תמלול הכתבה: לוהאר והלל מסרבים

הלל: אני הלל גרמי ובשישי באוגוסט אני הולך לסרב להתגייס לצבא, כדרך של אי ציות אזרחי נגד הכיבוש.

לוהאר: אני לוהר אלטמן וגם אני, בשישי באוגוסט, הולכת לסרב בגלל שאני מאמינה שעל ידי סירוב יש לנו אפשרות להביע מסר ולעודד איזה שהו, איזשהי שאילת שאלות ושיח אחר בתוך החברה.

הלל: אני חושב שלסרב בצורה פומבית זה חשוב מאוד, כי חלק מהדרך של אי ציות אזרחי אני רוצה לספר לכמה שיותר אנשים בצורה כמה שיותר גלויה למה אני לא חושב שאני צריך להתגייס לצה"ל.

לוהאר: למרות שבעצם הפעולה עצמה של הסירוב היא אישית, המסר שלנו הוא גדול מאיתנו. ואם אנחנו באמת רוצים לעשות שינוי בחברה, אם אנחנו באמת רוצים לשפר את תנאי המחיה, גם של הפלסטינים וגם של הישראלים יש צורך במודעות. וע"י הסירוב יש לנו סיכוי להפיץ את המסר לעוד קהל.

הלל: אני ולוהר נפגשנו דרך רשת "מסרבות" שמסייעת לסרבנים פוליטיים להעביר את המסר שלהם. אני חושב שלמרות שאת רוב הדעות שלי לגבי הצבא גיבשתי לפני שהכרתי את "מסרבות", הייתי צריך לפגוש אנשים ב"מסרבות" והייתי צריך לפגוש אנשים שסרבו לפניי בשביל לצבור את הביטחון העצמי לעשות משהו שבעצם אף אחד שאני מכיר מלפניי לא עשה.

לוהאר: לשנינו יש רקע של לימודי פוליטיקה ועדיין הדרך שאנחנו מתבוננים עליה היא כל כך אישית. וזה מה שיפה גם במסרבות, שהתנועה מאפשרת לכל אחד לקחת את הסירוב עצמו לדרך ובנתיב שמתאים לו. בשישי באוגוסט נתייצב שנינו בבקו"ם בתל השומר להכריז על סירובינו להתגייס לצבא.

הלל: נשמח אם תבואו להביע תמיכה וסולידריות עם שנינו ועם תנועת הסרבנים בכלל.

סוף תמלול הכתבה: לוהאר והלל מסרבים

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס