תמלול הכתבה: דב חנין – סוף פרק והתחלה חדשה

כתב: אתה מרגיש טוב? מתרגש?
דב חנין: אני באמת מתרגש.
כתב: דב, זה תמיד היה החדר של הלשכה שלך?
דב חנין: כן, לא הסכמתי לוותר עליו, כי הציעו לי תמיד חדרים יותר גדולים וזה, אבל יש פה נוף נהדר. נוף הכי יפה בכנסת.
כתב: ממש.
דב חנין: נכון? וכיוון שאתה יודע, אנחנו מפונקים פה, אוהבים נוף יפה, אז אנחנו לא הסכמנו לוותר על הנוף.
דב חנין: שלום יקירי. איימן, מה זה אני מתנצל בפניך שביום חג כזה אני גורר אותך לכנסת.
כתב: זוכר פה טוב את התמונות?
דב חנין: בטח. אחד המאבקים הראשונים שעשינו בתל אביב-יפו על תחבורה ציבורית. זה היה פתרון אדיר, לתחבורה הציבורית בתל אביב, היה מאפשר לכולנו תחבורה ציבורית הרבה יותר טובה. זו הייתה ההשקה של הקמפיין הזה.
דב חנין: יש דברים עצובים, אבל אני שלם עם ההחלטה הזאת, באמת שלם איתה.
דב חנין: היי, היי, בוקר טוב. איזה כיף לי. תודה, תודה לאה, תודה. תודה רבה.
לאה: אין, אתה אלוף.
דב חנין: תודה רבה.
יהודה גליק: וואי וואי וואי, יואו.
ירדתי מהדיון על תחבורת אופניים חשמליים, והחסרת לי שם.
דב חנין: כן, אני יודע.
אילן גילאון: הייתי בטוח שאתה ותמר גוז'נסקי פורשים, ומקימים את השמאל החדש.
דב חנין: בוקר טוב לכם, חברות וחברים, תודה שבאתם. אני נבחרתי לכנסת ב-2006. הכנסת הייתה עבורי במה להביע עמדות, שבדרך כלל לא היו מקובלות על הרוב. אבל לא הסתפקתי בגינוי המציאות. עשיתי כל מה שיכולתי כדי לשנות אותה. העברתי חוקים, התנגדתי לחוקים מסוכנים, ליוויתי מאבקים חברתיים וסביבתיים, הובלתי ועדות. במהלך כהונתי בכנסת, העברתי יותר ממאה חוקים שיזמתי. זה מספר עצום של חוקים. אבל המספר לא באמת חשוב, מה שחשוב זה התוכן. אני מאוד גאה בחוקים שהעברתי. נאבקתי למען שוויון האוכלוסייה הערבית, למען עובדים, למען זכויות נשים ולהט"ב. יחד עם תושבי שכונות, נאבקתי נגד גירוש אנשים מבתיהם, מגבעת עמל ועד כפר שלם. למען הכרה בכפרים הלא מוכרים בנגב, מאום אל חיראן ועד אל עראקיב. נאבקתי למען הסביבה והבריאות, נגד המזהמים, נגד העדפת ההון על החיים שלנו, בעד החופים, נגד הנדלניסטים, מפארק איילון, ועד עמק ססגון בנגב. בימים הקשים האלה, כאשר השלטון מעמיק את התהום שמפרידה בין יהודים וערבים, התייצבתי יחד עם חבריי, על הגשר המחבר בין שני העמים. אני אמשיך לשמור על הגשר הזה. אני משוכנע שהגשר הזה חיוני לעתיד של הארץ הזאת. אני מסתכל אחורה בהרבה סיפוק, אבל אני לא יכול לחמוק מאמת קשה. הספינה שלנו נוסעת במלוא העוצמה, בכיוון הלא נכון. ושינוי הכיוון לא יכול, לדעתי, להיעשות מהחרטום, מהכנסת. צריך לשנות את כיוונם של המפרשים. ואת זה צריך להתחיל מעבודת עומק בשטח, יחד עם עוד הרבה אנשים, כוחות, תנועות ומאבקים ברחוב. זו התפיסה של מרקס: בני האדם ישחררו את עצמם - או שהם לא ישתחררו בכלל.
איימן עודה: מבחינת רבים, וזה חוצה מפלגות, הייתה הפרלמנטר הטוב ביותר במשך 12 שנה, הטוב ביותר.
אילן גילאון: אני חושב שאתה אדם שמתרגם נכון את המונח "סולידריות". אתה מבין בתמצית של המרקסיזם מהי ההוויה שיוצרת את התודעה. 
גיתית הרש: תודה מחוף פלמחים, תודה מחבל עדולם. תודה ממפרץ חיפה, תודה מנוסעי התחבורה הציבורית. תודה מהים התיכון, תודה מהכינרת ומים המלח ומים סוף. תודה מהנשרים, מהדורבנים, מחיות הבר כולן.
יהודה גליק: אני כל כך מודה לך. כמה למדתי ממך, כמה שיתופי פעולה היו פה, על דברים שיכולנו לראות שלמרות כל הפערים בינינו, אנחנו יכולים לשתף פעולה למען האזרחים בישראל, ולעשות דברים טובים למען האינטרס הציבורי.
מרב מיכאלי: דב, בעיקר, אתה קול צלול בצורה יוצאת דופן. צלול, יציב, אתה עמוד שידרה, לפעמים לפני המחנה, לפעמים בתוך המחנה. אני מאוד מאוד מקווה שאנחנו כאן, נצליח לשמור על הקול הצלול והברור הזה, ולהתכתב איתך, איפה שלא תהיה.
מסעוד גנאים: הוא מהפוליטיקאים שהוכיחו שאפשר להיות פוליטיקאי מתחרה, וגם בן אדם, וגם עם רגש אנושי. כל זה אנחנו נזכור, מדב חנין.
יעל גרמן: הוא יודע איך לקדם, הוא יודע איך להיות מחוקק. הוא יודע אין לנצל את כל האמצעים הפרלמנטרים. אז אני בטוחה שכל מה שתעשה, אתה תוסיף לחברה שלנו, ולציבור.
דב חנין: אבל הפוליטיקה לא באמת מתחילה, וגם לא מסתיימת בכנסת. אני מאמין בפוליטיקה שבה אנשים מתייצבים למען עצמם, וצריך לבנות פוליטיקה כזו בחברה שלנו. בכך אשקיע את זמני, בעבודה בשטח, בחיבור מאבקים, בפתיחת מרחב האפשרויות, בשחרור הדימיון, כדי להראות שאפשר לעשות כאן משהו אחר, הרבה יותר טוב. אני רוצה להגיד לכם, חברות וחברים לכל המאבקים, יש לכם הרבה יותר כוח ממה שאתם חושבים. וביחד יש לנו את הכוח לעשות את השינוי. אני לא וויתרתי, ואנחנו לא וויתרנו, ולא נוותר לעולם, על החלום לעשות כאן מקום לכולנו. ואנחנו גם נגשים אותו. תודה רבה.

סוף תמלול הכתבה: דב חנין – סוף פרק והתחלה חדשה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס