תמלול הכתבה: בדואים בצוותא

מגישה: "מתווה בגין" להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, עומד לעלות לשולחנה של הכנסת הנוכחית לאחר שאושר על-ידי הממשלה הקודמת. הקהילה הבדואית דוחה את התכנית ומתריעה שבאישורה ובביצועה קיימת סכנה ממשית לגורלם של עשרות אלפי אזרחים, שיעקרו מכפריהם לצמיתות. הקהילה הבדואית נערכת למאבק ציבורי לסיכול התוכנית, ולשם כך קיימו כנס ביום שני בלב תל-אביב, ובו דנו בהצעה הממשלתית והציגו את עמדתם.

דבי גילד-חיו: הצעת החוק הזאת, יש בה המון המון פגמים מאוד מאוד גדולים.
מעבר לזה שמדובר בהסכם, כמובן, חד צדדי, שהמדינה קוראת לו "פשרה" כשהיא בכלל לא מתפשרת פה עם אף אחד, היא פשוט מכתיבה הסדר חד צדדי וקוראת לו 'פשרה'.

סעיד אלחורמי: לא יכול להיות שבהצעת חוק יאמר, במפורש, שלבדואים מותר שיהיה ישוב רק באזור מסוים.
ליד אופקים, למשל, לא.

חיה נח: ב-2011 מעל אלף בתים נהרסו. אלף בתים זה ששת-אלפים איש. זאת אומרת, כשמדברים על מזרח ירושלים – בשטחים, נדמה לי שמדברים על 80 לשנה.
ההיקפים פה הם די מדהימים, התקשורת לא מתייחסת לזה, זה לא מעניין את אף אחד, אין שום מוסדות שמטפלים בילדים שעוברים את ההריסות האלה, במשפחות שעוברות את ההריסות האלה.
או בכלל מתייחסים לסוגיה.

סייח אל טור: אני רוצה להגיד לבית המשפט – אם לא יהיה צדק בבית המשפט בארץ, פה, ושוויון, לא יהיה קיום למדינת ישראל, לעולם לא. כי איזה מתנחל דתי הולך להתנחל באיזה מקום, סוללים לו מים, נותנים לו חשמל, נותנים לו משכורת, נותנים לו ונותנים לו שמירה, ואומרים לא, זה דתי, אל תתקרב ואל תדבר. תאמינו לי, הוא לא תמים והוא לא מתעניין בזה.
הם משתמשים בגזענות נגד הערבים בארץ. אולי עוד שנה יעשו את החוק הגזעני נגד התימנים. אולי עוד שנתיים – נגד האתיופים. האתיופים כבר יתחילו. עוד שנה ועוד שנה נגד עדת המזרח, כולם גם יעשו לה "ימחוק" גזעני. אז מי יישאר בארץ פה בכלל? אם נתניהו צריך שלום, קודם כל שלום בית. תגיד לבדואי שיחיה על האדמה שלו יחד עם היהודים, כדי שלא נראה לילדים שלנו שיש פה גזענות בארץ. אני מזמין אתכם לבוא לכפר אל-עראקיב, שתסתכלו אם אנחנו פושעים, אם אנחנו בני אדם, אם אנחנו אזרחים של המדינה ואם אנחנו מקבלים את היהודים איך שאנחנו מקבלים את הערבים -
שווה-שווה. אני מזמין אתכם לבוא, גם לארוחת צהריים בכפר אל-עראקיב. ואני עד פה, סיימתי. צריכים לעמוד כולנו כיד אחת, מכשול, נגד כל ההחלטות האלו. ותודה רבה לכם.

מגישה: קולות נוספים מהכנס יועלו לאתר הטלוויזיה החברתית בימים הקרובים.

סוף תמלול הכתבה: בדואים בצוותא

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס