תמלול הכתבה: סקר: האיום החברתי כלכלי משמעותי מהאיראני

כאשר התקשורת מפמפמת לנו על האיראנים שחדרו לנייד של גנץ ועל משחק הצוללות של ביבי - היא משתפת פעולה עם אותם פוליטיקאים שרוצים להסיט את המשחק אל מגרש המשחקים הנוח להם. אבל השאלה האמיתית היא, האם סוגיות כמו יוקר המחיה, דיור, תחבורה ציבורית, בריאות, והעוני המעמיק בחברה הישראלית הם לא הנושאים הבאמת חשובים בבחירות הקרובות??? ואכן, מסקר הטלוויזיה החברתית שנערך על ידי מכון סמית, עולה שהמצע החברתי של מפלגה חשוב לבוחרים פי שניים מהמצע המדיני. מפתיע? הנה יתר הממצאים.

76% מהנשאלים השיבו כי עמדותיהן של מפלגה בנושאים חברתיים כגון שיפור מערכות החינוך, הבריאות, ‏תחבורה ציבורית, צמצום יוקר המחיה וממדי העוני, העלאת גובה הקצבאות לאוכלוסיות ‏נזקקות ועוד - מהוות שיקול מכריע או משפיע במידה רבה על בחירתם במפלגה לכנסת. רק 58% השיבו, כי עמדות של מפלגה בנושאים מדיניים כגון: סיום הסכסוך עם הפלסטינים וצמצום האיום האיראני, מהוות שיקול מכריע או משפיע במידה רבה, על בחירתם במפלגה לכנסת.

היש מצב שהאיום הכלכלי-חברתי מהווה איום משמעותי יותר מהאיום האיראני?  שימו לב - מספר המשיבים שחשוב להם ביותר המצע החברתי של המפלגה בה הם יבחרו, הוא פי שניים (46%), ממספר המשיבים שחשוב להם ביותר המצע המדיני של המפלגה בה הם יבחרו (23%). רק 11% השיבו שמועמד המפלגה לראשות הממשלה הוא הדבר החשוב להם ביותר ורק 5% השיבו שהרכב הרשימה לכנסת הוא החשוב ביותר מבחינתם.

למרות סבבי האלימות בדרום והמתיחות בצפון - 76% השיבו כי הסוגיות של עוני והיעדר בטחון תזונתי, צריכות להיות במקום גבוה יותר בסדר העדיפויות ‏של המצביעים מכפי שזה משתקף כיום, כאשר הם מחליטים לאיזו מפלגה להצביע.

ומה לגבי המפלגה שאנחנו הולכים לבחור בה - האם אנחנו מאמינים שהיא תפעל באמת לצמצום יוקר המחיה?

מסתבר שרק 68% מאמינים במידה רבה או רבה מאוד, כי המפלגה בה יבחרו תפעל ביעילות להקטנת יוקר המחיה וממדי העוני בחברה הישראלית.

ומי זו המפלגה שרוב בוחריה חושבים שהיא זו שתצמצם את יוקר המחיה? מפלגת העבודה.

94% ממצביעי מפלגת העבודה מאמינים שהיא זו שתפעל ביעילות להקטנת יוקר המחיה וממדי העוני. 86% ממצביעי כולנו, 85% ממצביעי גשר ו-82% ממצביעי מרצ מאמינים שמפלגתם תפעל ביעילות להקטנת יוקר המחיה וממדי העוני בחברה הישראלית.

לעומתן, רק 66% ממצביעי מפלגת הליכוד מאמינים במידה רבה מאוד או די רבה, כי מפלגתם תפעל ביעילות להקטנת יוקר המחיה וממדי העוני. מהסקר עולה שכ-30% ממצביעי מפלגות הימין (הימין החדש ואיחוד מפלגות הימין), מאמינים שמפלגתם תפעל במידה מועטה או כלל לא להקטנת יוקר המחיה וממדי העוני. 

אז אחרי שראינו מי הן המפלגות שיטפלו בצמצום יוקר המחיה, על פי דעתם של המשיבים לסקר, בואו ונראה מה המשיבים חושבים על יוקר המחיה ועל מי שטיפלה בו עד כה – הממשלה.

רק 31% מסכימים כי הממשלה בראשות בנימין נתניהו, פעלה באופן מהותי לצמצום ממדי העוני בקרב אזרחים עובדים, כולל העלאת גובה שכרם של העשירונים התחתונים וצמצום העסקת עובדי קבלן.

על פי דו"ח ממדי העוני של המוסד לביטוח לאומי, יש בישראל מעל ל-1.7 מיליון אנשים עניים, מתוכם יותר מ-800 אלף ילדים. הביטוח הלאומי מודד את  ממדי העוני לפי קו העוני שהוא קבע ומי שמרוויח שקלים בודדים מעליו לא נחשב עני.

שאלנו את הנסקרים מה דעתם על שיטת מדידת העוני הזו.

72% מהמשיבים ענו, שהאופן בו המדינה מודדת את העוני, אינו משקף את ממדי העוני בפועל. לראייה – מדד העוני האלטרנטיבי של עמותת לתת המתמקד במחסור שיש לאנשים, קבע כי בישראל יש חצי מיליון עניים יותר מהמדד של הביטוח הלאומי.

ואילו מפלגות דואגות יותר לנושאים הקשורים לעוני ובטחון תזונתי?

32% מכלל המשיבים השיבו שמפלגות מרכז ושמאל דואגות יותר לנושאים הקשורים לעוני ובטחון תזונתי,  19% בלבד השיבו - מפלגות הימין, 24% השיבו שאף מפלגה לא דואגת לנושאים האלו. 

ולמרות כל זאת ולמרות חשיבותו של צמצום יוקר המחיה והעוני בישראל, כאשר שאלנו את הנשאלים לאיזו מפלגה הם יצביעו – נראה שמה שמפעיל אותם בסופו של יום הוא השיקול הבטחוני-מדיני ולהלן התוצאות:

במקום הראשון והשני – מפלגות הליכוד וכחול לבן עם כ-22% אחוזי הצבעה לכל אחת. במקום השלישי – הרבה למטה, חד"ש-תע"ל – עם 6.20%, ומפלגת העבודה במקום הרביעי עם 5.7%. יתר המפלגות סביב אחוז החסימה ומטה. יש לציין כי הסקר נעשה באמצע מרץ לפני סבב האלימות האחרון.

סוף תמלול הכתבה: סקר: האיום החברתי כלכלי משמעותי מהאיראני

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס