תמלול הכתבה: מכתב השמיניסטים 2014

מגישה: ולנושא אחר. מידי שנה כמעט, מצהירים תלמידי י"ב, במה שמכונה "מכתב השמיניסטים", על כוונתם לסרב לשרת בצבא מטעמים אידיאולוגיים. הניסיונות של המערכת לשפר את מעמדו של הצבא באמצעות סיפורי מורשת וביקורי קצינים בבתי הספר לא תמיד מצליחים, אל מול תלמידים שחשופים לעובדות ודעות אחרות. בשבת, העבירה קבוצה של כ-50 תלמידי י"ב את מכתב השמיניסטים -201 4 לראש הממשלה.

ענת אילון: אפילו שבבית הספר שלי המנהל מתנגד לכל הנושא של חיילים על מדים בבתי ספר. כל הזמן באים חיילים על מדים לבית הספר שלנו, יש גדנ"עות, ימי חיילות. זה כאילו מובן מאליו שמה שאנחנו צריכים לעבור זה הכנה לצבא בלי שום הסתכלות ביקורתית על התפקיד של הצבא בחברה, על זה שאם את לא הולכת לצבא החיים שלך, את מתחילה מנקודה הרבה יותר נמוכה בחברה הישראלית.

מגישה: רוב מקרי הסרבנות האידיאולוגית, הם של צעירים, שהמחיר אותו ישלמו בסביבתם אינו גדול. מעין פריבילגיה השמורה לחלקים באוכלוסיה. אבל לא רק.

רוני לקס: אין לי כל כך פריבילגיה לא להתגייס לצבא, אבל בכל זאת אני לא מתגייס כי.. הצבא הציע לי בגרויות ואין לי בגרויות, הצבא הציע לי כסף הצבא הציע לי מקום לגור בו, הצבא הציע לי הרבה דברים שלי כיוצא בשאלה, כאחד שגדל במשפחה חרדית זה יכול לתת לי המון.
לעולה מאתיופיה, אחד מהקהילה האתיופית, קשה לו יותר להצהיר על זה כי באיזשהו מקום הוא צריך להוכיח את עצמו לחברה הישראלית. אבל הוא לא יכול להתגייס לצבא כי אין כסף בבית כי המדינה דופקת אותם בגטאות אז הוא משתמט ואז הוא יושב בכלא. אני לא יודע אם אני אשב בכלא או לא אבל יש סיכוי שכן זה נותן גם לי וגם לו את האפשרות לעמוד מול הדיכוי הזה.

מגישה: לפי נתוני הצבא, אחוזי הגיוס הולכים ויורדים וביניהם אלה הנפלטים מהמערכת מסיבות כלכליות-חברתיות ללא הילת הסרבנות ההרואית. הם שמשלמים יותר מכולנו את מחיר העיוות של החברה הישראלית המגויסת.

סוף תמלול הכתבה: מכתב השמיניסטים 2014

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס