש בסמוך לבי"ח, ובי"ח נאלץ לפנות חולים למחלקות אחרות, חולים שסבלו מאסתמה...

מגישה: בשבוע שעבר, פנתה האגודה לזכויות האזרח למפכ"ל המשטרה בדרישה להפסיק את השימוש בבואש בירושלים המזרחית, מכיוון שלא ניתן לשמור שם על הנוהל המשטרתי המסדיר את השימוש בו - שימוש בשטחים פתוחים בלבד ואיסור פגיעה בקשישים, בילדים ובנשים בהריון.
עו"ד אן סוצ'יו: צריך להבין, מדובר על שכונות מאוד מאוד צפופות, עשרות אלפי אנשים סובלים, יום יום לילה לילה את הסירחון הכבד הזה. מדובר בתושבים שאין להם שום קשר להפרות הסדר ובפועל בעצם, אין דרך אחרת להתייחס לאמצעי הזה אלא בדרך של ענישה קולקטיבית.

מגישה: נציין, כי קיים פער מקומם בהתייחסות המשטרה לרמת הסיכון במגע עם הבואש. כאשר מדובר בתושבים, החומר מוגדר בנהלים ככזה ש"אינו מהווה סיכון בריאותי לבני אדם" ואילו כאשר מדובר בשוטרים הבאים במגע עם החומר לצורך תפעולו, המשטרה בנהליה, מזהירה אותם לגבי סיכונים, כגון: חנק כתוצאה מהשתנקות, שיעול יתר ורגישות אלרגית. מעניין.

סוף תמלול הכתבה: דיכוי מסריח
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס