תמלול הכתבה: ארוחה חמה או מס שפתיים?

תלמידים: ארוחה כה טעימה, משביעה ומהנה, בתיאבון!
סיגלית ימין: הרעיון הוא לאכול ביחד, לפרויקט קוראים "אוכלים ביחד". עכשיו אנחנו מפסיקים הכול, אוכלים ארוחה חמה, לא סנדוויץ', אלא ארוחה חמה.
כתבת: איזה יופי, ככה זה חינוכי, וכל זה עודי תחת משרד החינוך. לפי חוק ארוחה חמה ילדים הלומדים ביום חינוך ארוך ושוהים שעות ארוכות בבית הספר, זכאים לקבלת ארוחה. בואו נבדוק ביחד איך זה מיושם בבית הספר אלעזזמה ב בנגב.
סאלם אל-עזזמה: היה תולעים בכל המנות בערך, לפחות במנות שראיתי. הילדים שלי צילמו את זה.
כתבת: הילדים שלך אוכלים, מקבלים ארוחה חמה סלאמה בבית הספר?
סלאמה אבו אלתום: לא, לצערי לא אוכלים את המנה החמה בבית הספר. הבן שלי והבת שלי ברגע שהמורה מגיש לו את המנה, לוקח את המנה כי הוא מתבייש מהמורה שלו. לוקחים את המנה, הוא זורק אותה לפח.
צלם: לאן אתה הולך?
תלמיד: לחלק מנות.
סיגלית ימין: אנחנו מאוד מאוד מנסים באמת לנהל את הכול באופן תקין וזה לא פשוט, מהרגע שזה מגיע צריך לחלק את זה לכיתות, יש ארגז שמגיע, שני ארגזים בכל כיתה אז את זה עושים הילדים הגדולים.
כתבת: בעיני הורי תלמידי בית הספר אלעזזמה ב בנגב, איכות האוכל אינה הדבר המטריד ביותר. כדי לזכות בארוחה חמה התלמידים נדרשים להישאר עד מאוחר בבית הספר.
מוסא אבו בניה: כל התלמידים האלה נוסעים מרחק גדול של שלושים ק"מ כמעט הלוך ושוב לבתי הספר בכל יום. וילד שלמוד במשך שמונה שעות ויוצא בשעה שלוש עד שיגיע לבית שלו זה לקראת חשיכה בתקופת החורף.
כתבת: התניית קבלת חמה ביישום יום חינוך ארוך, חייבת להיות מותאמת לאורך החיים של הקהילה. מה שטוב לילד שחי בת"א לא בהכרח טוב ומתאים לילד שחי בכפר שהמדינה מסרבת להכיר בו, ואף ואין לה שום כוונה להקים בו מוסד חינוכי.
יוסף אל-זיאדין: אם המדינה הייתה מעוניינת בפתרון, הייתה מכירה ביישובים הבדואים ונותנת שירותים לכל התושבים. בתי הספר שנמצאים כאן צריכים להתפזר על פני אזורים אחרים.
מוסא אבו בניה: אם הייתי מחליט, לא הייתי קושר את מפעל ההזנה ביום חינוך ארוך, הייתי מחליט שכל תלמיד שלומד בבית הספר עד שעה שתיים יקבל הזנה ללא שום קשר ליום חינוך ארוך.
יוסף אל-זיאדין: הארוחה הזו שהמדינה נותנת, היא מס שפתיים. המדינה מעמידה פנים שהיא דואגת לצרכים של הבדואים וילדיהם ומספקת שירותים. המדינה לא מעוניינת לפתור את הבעיה.
מוסא אבו בניה: ביקשנו מהנהלת המחוז שתתחשב בתלמידים שמגיעים מרחוק, לקצר יום החינוך הארוך עד שעה שתיים. שהתלמידים יוכלו להגיע לבתים שלהם בזמן.
כתבת: למרות הכל, נראה שיישום חוק ארוחה חמה נותן מענה מסוים לבעיית חוסר הביטחון התזונתי ממנו סובלים לא מעט תלמידים במערכת החינוך.
סיגלית ימין: אני לא יודעת להגיד אם זה מקל כלכלית, אני כן יודעת להגיד שהורים הרבה יותר רגועים כשהם יודעים שהילדים שלהם מקבלים מנה חמה בתוך בית הספר.
מוסא אבו בניה: זה מאוד מאוד עוזר לאוכלוסייה החלשה, זה מאוד חשוב לאוכלוסייה שהיא מרובת ילדים זה מאוד חשוב לאוכלוסייה שהיכולות שלה קטנות.
יוסף אל-זיאדין: הארוחה עזרה לחלק מהילדים כי חלק מהילדים מגיע לבית הספר בלי מזון וכסף, במקרה הזה אולי עזרה. אבל באופן כללי לא עזרה. אנחנו לא רוצים אוכל, אנחנו דורשים כבוד, הערכה וזכויות. זה יותר חשוב לנו מאוכל שמחולק בבתי הספר.
סיגלית ימין: אני חושבת שהפרויקט הזה מאוד מאוד מבורך כי באמת הוא מאפשר המשך למידה יותר נעימה, עבור התלמידים וגם עבור ההורים.
כתבת: נראה שאין מענה הוליסטי של כלל משרדי הממשלה לבעיית העוני וחוסר הבטחון התזונתי. אספקת ארוחה חמה במהלךבימי הלימודים בלבד, היא סוג של פלסטר שנותן מענה שטחי בהתאם לגודל הפצע. כל עוד יינתן מענה שלא לוקח בחשבון סוגיות של דיור, תחבורה, ואורח חיים, מנה חמה תספק מענה חלקי בלבד.

סוף תמלול הכתבה: ארוחה חמה או מס שפתיים?

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס