תמלול הכתבה: נתניה אומרת לא לנכים

קריינות: נתניה : העיר שתיירים רבים כל כך רוצים לחזור ולהתרגש בה. יתרונותיה הרבים של נתניה הפכו אותה ליעד מועדף לכל חופשה, העיר מציעה את הטוב ביותר לכל תייר. בתי המלון החדשים של נתניה מאפשרים לכם...

מאיר זוארץ: זה קשה מאוד לעלות, אני עלול להתהפך... בית משפט אי אפשר, לא, לא נגיש, לא נגיש בכלל. כי אם אני אכנס לבית המשפט, עם הירידה התלולה או העלייה התלולה שקיימת שם, זה הרי סכנת חיים. אם אני דוחף קצת, אני עלול להתהפך אחורה ואני יכול לקבל מכה בראש ונגמר.

קריינות: מאז נכנס לחוק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, תפחו תקוותיהם של נכי ישראל. אבל ישנם עוד מקומות, כמו העיר נתניה, בהם נאלצים הנכים לטפס בקושי רב על מנת להגיע לשוויון הזדמנויות.

דורון יהודה: אתה רואה, לכל האורך מותר לחנות אבל נכה לא יכול לעמוד פה, לנכים זה לא מתאים. הנה, דוגמא, הוא רוצה עכשיו לחנות פה, הוא לא יוכל להוציא את המעלית. תיקח את כל הצד הזה, אותו דבר גם כן. עיריית נתניה, למרות כל הקשיים האלה שהיא יצרה בפנינו, היא עושה דו"חות חנייה לנכים. מתוך זה שהיא מבינה שאין לנו חנייה היא עוד עושה לנו קנסות גם במקומות שמותר לנו לחנות.

מאיר זוארץ: גבו ממני, מהבנק, תשע וחצי אלף שקל. אז תאר לך מה תשע וחצי אלף שקל, מאיפה זה בא? מהאוכל שלי. אני משתכר בנכות כללית 2,350 שקל. זאת אומרת, היא לקחה ארבעה חודשים, ארבעה חודשים לקחה העירייה. ממה אני אמור לחיות?

דורון יהודה: אנחנו פנינו לראש העיר בבקשה לשבת איתנו כדי לדבר, כתבנו מכתבים. נענינו בשלילה שהיא לא מוכנה לדבר איתנו, נפנה להוא, נפנה לזה. פגשנו אותה בכניסה לעירייה והיא שאלה אותנו, מה אתם עושים? אמרנו לה, את חסמת לנו את כל העיר. אז היא אמרה, אתם רוצים שאני לא אעשה גינון? אמרנו, תעשי גינון, אבל למה בשפת המדרכה שאנחנו לא יכולים לחנות? לא, זה לא עניין אותה, היא נכנסה לחדר שלה ועזבה אותנו בחוץ שנשבור את הראש בקיר.

קריינות: משכשלו הניסיונות לקבל מענה מהעירייה, נכי העיר הגישו תביעה ייצוגית לבית המשפט.

טל לביא: ההליך הוא הליך של תובענה ייצוגית כנגד העירייה בשם חמישה נכים שגרים בעיר. יש פה מצוקת חנייה. גם לא דואגים למספיק מקומות ואם יש מקומות הם לא לנכים עם העגלות. ואם כבר הנכה עם עגלה מוצא חנייה או באדום לבן או על המדרכה, הוא מקבל את הדו"ח.

דורון יהודה: זה גורם לנכים להרגיש כאילו בלתי רצויים בעיר נתניה. כאילו אנחנו לא רצויים, כאילו היא לאט לאט חוסמת את העיר באופן שיטתי בפני הנכים. בהרצליה אתה הולך, בכל עיר אחרת אתה הולך, יש לך חניות, יש לך גישה, יש לך ירידות למדרכות בצורה נורמאלית ויש מקומות שהנמיכו את המדרכות במיוחד כדי שנכים יוכלו לעמוד שם. בנתניה כנראה לא חושבים עלינו.

קריינות: לטענת עיריית נתניה, ברחבי העיר סומנו מאות חניות לטובת ציבור הנכים אבל ממה שראינו ברחובות, חניות אמנם מסומנות אך אינן עונות על צרכי הנכים.

מאיר זוארץ: אני נלחם על המקום שלנו להיות בתוך החברה הזאתי. זה בעצם לא רק המקום שלנו, אני מדבר על המקום של אותם "הבריאים". לאף אחד אין לו שום ערבות, אין לו שום ביטוח שחס וחלילה יום אחד הוא יהיה ככה. אבל לפחות אם יום אחד הוא יהיה ככה, אז שיהיה לו את התנאים הדרושים כדי להגיע לכל מקום ולחיות כמו בן אדם.

 

אולי אתה יכול לעזור לי?         

סוף תמלול הכתבה: נתניה אומרת לא לנכים

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס