תמלול הכתבה: נאבקים על סוסיא

קריינות: כך נראתה ההריסה הקודמת של סוסיא. כדי למנוע הריסה נוספת, אשר עלולה להתרחש בכל רגע, יצאו כ- 1,000 איש ואישה להפגין.
קריינות: תושבי הכפר, היושבים על אדמותיהם החקלאיות מאז שגורשו ב-1986 מהמערות בהם גרו, הגישו תכנית מתאר ובקשה להכרה בכפר, אולם זו נדחתה.
יריב מוהר: התכנית נדחתה בנימוקים מחפירים, בין השאר שהכפר קטן מדי מכדי להחשב ליישות עצמאית, כשמאחזים קטנים יותר מהכפר הזה מוכשרים כל העת, כלומר שזה קריטריון מפלה, זה לא קריטריון שחל על כולם. אמרו שזה יהיה להם טוב יותר בעיירה יטא הסמוכה, זה טיעון שאף פעם לא אומרים ליהודים "יהיה לכם טוב יותר בעיר, בוא נעיף אתכם מהכפר". מה עוד שלהרחיק חקלאים מהאדמות שלהם זה בטח לא יעשה להם טוב ובטח לא צודק.
קריינות: מעבר לגזענות שבטיעונים אלו, הם גם מוכיחים את התפיסה הקולוניאליסטית של השלטון, שמעוניין להשאיר בידיו יותר אדמות עם כמה שפחות פלסטינים עליהן. לראיה, הפלסטינים אינם מיוצגים בוועדות התכנון והבנייה.
קריינות: תושבי סוסיא וארגוני זכויות אדם עתרו לבג"צ נגד דחיית התכנית וצווי ההריסה שהוצאו למבנים.
יריב מוהר: השופט סולברג החליט לא לתת צו ביניים בבג"צ הזה, זאת אומרת שבעוד שדנים על עתיד הכפר, אפשר במקביל להרוס אותו. זה משהו שהוא די חריג, אבסורדי, לא צודק וזה עוד חלק, עוד היבט במחאה פה, שכרגע בכל רגע יכולים להרוס את הכפר.
קריינות: גם האיחוד האירופי וארה"ב התבטאו בחריפות נגד ההריסה וכוונת הטרנספר. בזכות הלחץ הציבורי נמנעה ההריסה עליה הודיע המנהל האזרחי. נראה שההריסות לא תתבצענה עד להמשך הדיון המשפטי.
נאסר מוחמד אחמד נואג'ה: סוסיא לא לבד, העולם עם סוסיא, הישראלים עם סוסיא, הפלסטינים מכל המקומות עם סוסיא, והסיפור זה לא סיפור רק סוסיא, מתחילים בסוסיא, ואחרי זה מגיעים לעוד מקומות, לעוק הרבה כפרים פלסטיניים. ויהיה פשוט להרוס אותם אם הורסים סוסיא. ואני מבקש מכם, לא לתת לדבר הזה יקרה. זה דבר נגד החוק העולמי נגד זכויות אדם.
תושב: אנחנו לא הולכים לשום מקום, אנחנו לא עוזבים. אנחנו כאן לצדק, אנחנו כאן לשלום, אנחנו כאן לזכויות אדם, לעולם לא נעזוב!

סוף תמלול הכתבה: נאבקים על סוסיא
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס