תמלול הכתבה: אפליה סודית

קריינות: חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה קובע שאסור להפלות בין גברים לנשים. המעסיקים מצדם, מצאו מנגנונים אחרים כדי לשמר אפליה ולשלם שכר נמוך יותר לנשים ביחס לגברים. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות החתמת עובדים על סעיף סודיות בחוזה העבודה ולאסור עליהם לחשוף את תנאי העסקתם.

מתן: כן בטח בעבודה, זה כתוב בחוזה ואתה חותם על זה שאתה לא יכול לדבר על השכר שלך.

אבי גרובר: אני הייתי עורך דין, אני עדיין עורך דין אבל עבדתי במשרדים. והיה כזה תנאי, היה די אסור לדבר על השכר.

איתי: אין סיבה שאנשים לא ידברו בינם לבין עצמם כדי להימנע מאפליות במיוחד אם זה עובדים באותו דרג, אותו מעמד.

קריינות: תחת מעטה הסודיות של חוזי העבודה לא ניתן לאכוף את חוקי השוויון, לכן, שדולת הנשים מקדמת בימים אלו הצעת חוק שתחייב את המעסיקים לקיים שקיפות בחוזי ההעסקה של עובדיהם.

ח"כ מיכל בירן: בשנים האחרונות נהיה טרנד אמריקאי של להכניס לחוזי העסקה סעיף שאומר שאסור לעובדים לדבר אחד עם השני על תנאי ההעסקה שלהם. מסתבר שיש יותר גברים שמוכנים להיכנס לבוס ולהגיד, אני חושב שאני שווה יותר מגיעה לי העלאה במשכורת ומסתבר שיש פחות נשים שנכנסות ועושות את התנועה הזאתי. אבל במקום שבו נשים יודעות שמישהו שיושב במשרד לידן ועושה עבודה דומה לשלהן מרוויח 2000 שקלים יותר אז כן יש יותר נשים שיגידו סליחה אני חושבת שמגיע לי. 

ח"כ נורית קורן: מי שלא ירצה להגיד את התנאים שלו שלא יאמר, אבל האפשרות שאפשר לדבר עם מישהו אחר ולא לאסור את זה נשמע לי הזוי.. אנחנו בארץ דמוקרטית, זה לא יכול להיות דבר כזה ששני בני אדם לא יכולים במקום העבודה לדבר גם על הטבות השכר שלהם.

קרן קרינבלט: זאת בעצם הצעת החוק: "לא יאסור מעסיק על עובדיו, בין בחוזה ובין בכל אמצעי אחר לחשוף מידע אודות שכרם ותנאי עבודתם". מה שמעניין פה הוא שבשש מדינות בארה"ב שבהן סעיפי איסור סודיות השכר חוקקו ברמה המדינתית אנחנו רואות במפורש שצומצמו פערי השכר ז"א הוכח לנו כבר בעולם שהדבר הזה משפיע בפועל במציאות ומביא לצמצום פערי השכר ולכן זה באמת לא רק הצהרתי." 

ח"כ מיכל בירן: אני לא חושבת שמה שאנחנו מבקשים מהם (המעסיקים) זה לשלם יותר, אנחנו מבקשים שזה יהיה שקוף. ואני מבקשת מהם שיגידו אני רוצה לשלם לעובד הזה יותר כי הוא הביא לי יותר לקוחות הוא מביא לי יותר רייטינג. הכל בסדר אנחנו לא באים לשנות כאן את השוק החופשי.

 קריינות: ייתכן והחוק החדש, אם אכן יעבור ויוביל לשקיפות השכר, יוריד מכשול נוסף שניצב בפני עובדות ועובדים במאבקם על שכר שווה ושיפור תנאי העבודה.

סוף תמלול הכתבה: אפליה סודית

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס