תמלול הכתבה: תחבורה והחברה האזרחית

מגישה: בשנים האחרונות החל נושא התחבורה הציבורית בישראל לקבל יותר תשומת לב בסדר היום הציבורי. נראה שמעורבותם הגוברת של אזרחים תרמה לשיפור התחבורה הציבורית. בשבוע שעבר ארגנה עמותת "תחבורה היום ומחר" כנס שמטרתו לקדם מדיניות תחבורה ציבורית בישראל. הכנס יועד בעיקר לאנשי מקצוע, אך אחד מהמושבים הוקדש לתפקיד שממלאת החברה האזרחית.

תמר קינן: יוזמות מקומיות שממש מובילות לשינוי ממש בימים אלה – קיימת קבוצת פעילים מדהימה בכפר קרע שאנחנו מסייעים להם מבחינה מקצועית. והם רוצים תחבורה ציבורית פנימית בתוך הכפר שמונה כעשרים אלף תושבים. עד היום אין להם בכלל תחבורה ציבורית פנימית, ולאור הפעילות של הקבוצה ולאור ההתערבות שלנו גם משרד התחבורה אישר הוספה של קו פנימי וגם פועלים להקמת תחנות האוטובוס.

גיל יעקב: בעצם מאז המחאה החברתית אפשר לראות ממש שינוי דרמטי במעורבות של הציבור בנושא של התחבורה הציבורית. אנשים מקשרים את התחבורה והבעיות של התחבורה ליוקר המחיה, וגם הייתה להם התנסות חיובית ביציאה לרחוב, ואנחנו פשוט רואים הרבה יותר נכונות והרבה יותר מודעות לזה

עמית כיתאין: אנחנו זיהינו דרך המתנדבים שלנו ודרך בדיקה מקיפה שעשינו בשטח בעיה מאוד חמורה בעיקר בקווים העירוניים בתוך שדרות. היינו פה בכנס. אנשים דיברו פה על חלליות שמעבירות כל מיני אנשים בתל אביב. בשדרות עדיין מאוד קשה בשעות מסוימות לעלות על האוטובוס כי הוא מלא, הוא לא עוצר, המסלול עצמו מאוד מאוד ארוך.

דרור גנון: אנחנו מדברים על ארגונים מסודרים, בעלי אג'נדות, בעלי מטרות. מצד שני, יש משרדי ממשלה, יש את הרגולטור, מה שנקרא בשפה המקצועית, שמייצר את התהליכים, מייצר את המנגנונים.
אני מציע להרים כנס, להזמין את הארגונים ולדון בעקרונות שיתוף פעולה, ולייצר איזשהו מתווה עתידי שיכיל בתוכו את אותם מרכיבים שהם רואים לנכון שצריכים להתקיים, במקביל לכל המדיניות והתהליכים שמשרד התחבורה מתכנן לעתיד.

גיל יעקב: אנחנו נענה להצעה, יש לנו הרבה מאוד רעיונות. לדעתנו, כמו בתחומי התכנון צריך להיות נציג קבוע בוועדות שעוסקות בתחבורה מטעם הציבור, צריכים להיות תהליכים של שיתוף ברמה המקומית וגם נציגים רשמיים בוועדות.

מגישה: שיתוף פעולה בין החברה האזרחית והמדינה הוא כיוון חיובי. עם זאת, האפקטיביות שלו קרוב לוודאי תימדד בשיפור התשתיות ורמת השירות, ובמקביל בשינוי ההרגלים בחברה עם הגברת השימוש בתחבורה ציבורית על חשבון המכוניות הפרטיות.

סוף תמלול הכתבה: תחבורה והחברה האזרחית

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס