תמלול הכתבה: נשק גרעיני בכנסת

מגישה: תוצאות הבחירות באיראן זורות אופטימיות ברחבי איראן ובעולם כולו, חוץ ממדינה אחת קטנה, שאצלה העסקים כרגיל. ראש ממשלת ישראל, נתניהו, דאג להזכיר לעולם, כי רוחאני כינה בעבר את ישראל "שטן" ושאין להתפתות למשאלות לב בנושא הגרעין האיראני. אבל יש קולות אחרים בכנסת, שבחרו ביום שלישי השבוע לקיים דיון על ההשלכות הגלובליות שבנשק גרעיני באזור. התנועה הישראלית נגד גרעין, הזמינה לדיון את דר' איירה הלפנד, מומחה עולמי ומי שהיה יושב ראש של ארגון הרופאים הבינלאומי למניעת מלחמה גרעינית, ארגון שזכה בפרס נובל לשלום.

ד"ר איירה הלפנד: הם חושבים שנוכל להחזיק את כלי הנשק האלה לנצח ושום דבר לא ישתבש, אנחנו יודעים שזה לא נכון. אנחנו יודעים כמה פעמים בזמן המלחמה הקרה, ארה"ב וברה"מ היו כל כך קרובות לפוצץ את הכוכב הזה. זה לא עתיד מתקבל על הדעת בשביל ילדינו, וכל עוד יש לנו את המצבורים האלה, זה הסיכון שאתו נחיה. ובמוקדם או במאוחר, משהו ישתבש וכולנו נמות ולא יהיה דבר שנוכל לעשות בנדון. זאת הבעיה. זה מה שמייחד את הנשק הגרעיני משאר כלי הנשק.

ח"כ משה פייגלין:  האיום אינו מגיע מהחבר'ה הטובים שמנסים להגן על עצמם. האיום מגיע מהחבר'ה הרעים שמאיימים על השלום העולמי. אז מה אתה עושה פה? אלה שכבר מחזיקים בזה (בפצצה), ואני מבר על הצד הרשע, יודעים שזה יהיה אסון בשבילם להשתמש בזה. זו הפילוסופיה שלי לכיצד להמנע ממלחמה מסוג שכזה. 

ד"ר איירה הלפנד: אני חושב שההגיון שתיארת, מאוד מתקבל על הדעת כשמדברים על כמעט כל שאר סוגי הנשק. אבל עם הנשק שמסוגל להשמיד את כל כדור הארץ, אפילו אם יש תאונה, ההגיון הזה כבר לא רלוונטי. לזה איינשטיין התכוון כשאמר - 'חלוקת האטום משנה הכל למעט הדרך בה אנו חושבים'. אנחנו חייבים לשנות גם את הדרך בה אנו חושבים. כלי הנשק האלה אינם מכורח הטבע, הם לא נבראו בידי האל, הם נבראו על ידינו ואנחנו יודעים איך לפרק אותם ואנחנו צריכים לפענח את התהליך הפוליטי שיוביל אותנו לעשות את זה. 

סוף תמלול הכתבה: נשק גרעיני בכנסת
 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. יובל ברק 22 ביוני, 2013  בשעה 15:54

    דיון מעניין וחשוב באמת, יש דרך לראות את הדיון המלא?

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס