תמלול הכתבה: הבנאליות של ההסתה

קריינות: אז האם התקשורת שמאלנית? או שאולי בעצם לוקחת חלק בהסתה לגזענות נגד הערבים? מהו בעצם החוק נגד הסתה לגזענות? פרסום דבר במטרה להסית לרדיפה, השפלה, ביזוי, כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסייה והכל בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני. ח"כים, אנשי תקשורת ופעילי עמותות התאספו בכנס כדי לדון בנושא.
יואב איתיאל: התבקשתי לשוחח על התפקיד שמלאה התקשורת במהלך השריפה בחיפה. ושלוש הנחות נתקבעו  אצל הציבור: אחד - שמדובר בהצתות, שתיים - שהמציתים היו ערבים, שלוש - שהערבים הציתו על רקע לאומני.
הקלטת מפכ"ל המשטרה: יש גם הצתות ויש הרבה מאוד לא הצתות ואני לא רוצה למקד היכן כן והיכן לא, כדי לא לשבש את החקירה.
שאלה: האם זה אירוע לאומני?
מפכ"ל המשטרה: סביר להניח שהיכן שזה הצתות זה הולך לאזור הלאומני".
בנימין נתניהו: כל דליקה שנגרמת כתוצאה מהצתה או מהסתה להצתה היא טרור לכל דבר ועניין.
יואב איתיאל: ראש הממשלה אמר שאנו עומדים מול טרור מציתים. השר האלוף במילואים יואב גלנט , אמר שמדובר בביטוי חדש לטרור ישן, ראש השב"כ לשעבר, חבר הכנסת יעקב פרי, אמר שהוא תומך גם באמצעים מאוד מחמירים כמו הריסת בתים! כאמור המשטרה חקרה וחקרה וחקרה, ואנחנו יודעים היום שבסופו של דבר הוגשו אפס כתבי אישום, כנגד מציתים על רקע לאומני.
משה נוסבאום: איך מרתיעים אותם? איך נלחמים במציתים האלה?
גלעד ארדן: יש לנו גם כלים שכבר הוכחו,
משה נוסבאום: כמו?
גלעד ארדן: הריסת בתים!
יואב איתיאל: התקשורת היום, לדעתי, בוודאי בנושא הזה לא מחפשת את ה"פוליצר" או את פרס "סוקולוב", איתו היא לא הולכת לבנק- היא צמאה לרייטינג היא נגררת לספק וספקנו אני חושב כתקשורת, את מה שההמונים רצו במהלך השריפה הזו - שערבים הציתו את השריפות על רקע לאומני, מה שכאמור אי-אפשר לומר גם היום בבית משפט אבל אפשר היה לומר בעיתון או ברדיו או בטלוויזיה.
הילה קובו: אנחנו בשידור חי בעקבות האירועים הבוקר בכפר אום אל חירם בנגב. באופן נחרץ מדובר בפיגוע דריסה של אדם שמזוהה עם התנועה האסלאמית אדם שאפילו יש לו הזדהות עם דע“אש.
ראאד אבו אלקיעאן: התחלנו את השנה ביום שחור שבו איבדנו את דודי. חשבתי לעצמי שהאירוע והאסון והטרגדיה של אום אל חיראן תביא לנקודת שינוי בדפוסי ההתנהלות של המדינה ושל כלי התקשורת. לא מספיק שגם נרצחים אנשים, היותר גרוע ברצח, הרצח כבר קרה, הרצח המתמשך - שזה בהסתה תקשורתית, בהסתה פוליטית, בהכפשה של ראש הממשלה ואף גם נשיא המדינה!
קסניה סבטלובה: דם של הרבה מאוד אזרחים כאן במדינת ישראל יש לו ערך שונה מאשר הדם ההגמוני שנמצא פה. ואנחנו רואים פעם אחר פעם איך חקירות של מח"ש נסגרות או מהיעדר עניין לציבור. האם יש ציבור פה שלא מעוניין בתוצאות של החקירות האלה? אני לא מכירה אף אחד כזה.
מיכל רוזין: כמו שאנחנו תמיד צועקים בהפגנות - ההסתה מתחילה ממסדרונות הממשלה ולצערי הרב התקשורת משתפת עם זה פעולה וחוזרת על האמירות האלה ומשעתקת אותן.
קריינות: אז מלבד דיווח של אמירות מסיתות כמעט ללא ביקורת הוצגו בכנס גורמים נוספים להסתה בתקשורת.
יוסי בר מוחא: כמה ערבים מועסקים בכלי התקשורת הישראלית? מספרם מועט ביותר. ידיעות אחרונות, מעריב, התאגיד החדש, ערוץ 2, 10, ארבעה ערבים מועסקים בעיתון הארץ. המוטו המרכזי של התקשורת בישראל הוא: אנחנו הפטרונים על ערבים ולכן אנחנו נסקר אותם, אנחנו נכתוב עליהם, מכאן מתחילה הגזענות!
אורן פרסיקו: השנה הזאת התחיל 'התאגיד', מהדורת חדשות הערב המרכזית, שמונה אחוז מכל הדוברים והמרואיינים שהופיעו בה עד היום הם ערבים, להבדיל, חדשות ערוץ 2, המהדורה הכי נצפית, זה ארבע וחצי (אחוז). מדובר כמעט בפי שתיים.
סייד קשוע: ואני חייב להגיד שאני נוסע גם כי משהו אצלי נשבר, הרגשתי שאני משקר לילדים שלי, שהעניין הזה שהם יהיו אזרחים שווים הוא לא נכון.
קריינות: המצב הבסיסי הוא כל כך גרוע, בין אם מדובר בעובדים הערבים בתקשורת, לבין אם מדובר בייצוגם, בהתחשב בעובדה שהאוכלוסייה הערבית בישראל מונה 20 אחוזים.
זהבה גלאון: התקשורת מתעסקת באזרחי ישראל הערבים מפרספקטיבה מאוד צרה: בין אם זה בהקשר של הסכסוך, בין אם זה בהקשר של מריבות בתוך הכנסת, הוא אמר עליו וההוא אמר עליו, ואין ביטוי תקשורתי לעמדות של אזרחי ישראלי הערבים בסוגיות שעל סדר היום של החברה הישראלית.
קריינות: חבר הכנסת עיסאווי פריג' התייחס להסתה בתקשורת דווקא דרך ביקורת עצמית והציע הצעה פרקטית.
עיסאווי פריג': אסור לנו כל הזמן להתכנס ולבכות "מסיתים נגדנו, מסיתים נגדנו ". בסדר, אז מה?- אז צא לפעולה! איך אתה יוצא לפעולה? חייבים להיכנס לתקשורת ולקחת חלק בהבעת דעות, שיהיו לנו הרבה סייד קשועיים! עצה שלי לכל הח"כים הערבים: זה שאתם מוציאים הודעות לתקשורת הערבית - זה משחק ביתי, קל מאוד לשחק בו!
קריינות: מספר ימים לאחר הכנס אירעה תקרית ביפו, שבה מהדי סעדי בשנות ה-20 לחייו נורה למוות על ידי המשטרה. אביו קורא למצות את הדין עם השוטר היורה. מח"ש פתחה בחקירת נסיבות האירוע.
ג'עפר פרח: יש פה הסתה שכתוצאה ממנה אנשים נפגעים אנשים נהרגים. יש לגיטימציה אפילו לפגוע במפגינים ברחובות, יש לגיטימציה לשוטרים להשתמש באלימות משטרתית נגד אזרחים. יש התעלמות משלטון החוק, כשמדובר בהסתה פוליטית אז יש אכיפה סלקטיבית כשזה בה מכיוון הערבי כלפי יהודים, אין אכיפה כשמדובר בהסתה נגד הציבור הערבי למשל.
קריינות: אם כך מבחנה של התקשורת הוא בזניחת הרדיפה אחר הרייטינג וחיזוק תפקידה האזרחי: היותה כלב השמירה של הדמוקרטיה.

סוף תמלול הכתבה: הבנאליות של ההסתה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס